Her Sabah Uyandığımızda İlk Yapmamız Gerekenler

0
105291

Günün çok ciddi bir kısmını uykumuzda geçirmekteyiz. Bu uzun sürenin sonucu olarak uyandığımızda ilk anlar bizim için çok önemlidir. Çünkü beyin bilişsel olarak devreye giriyor ve bilincimiz açılıyor. Burada yapacağımız bazı uygulamalar alzheimerı önlemede, stresi uzaklaştırma, hafızayı güçlendirme gibi bir çok ciddi olumlu etkileri olacaktır. Şimdi bu maddelere göz atalım:

1: Omuz Hareketi

Uyandıktan sonra omuzlarımızı ileri geri veya dairesel olarak hareket ettirmelisiniz. Bu hareket ile saatlerce kan dolaşımının yavaş olduğu omuz bölgesine kan akışı hızlanacaktır. Daha dinç ve uykunuzu almış olarak uyandığınızı göreceksiniz.

2: Su İçmek

3: Nefes Egzersizi

Uyandığınızda hemen odanızı havalandırın. Temiz havayı içinize derince çekip 3-4 saniye durduktan sonra verin. Bu işlemi 2 kere yapmanız yeterli olacaktır. Oksijenin tam olarak vücuda almak sizi dinç tutacaktır.

Beyin Egzersizleri:

  • Alzheimer, unutkanlık, hafıza sorunları gibi olumsuz etkiler için bu uygulama hayat kurtaracaktır. Uyandığınızda isminizin baş harfleri ile rastgele bir kaç kelime uydurun. Örnek olarak isminiz Ayşe ise at, ağaç, abaküs …. gibi bir kaç kelime uydurun. Beynin çalışmasını teşvik edin.
  • Haftanın günlerini tersten sayın.
  • 11 er veya 13 ün katları şeklinde belli bir yere kadar sayın.
  • Kafanızdan bir kaç sayıyı çarpma işlemi olarak çarpın.
  • Farklı renklerde bir kaç onje düşünün.

Basit gibi görünse de bu egzersizleri yapmak beyin sağlığı için çok ciddi öneme sahiptir. Hem fiziksel hem zihinsel olarak bu hareketler sağlıklı bir yaşam için sizlere fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda çok uzun sürmeyen kısa egzersizlerdir. Mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO