Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Önlemleri Nelerdir?

0
2526

Huzursuz bağırsak sendromu olarak adlandırılan bağırsak rahatsızlığı çözülmesi gereken sorunlar arasında yer alır. Çünkü karın ağrısı, gaz, sıkışma, ishal, mide sorunlarına yol açabilir. Mide krampları şeklinde de görülebilen bu rahatsızlık sinsi bir şekilde vücutta bulunur ve sizleri rahatsız etmektedir. Genel olarak belirtilerine bakacak olursak, mide yanması, mide gazı oluşumu ve geğirme, karın bölgesinde hareket, gaz hissi, sıkışma hissi, karın ve bağırsak ağrıları gibi etkenler belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Sebepleri Nelerdir?

Dengesiz beslenme biçimi bu soruna ciddi anlamda sebep olmaktadır. Bununla birlikte aşırı fazla yemek yeme, sindirimi zor gıdaların tüketilmesi, aşırı yağlı veya unlu beslenme, gibi etkenler sıralanabilir. Gece geç saatlerde tüketilen gıdalar bu rahatsızlığa sebep olabilir. Aynı zamanda stres de büyük bir etkendir. Yaşadığımız stresli durumlar ilk olarak bağırsak sistemini etkilemektedir. Bağırsaklar ise vücudumuzda 2. beyin olarak nitelendirebilir. Vücut için önemi çok büyüktür. Bağırsakların sorunlu olması durumunda tüm vücudumuz olumsuz etkilenmektedir.

Huzursuz Bağırsak Sendromundan Nasıl Korunuruz?

1: Stresten Korunun

Stres huzursuz bağırsak sendromuna bire bir etki etmektedir. Bu yüzden stresi hayatınızdan çıkarmalısınız. Stres bazı koruyucu enzimlerin vücutta üretilmesini engelliyor. Bu da sizi sağlık sorunlarına itmektedir.

2: Midenizi Fazla Zorlamayın

Mide ve bağırsak sistemini zorlayan gıdalardan uzak durun. Örnek olarak aşırı yağlı, unlu gıdalar hayatınızdan çıkarın. Hatta ekmek tüketimini bırakın veya azaltabildiğiniz kadar azaltın.

3: Spor Yapın

4: Probiyotiği Eksik Etmeyin

Bol bol ve yapımı yoğurt ve turşu tüketimine özen gösterin. Bu gıdalarda bolca probiyotik yani faydalı bakteriler bulunur. Bunlarda bağırsak sağlığı açısından çok çok önemlidir. Vitamin ve minerallerin emilimini sağlar. Bu sayede vücut gerekli malzemeleri almış olur. Probiyotikler yetersiz ise vücutta sorunlar başlar demektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock