İbrahim Saraçoğlu Göz Altı Morlukları İçin Kür

0
10953Göz altı morlukları oluşumu genetik yollarla oluşabileceği gibi bireyin yaşam şekli,beslenme şekli gibi nedenlerden dolayı da oluşabilmektedir.Göz altı morluklarının nedeni ne kadar genetik sebepler olsa bile doğal çözümler ve cilt bakım uzmanlarının önermiş oldukları pek çok kürler bulunmaktadır.Göz altı morlukları tedavisi öncesi ve sonrasında gerekli olan bakımı yapmak ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlamak amacıyla bugün ki yazımızda İbrahim Saraçoğlu ve Suna Dumankaya’nın hazırlamış olduğu kürden bahsedeceğiz.Bu sorunlara çözüm olmak adına kolay ve basit bir şekilde evde yapabileceğiniz kürlere yer vereceğiz.

Öncelikle gözaltı morluklarının nedenleri nelerdir,nelere dikkat etmeliyiz bunlara bir göz atalım.

Gözaltı Morluklarının Nedenleri Nelerdir ?

 • Genetik
 • Yaşlılık
 • Aşırı Stres
 • Gözaltı çukurunun derin olması
 • Kemik yapısı
 • Yetersiz ve dengesiz beslenme
 • Alkol,sigara,kafeinli içecekler vb. çok tüketme
 • Kalitesiz makyaj malzemeleri kullanma
 • Gözaltı derisinin genetik olarak koyu bir renkte olması
 • Uykusuzluk ve düzensiz uyuma alışkanlığı
 • Yorgunluk

Göz altı Morluklarından Nasıl Kurtuluruz?

 • Gözaltında oluşan morluklar için soğuk kompres yapmak iyi bir yöntem olacaktır.Soğuk kompres sayesinde damarlar büzüşür, şişmesi önlenir ve kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olur.Soğuk suya veya buza batırılmış olan pamukla uygulanan soğuk kompres yapılabilir.Fakat buzu direkt olarak yüze uygulamak yüzde buz yanığının oluşmasına ve ciltte kızarıklıkların oluşmasına neden olabilir.Bu yüzden uygularken direkt temas olmaması konusunda dikkatli olunmalıdır.
 • Vücutta fazla suyun tutulması da morlukların oluşmasına sebep olabilir.Bu yüzden morlukların oluşumunu engellemek adına uyurken yüksek yastık kullanmak,başı yukarıda tutmak faydalı olacaktır.
 • Gözlerin güneşten korunması ve direk olarak güneşin gözle temas etmiş olmamasına dikkat edilmeli.Bunun için güneş kremi ve gözlük kullanımı tercih edilebilir..
 • Çok fazla televizyon izleme ve bilgisayar kullanımının azaltılarak gözleri yormamaya dikkat edilmelidir.
 • Yine göz altı morluklarınin giderilmesi için kolay ve pratik olan bir yöntem de demlediğimiz çayın posasının soğutularak gözlerin üzerine konup 1 dakika bekletilmesi faydalı olacaktır.Özellikle yeşil çay iltihapların giderilmesi,etkinin daha çok olmasına yardımcı olur.
 • Stresten uzak durmak ve stres kontrolüne dikkat etmek de çok önemlidir.
 • Sinüslerin temiz olmasına dikkat edilmelidir.Sinüslerin dolu olması halinde bu damarları etkileyerek gözaltının koyu hale gelmesine neden olacaktır.
 • Beslenmeye de çokça dikkat edilmelidir.Tuzun fazla tüketilmesi vücuttaki suyun tutulmasına neden olacağından tuzlu yiyeceklerin tüketilmemesine özen göstermek önemlidir.Susuz kalmakta gözaltı morluklarına neden olabilmektedir.Bu yüzden günde en az 5-8 bardak su tüketilmelidir.
 • Uyku düzeni de gözaltı morluklarını içinde önemli bir etkendir.Uyku saati ve uyanma saati düzenli olmalıdır.Gürültüsü, karanlık ve sıcak olmayan bir ortamda uyumaya dikkat edilmelidir.

Gözaltı Morluklarının Giderilmesi İçin Kür Önerileri

1)Salatalık Kürü:

2)Patates Kürü:

Patatesler halka şeklinde doğranarak soğuk sütün içine batırılarak gözlerin üzerine konur.15 dakika beklenmelidir.Yine aynı şekilde nane yaprakları da süte batılır göz altlarına konarak uygulanabilir.Buda göz altlarının ferahlamasına yardımcı olacak ve morlukların giderilmesine yardımcı olacaktır.

3)Domates Kürü:

Yarım domatesin suyuna az miktarda limonun suyu eklenir ve bu karışım göz altlarına sürülerek 15 dakika beklenir.

4)Papatya Kurusu Kürü:

Papatya kurusu bir miktar suyun içinde 20 dakika kaynatılır.Daha sonra süzerek ayrılan suyu pamukla göz altlarına sürülerek 5 dakika boyunca uygulanır.30 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır.Bu uygulama üç günde bir uygulanır.

5)Peynir Kürü:

Bir parmak kalınlığındaki peynir güzelce ezilir.Krem kıvamına gelen peynir göz altına sürülerek 15 dakika beklenir ve daha sonra ılık su ile yıkanır.

6)Ihlamur Kürü:

1 su bardağı suyun içine iki poşet ıhlamur çayı eklenir 15 dakika demlenir.Demlendikten sonra poşet çayı çıkarılır ve soğuması beklenir.Göz altlarına konur ve 20 dakika bekletilir.Daha sonra ılık su ile yıkanır.Bu uygulama dört günde bir yapılır.

7)Rezene Kürü:

Bir fincan suyun içine bir çay kaşığı rezene konur ve kaynatılır.Kaynadıktan sonra soğumaya bırakılır.Soğuyan rezene göz altlarına sürülür ve 15 dakika boyunca uygulama devam eder.Bu uygulama 3 günde bir uygulanır.

Suna Dumankaya’nın Kür Önerileri:

1)İncir ve Kuşburnu Kürü:

Taze incir ikiye bölünerek göz altlarına konur ve 1 dakika beklenir.Onla beraber kaynatılan kuşburnu süzülerek soğutulur ve pamuk yardımıyla göz altlarına sürülür.

2)Elma ve Kahve Kürü:

Kullanılacak miktar kadar elma rendelenir suyu çıkarılır.Bu suya bir tatlı kaşığı kahve eklenir.Bu karışım gazlı beze konur ve morluk olan bölgeye yerleştirilir.Haftada 3 kere uygulanabilir.

Gözaltı Morlukları İçin İbrahim Saraçoğlu Kür Önerisi:

Kullanılacak miktarda bir patates posa haline getirilir.Bu posa temiz bir bez yardımıyla göz altlarına konur.Karışım gözlere değdirilmeden 45 dakika beklenir.Morluklar giderilene kadar sadece göz altlarına uygulanacak şekilde bu kür kullanılmaya devam edilir.İki günde bir uygulanmalıdır.Uygulama ılık su ile temizlenmeli ve ek olarak papatya çayı ile masaj yapılabilir.

Gözaltı Morlukları İçin İbrahim Saraçoğlu Maske Önerisi:

Taze olan ebegümeci bir kasede ezilir ve içine bir çay bardağı elma suyu eklenir.Krem şekline gelene kadar karıştırılır.Bu karışım gazlı bezin içine konarak göz altlarında 20 dakika bekletilir ve daha sonra ılık su ile yıkanır.Bu uygulama üç günde bir uygulanır.

Ek olarak dikkat edilmesi gereken noktalar ise alerjik durumlarda ve bireyin bünyesine göre uygulamalar yapılabilir.Herhangi bir yan etki ve alerjik durumlarda uygulama bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Sağlıkla kalın..CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.