Grip, Ve Korona Virüs arasında ki farklar??

0
1262

Koronavirüs vaka sayısı her geçen gün hızla artıyor. Özellikle kış aylarının da yaklaşması ile birlikte hastalıklar daha da artacağından şüphemiz yok. Bu yüzden bazı terimlere dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü Virüs kapmamışken hastaneye gereksiz gitmek hem riski artıracak hem de hastalık kapma ihtimalini arttıracaktır. Bu yüzden hastalandığımız zaman soğuk algınlığı mı, grip mi yoksa gerçekten virüs mü kaptık tam olarak bilmek çok daha doğru olacaktır.

Koronavirüs belirtileri

Dünya sağlık örgütü, tüm hastaların Covid-19 semptomlarını açıklığa kavuştururken ve genele bakarken gözlemledikleri bu üç semptomu vurguladı.

 • Düşmeyen yüksek ateş
 • Kalıcı kuru öksürük
 • Fiziksel yorgunluk gösttergesi

Bu üç belirtinin dışında bazen karın ağrısı, baş ağrısı, ishal ve burun akıntısı gibi rahatsızlıklar da bulunur. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre bazı hastalar hiçbir belirti göstermeden Covid-19 pozitif olabilir ve onları enfekte edebilir.

Grip Belirtileri

İnfluenza, influenza virüsünden kaynaklanan bir durumdur. Özellikle kışın yaygındır. İnsanlar soğuk algınlığını griple kolayca karşılaştırabilirler. Grip olan bir kişi neredeyse 3 gün kolunu bile hareket ettiremeyecek şekildedir.

 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Ateş
 • Nefes darlığı

Bahar aylarında çok fazla insan alerji olur. Özellikle solunum yollarında meydana gelen ve sürekli hapşırma görülen bir rahatsızlıktır. Solunum yolu gibi bazı kişilerin gözleri de etkilenir.

 • Hapşırmak
 • Burun akması
 • Sulu veya kaşıntılı gözler
 • Göz ve burun çevresinde kızarıklık

Covid-19, Grip Veya Alerji?

Genel olarak bu farklar birbirine yakın olsa da farkları anlamak zor değildir. Grip ve alerji durumları günümüzde çok büyük tehlikesi yoktur. Ancak koronavirüs günümüzde öldürücü etkisi devam etmektedir. Bu yüzden dikkat etmek çok önemlidir. Covid- 19 en belirgin özelliği ateştir. Bu yüzden yüksek ateş varsa ve geçmesi uzun sürüyorsa şüphe edilebilir. Grip ve alerji durumları genel olarak ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın ilk gününden sonra ilaçları kullandığınız ve dikkat ettiğiniz halde hala daha hastalık devam ediyorsa koronavirüsten şüphe edilebilir. Bu yüzden bu farkları iyi anlamalı, gereksiz yere hastaneye gitmemeliyiz. Hem kendi sağlığımız hem başkalarının sağlığını tehlikeye atmamalıyız. Ayrıca hem zaman hem de maddi kayıplar da meydana gelir. Bu maddelere önem göstermenizi ve insanlara duyurmanızı rica eder sağlıklı günler dileriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.