Hayati Önem Taşıyan Ağrı Tipleri ve Anlamları

0
34733

Merhaba sevgili okurlarımız. Her yaş grubuna bağlı olarak dönem dönem herkes bazen ağrılar çekmektedir. Yaş gruplarına göre ağrı tipleri , ağrının hissedildiği derece ve ağrının anlamı farklıdır. Ancak bazı bölgelerdeki hastalıklar vardır ki hangi yaş grubu olursa olsun herkes için durum aynıdır.

REKLAM

Ağrıların çıkış noktalarını ve ne anlama geldiklerini bilmek hastalığın tanı ve daha sonrasında tedavisini oluşturmak adına çok önemlidir. Bu yüzden aşağıda sayacağımız bölgelerde görülen ağrılara daha dikkat etmekte fayda var. İşte bizler için belki de hayati risk taşıyan bölgelerdeki ağrılar:

REKLAM
X

Hayati Önem Taşıyan Ağrı Tipleri ve Anlamları

1- Kalp:

Kalp ağrısı kendini ilk olarak kollarda ve göğüs kafesindeki ağrı ile kendini belli eder. Özellikle vücudun sol tarafındaki ağrılar , uyuşmalar ve kramplar kalp hastalıklarının habercisidir. Eğer uzun süreli ve sürekli ağrılar varsa doktorunuza başvurmayı geciktirmeyin.

2-Akciğer ve diyafram:

Akciğer ve diyaframda olan rahatsızlıklar kendini boyun ve omuzlarda sürekli ağrılar tutulmalar ve donukluk olması ile kendini gösterir. Ağrı solunum sisteminde nefes alıp verirken dahi yorulmayla ağrı hissetmekle baş gösterir. Böyle bir durum yaşıyorsanız gecikmeden doktorunuza başvurun.

3- Böbrek:

Böbreklerdeki ağrılar ilk olarak kendini bel, kalça ve bacaklarda ağrılar ile belli eder. Bunun ilerisinde böbrek taşı oluşumu meydana gelebilir. Böbrek taşı oluşmadan önce önlem almak çok önemlidir. Zira bu taşların atılması çok zor ve acılı bir süreçtir. Erkenden önlem almanızı öneriyoruz. Bu yüzden bol bol su içmeniz çok önemlidir.

4- Yumurtalıklar:

Özellikle kadınlarda adet dönemi dışında da karının alt kısımlarında kasıklarda şiddetli ağrılar ile kendini gösterir. Ağrılar uzun süreli ve sürekli devam ederse doktorunuza başvurun.

5- İnce Bağırsak

Karın bölgesinde ağrı ve özellikle tuvalete çıkarken ağrı hissediyorsanız ince bağırsak sorunlarından şüphe edilebilir.

6- Mesane

Özellikle idrar yapılması esnasında yanma veya acı hissediyorsanız mesane sorunlarından şüphe edilebilir.

Bunlar dışında safra kesesi, mesane , pankreas ve kolon ağrıları da hemen hemen aynı şekilde kendini gösterir. Bu yüzden bu şekilde şikayetleriniz varsa gecikmeden doktorunuza başvurun. Özellikle belli zaman aralıklarında check- up yaptırmaya çalışın. Erken teşhis veya erken önlem çok önemlidir.

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz