İbrahim Saraçoğlu Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

6
31121

Alıç meyvesi genel olarak ormanlarda sıkça yetişen bitkiler arasındadır. Yabani bir meyve olarak alıç gösterilebilir. Meyvesinde az miktarda şeker olsa da sirkesini yaparak bu şekerin parçalanmasını sağlayarak daha sağlıklı bir hale getireceğiz. Yazımızda alıç sirkesinin faydaları ve yararlarına değineceğiz.

İbrahim Saraçoğlu hocamızın sıkça tavsiye ettiği sirkelerin başında alıç sirkesi yer alır. Çünkü diğer sirkelere oranda besin değeri daha yüksektir. Demir, kalsiyum, potasyum ve ciddi oranda protein içermektedir. Sirke oluşumunda faydalı bakteriler şekeri parçaladığı için şeker hastaları veya diyet yapanlarda rahatlıkça tüketebilir. Şimdi faydalarına göz atalım:

Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

1: Kansızlığı Önlemeye Yardımcıdır

Alıç sirkesinde bulunan demir minerali sayesinde kansızlığa karşı doğal bir ürün halini almaktadır. Ek olarak demir içeren nadir bitkisel gıdalar arasında yer almaktadır. Sirkesinde de aynı oranda demir içerir.Bu yüzden bu sirkeyi tüketirken kansızlık sorununun giderilmesine az da olsa katkısı olacaktır.

2: Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Kan basıncını dengelemeye yardımcı olan mineral potasyumdur. Alıç meyvesinde ciddi oranda potasyum vardır ve sirkesi yapılınca da aynı oranda potasyum içerir. Bu sayede damar sertliği sorunlarını gidermeye yardımcı olacak. Aynı zamanda kalp ve damar sağlığı açısından tansiyonun dengelenmesine yardımcı olacaktır.

3: Bağışıklık Sistemini Korur

Alıç sirkesi özellikle böbrek ve mesaneleri temizler. Böbrek taşının atılmasına yardımcı olur. İdrar kanallarının temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Antioksidan etkisi ile zararlı toksinlerin böbrek ve idrardan atılmasına yardımcı olmaktadır.

5: Kış Hastalıklarına Karşı Korur

Bağışıklık sistemini artırmakla birlikte kış hastalıklarına karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Yapısındaki C vitamini ile hem bağışıklık sistemini korur ve bu sayede soğuk hastalıklarına karşı korur.

6: Metabolizmayı Hızlandırır, Zayıflamaya Yardımcıdır.

Sirkelerin ortak özelliğinden biri zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Sindirimi hızlandırır, kan akışını hızlandır ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Bu sayede daha hızlı ve etkili bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Şeker Hastaları Sirke Tüketebilir mi?

Evet tüketebilir. Sirke oluşum esnasında meyvede bulunan şekerler ve karbonhidratlar parçalanır. Bu sayede şeker içermeyen bir ürün elde etmiş olursunuz. Şeker hastaları rahatlıkla tüketebilir.

6 YORUMLAR

  1. Merhaba emziren annenin zayıflamak için tüketmek istiyorum doğumdan sonra yağ birikimi oldu hoş görüntü olmuyor kullanmamı önerir misiniz ne kadar sıklıkta ve nasıl kullanmalıyım?

    • Bunun için spor şart evde de olsa mutlaka egzersiz yapın. Sağlıklı beslenin, şekerden undan uzak durun. Sirkeyi bol bol tüketin. Salatalara ekleyin salatayı sofranızdan eksik etmeyin.

  2. Cevabınız için teşekkür ediyorum evet evde spor yapıyorum yani yeni başladım salata çok yiyorum özellikle yeşillik çok yerim bol bol sirke tüketin derken alıç sirkeside tüketebilirim o zaman sanırım dimi suya koyup mu içmeliyim yoksa salataya döksemde yararı olur mu teşekkürler ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock