İbrahim Saraçoğlu Damarları Temizlen Gıdalar Besinler

0
2798Çevresel etkenler,genetik faktörler, düzensiz ve dengesiz beslenme gibi pek çok sebep kalp-damar rahatsızlıklarına sebep olduğu görülmektedir ve günümüzde de kalp rahatsızlıklarında artışlar görülmektedir.Bu yazımızda damarlara faydalı olan,damarların temizlenmesine yardımcı olan besinlerden bahsedeceğiz.

Damarların temizlenmesini sağlayan besinler sayesinde kalp hastalıklarına yakalanma riski azalmaktadır.Bireylerin yaşlarının da ilerlemesiyle beraber damar tıkanıklıklarının yaşanması önem arz etmektedir.Düzensiz beslenme damar tıkanıklığının temel sebebi olsa da bununla beraber pek çok neden bulunmaktadır.Damar tıkanıklığının tıptaki terimi Ateroskleroz dur.

Damar Tıkanıklığının Nedenleri:

-Aşırı hareketsizlik,günlük spor egzersizlerinin yapılmaması

-Diyabet hastalığı

-Frengi hastalığı

-Psikolojik rahatsızlıklar

-Yağlı yemeklerin çokça tüketilmesi

-Demir eksikliği

-Sigara ve alkol kullanımı

Damar Tıkanıklığı Belirtileri:

-Kan dolaşımı sırasında ortaya çıkan bozukluklar

-Damar tıkanıklığının olduğu yerlerde ağrıların görülmesi

-Damar tıkanıklığının olduğu yerlerde morarmaların oluşması

Damarların Temizlenmesini Sağlayan Besinler:

Badem:

E vitamini bakımından ve çözülebilen lifler,tekli doymamışlar yağları bulundurması nedeniyle içerdiği antioksidanlar sayesinde damarlarda oluşmuş olan hasarların giderilmesine yardımcı olur.

-Zerdeçal:

Damarların temizlenmesine yardımcı olan en etkili olan baharat türlerinden biridir.Bunun yanında damar sertliğini engeller ve yağların depo edilmesini engeller.

-Nar:

Nar içeriğinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde kan artışına yardımcı olur ve damarların tıkanmasını engeller.

Yeşil Çay:

Damarlarda hasarlara neden olan oksidatif stresin azalmasına yardımcı olur ve damarların temizlenmesine yardımcı olur.İçeriğinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde kolesterolü düşürür ve kalbin korunmasına yardımcı olur.

-Açai Üzümü:

Kolesterolün düşmesine yardımcı olur.Kan akışının dengelenmesini sağlar.Kalp için oldukça faydalıdır.

-Tarçın:

Tarçın antioksidan deposudur.Kan şekerinin düşmesine yardımcı olur.Damarlar için oldukça faydalıdır.Ek olarak bir çay kaşığı tarçın tüketilmesi yağ oranını yüzde 26 oranında azalttığı görülmüştür.

-Zeytinyağı:

Doğal zeytin yağı tüketimi kalp rahatsızlıklarının görülme riskini azaltmaktadır.İçinde bulundurduğu antioksidanların sayesinde kanserin önlenmesine yardımcı olur ve tansiyonun düşürücü etkisi bulunmaktadır.

-Brokoli:

İçeriğinde bulundurduğu K vitamini ve lif açısından zengin olan bu besin kolesterolün ve tansiyonun düşmesine yardımcı olur.Ayrıca brokoli içinde bulunan K vitamini damarlarda bulunan kalsiyum seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.

-Kuşkonmaz:

Bu besin damarlarda oluşan baskının azalmasına yardımcı olur ve kan akışının hızlanmasını sağlar.Damar tıkanıklığı ve enflamasyona da iyi gelmektedir.

-Sarımsak:

İçeriğinde bulundurduğu antioksidanlar damar tıkanıklığının oluşmasına engel olmaktadır.

-Ispanak:

İçeriğinde bulundurduğu C ve A vitaminleri damarların sertleşmesine engel olur.Bir genelleme yapacak olursak yeşil yapraklı bitkiler kalp-damar hastalıklarına iyi gelmektedir.

-Domates:

Domates tüketimi kolesterolün damarların duvarlarına yapışmasını engeller ve damar tıkanıklığı içinde oldukça yararlı bir besindir.

-Avakado:

İçerisinde bulundurduğu oksidize olmayan doymamış yağ bulundurmaktadır.Bu sayede damar sertleşmesinin engellenmesine yardımcı olur.

-Ceviz:

İçeriğinde çokça omega 3 yağı asidi bulundurur.Bu sayede kalp-damarların korunmasını sağlar.

-Balık:

İçeriğinde bulunan omega 3 yağ asitleri kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Sardalya,somon,ringa,alabalık önerilebilir.

Sağlıkla kalın..CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.