Herkesin merak ettiği soruyu Mehmet Ceylan açıkladı !

0
71907

Aşamalı olarak aşılama süreci devam ederken sırası gelenler ister Biontech isterse de Sinovac a-şısı olmayı tercih edebiliyor. Sırası gelen yurttaşlar randevu alarak aşılarını olurken, pek çok vatandaş ise aşıların yan etkisinin beraberinde Biontech mi Sinovac mı daha etkili merak ediyor.      

REKLAM

SİNOVAC MI BİONTECH Mİ? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan SÖZCÜ TV yayınına katılarak Sözcü TV Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Alişer Delek’in sorularını yanıtladı. *Şu anda böyle bir seçme hakkı yok denebilir Sinovac aşısı yok, gönderilmedi. Onun için kişi gidip ‘ben sinovac aşısı olmak istiyorum’ derse ona aşı gelince haber vereceğiz diyerek aşısı yapılmadan geri gönderilmek mecburiyetinde.

REKLAM
X

Şu anda Biontech-Pfizer a-şısı var. Şimdi inaktif a-şılarla bu mRNA a-şılarını karşılaştırdığımızda mRNA a-şıları daha güçlü bir bağışıklık cevabı veriyor, Sinovac a-şısı daha zayıf bir cevap veriyor. Biontech a-şısına karşı daha fazla şikayet olmasının sebebi a-şının bağışıklık sistemini diğerine göre daha fazla aktive etmesidir.ÜÇÜNCÜ DOZ A-ŞI GEREKLİ Mİ?

Bu oldukça önemli. Benim şuana kadar önerim yalnızca sağlık çalışanı ile alakalı çünkü Sinovac a-şısı olduk hepimiz ben de dahil ama sağlık personelleri içerisinde hastalık hala oldukça yaygın. Bugün örneğin bizim hastaneden 4 kişi aradı beni testleri pozitif çıkmış. *Çünkü Sinovac a-şısının zaman geçtikcce koruyuculuğunda bir azalma görüyoruz zaten. Bu kişilere bakanlığa devamlı öneriyorum bunu bir üçüncü doz olarak Biontech-Pfizer a-şısı yapılsın diye öneriyorum. Yoksa genel halk için yani sağlık çalışanı kadar temas riski olmadığı için genel halk uygulamasında henüz ne Sinovac olanlar için ne Biontech a-şısı olanlar için böyle bir üçüncü doz gerekliliği ortaya koyulmadı. Neden? Çünkü bunu zaman gösterir.

A-şılamadan 1 yıl geçtikten sonra bakarsınız o kişinin yakalanıp yakalanmadığına bakarsınız böyle bir veri yok elimizde. Yaptırırlarsa ne olur? İki olasılık var zaten, birinci olasılık bu hastalık grip gibi her sene görülmeye devam edecek belli sayıda. İkincisi hayır bu ağır ağır toplumdan yok olacak ve yarasaya geri dönecek iddiası var şimdi bunu da bilmiyoruz. *Ama şöyle bir şey var bu v*-rüsün benzeri olan S-ARS v*-rüsü gibi c-orona v*-rüslerde grip gibi olmadı. Yani toplumda kalmıyor. Fakat eğer bir sürpriz olup toplumda kalırsa o zaman senelik aşılama mı gerekir üçüncü doz mu gerekir onu o zaman düşüneceğiz. Zaten 2 dozunu da % 16 yapabilmiş bir ülkede üçüncü dozun tartışılması da çok ilginç diye düşünüyorum.

A-ŞILARIN YAN ETKİLERİ VAR MI? Enf-eksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, bu konu da merak edilenleri şöyle anlattı:A-şı öncesi ağrı k-esici alınmalı mı? Uzmanlara göre bu doğru değil. A-lerji ya da ateş gibi yan etkileri engellemek için a-şı yaptırmadan önce ilaç alınmasına gerek yok. Her iğne ya da a-şı olmanız gerekli olan durumlarda dikkat etmeniz gerekli şekil de, Yeni tip c-orona v*-rüs a-şısı olmadan önce de eğer k*n sulandırıcı kullanıyorsanız bunu doktorunuzla paylaşmanızda yarar var. Al-erjisi olanlar a-şı yaptırabilir mi?

Al-erjik bünyesi olanlar da Yeni tip c-orona v*-rüs a-şısı yaptırabilir. Ancak a-şıların içeriklerine karşı al-erjileri olup olmadığını yine doktorlarına danışmalarında yarar var.A-şıdan sonra ne gibi problemler yaşanılabilir? A-şılardan sonra kolda, özellikle de a-şı olunan bölgede hafif şişlik ve ağrı görülebilir. Ancak ağrı genelde bir gün içerisinde geçer. Bunun beraberinde; baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, kas ağrıları ve hafif derecede a-teş gibi belirtiler de görülebilir. Tüm a-şı ve il-açlarda olduğu gibi nadiren ale-rjik reaksiyonlar da olabilir. Bu belirtiler mRNA a-şılarında inaktif a-şılara göre biraz daha fazladır. A-şıdan 24 saat sonra yan etkiler devam ediyorsa doktora başvurmak gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz