Saracoglu Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

0
9410

Merhaba sevgili okurlarım. Eski çağlardan günümüze kadar tüketilen haşhaş, yaygın olarak Afyonkarahisar, Uşak, Denizli, Isparta ve Kütahya çevresinde yetiştirilmektedir.

Kapsül içerisinde siyah taneler halinde bulunur. İçerisinde morfin ve narkotin maddeler bulunduğundan dolayı sınırlı olarak üretilmektedir. Haşhaş tohumlarından yağ çıkarılır ve yüksek miktarda omega-3 bulundurmaktadır. Omega-3 özellikle vejeteryanlar için çok önemlidir. Çünkü, omega-3 beyin ve kalp sağlığı için önemlidir. Haşhaş içerisinde bol miktarda demir, bakır, kalsiyum, çinko ve manganez bulundurur.

Haşhaşın faydaları nelerdir?

1- Ağrı kesici etkisi vardır:

İçerisinde morfin ve narkotin bulundurduğundan dolayı ağrı kesici etkisi bulunur. Özellikle sindirim sistemini etkilediğinden dolayı şişkinlik ve hazımsızlık sorunlarına iyi gelmektedir.

2- Tansiyon seviyesini düzenler:

Potasyumun kalp atış hızı ve tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olmak gibi bir görevi vardır. Haşhaş da potasyum bakımından zengin bir gıda olduğundan dolayı tansiyon seviyesinin düzenlenmesinde önemli bir yeri vardır.

İçerisinde önemli oranda omega-3 yağı bulundurduğuna değinmiştik. Tohumlarında bol miktarda oleik asit ve diyet lifi bulundurur ve bu maddeler kötü huylu kolesterol oluşumunu engellemektedir.

4- Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Zengin vitamin bünyesinde barındıran haşhaşın özellikle bünyesinde demir ve çinko bulundurması bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Çinko özellikle vücutta bakterilerle savaşır ve vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Bünyesindeki oleik asit sayesinde kanser hücreleriyle savaşır. Meme kanseri aktif genlerini yavaşlatarak kanser riskini azaltır ve meme kanseriyle savaşır.

6- Kemik gelişimine katkı sağlar:

Kalsiyum deposu haşhaş kemik sağlığını destekler.

7- Yorgunluğunuzu giderir:

Bünyesinde omega-3 yağlar ve yağ asitleri sayesinde enerji sağlar. Oksijenin kanda depolanmasını sağlayarak ihtiyaç duyulduğunda kaslara taşınmasına yardımcı olur.

8- Uyku problemlerinizi giderir:

Tohumlarında bulunan alkoloidler sinir sistemini düzenleyerek rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur.

9- Saç ve cilt sağlığını korur:

İçerisinde bulundurduğu antienflamatuvar madde saçlara ve deriye iyi gelir. Ciltteki iltihaplanmalarının önüne geçer. Ciltte oluşan kaşıntı ve deri dökülmelerine karşı iyi gelir.

Haşhaşın zararları:

  • Mutlaka doktor kontrolünde tüketilmelidir.
  • Cinsel gücü azaltır.
  • Konsantrasyonu azaltır.
  • Madde yapımında kullanıldığından fazla tüketilmesi kafa bulanıklığına sebep olmaktadır.

Sağlıklı günler dilerim…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.