Gözaltı Torbalarının Şişmesinin Sebepleri Nelerdir?

1
9607

Merhaba sevgili okurlarım. Genetik olduğu gibi yaş ilerledikçe oluşabilen gözaltı torbaları sık karşılaşılan bir cilt problemidir ve çoğu zaman rahatsızlık verebilmektedir. Göz ve göz çevresi en hassas deridir. Bu yüzden göz torbalarının olması birçok sebepten kaynaklı olabilir. göz torbaları, yorgun , uykusuz ve daha yaşlı gösterebilmektedir. Göz çevresi derinin daha ince ve elastik bir yapıda bulunduğundan ve gerginliğini sağlayan tek bir kas bulunur. Bu yüzden göz çevresi daha çabuk çöker kırışıklık ve torbalar oluşmaktadır.

Gözaltı torbalarının oluşmasının nedeni; genel olarak genetik olduğu gibi, çok ağlama,stres, egzama, hormonal değişimler, kötü beslenme ve düzensiz uyku düzeni gibi faktörler neden olabilmektedir. Nadiren de olsa ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Önce bir muayene olmanızda fayda vardır. Eğer herhangi bir sorun teşkil etmiyorsa göz torbalarınıza buz ile soğuk kompres yapabilirsiniz.

Gözaltı torbasının oluşmasının nedenleri nelerdir?

1- Düzensiz uyku:

2- Yanlış beslenme:

Uyku düzensizliğine sebep olan yanlış beslenme gözaltı torbalarının oluşmasına da neden olmaktadır. Yanlış beslenme ile vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin alınmaması ve yanlış beslenme sonucu midenin hazımsızlığı sonucu rahat bir uyku uyumanıza neden olacaktır. Aşırı tuz tüketimi böbrekleri daha fazla yormaktadır. Böbreklerin fazla çalışması ile kendini gözaltı torbası olarak dışa vurabilmektedir.

3- Demir eksikliği:

4- Kafein bağımlılığı:

Hepimizin günlük mutlaka 1 fincan tükettiği kahveler kafein bulundurmaktadır. Şimdi olmasa bile ileri ki yaşlarımızda gözaltı torbalarımızın nedeni olacaktır. Kahvesiz yapamam diyorsanız özellikle sade ve en fazla 2 fincan kadar tüketmenizi tavsiye ediyorum.

5- Hormonal değişiklikler:

Ergenlik dönemine girerken gençlerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Vücudun gelişmesi ve değişmesi sonucu kendini gözaltı torbası olarak gösterebilmektedir.

6- Düz zeminde sırtüstü yatmak:

Yapılan araştırmalarda düz bir zeminde uyumakta gözaltı torbalarının oluşabileceğini kanıtlamıştır.

7- Göz kızarıklığı ve kaşıntısı:

Göz kaşınmaları , kızarıklık ve şişkinlik gibi durumlarda neden olabilmektedir. Kaşınan gözler gözaltında sıvı birikimine yani ödeme neden olur. Bu durum ise gözaltı torbalarına neden olmaktadır.

Sağlıklı günler dilerim.. Gıda Müh. Merve CEBE

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO