Gece Uyurken Ağızdan Su Neden Gelir?

0
142362

Gece uyuma esnasında bir çok kişinin yaşadığı genel sorunlardan biri olan ağızdan su gelmesi konusu önem arz etmektedir. Hem sağlık açısından hem de yatak ve yastık temizliği açısından önemlidir. Bu durumdan bir çok kişi şikayetçidir. Şimdi bunun sebeplerine göz atalım:

REKLAM

Uyurken Ağızda Tükürük Akmasının Sebebi Nedir?

REKLAM
X

Genel olarak ağızdan su gelmesinin ilk sebebi ağzın açık kalmasıdır. Burundan düzgün nefes alamadığımız durumda ağız açık kalır ve tükürük istemsiz olarak akmaktadır. Aynı zamanda ağzı açık kaldığında tükürük salgısı daha çok salgılanır. bu da akıntıyı arttırmaktadır.

Yanlış Uyku Şekli

Özellikle yüz üstü yatış şekli tükürüğün direkt olarak akmasına sebep olmaktadır. Sırt üstü uyumaya özen gösterin.

Şekli Bozuk Dişler

Yamuk veya girintili çıkıntılı dişler de bu akıntılara sebep olabilir. Bunun için diş teli taktırabilirsiniz. Yine doğru uyku pozisyonu ile bu sebebi de yok sayabilirsiniz.

Hormonal Sorunlar

Tükürük salgısı bazı hormonların etkisi ile fazla salgılanıyor olabilir. Kısa süreli hormonal dengesizliklerde bu akıntı durumu da kısa sürmektedir.

Mide Sorunları

Gastrit veya reflü gibi mide sorunlarınız varsa tükürük salgısı gerekenden daha fazla salgılanabilir. Bu durumda da akıntı doğal olarak fazla olacaktır.

Ağız Şekli

Ağız kemik şekli veya dilin uzunluğu gibi konularda bu sorun üzerinde etkili olabilir.

Ne Yapılabilir? Çözümü Nedir?

Öncelikle yukarıdaki maddeleri inceleyip kendinizi yorumlayın. Ardından doktorunuza danışın. Sebebini bulduktan sonra çözümü getirmemiz gerekir. Ancak en önemli çözüm maddesi sırt üstü uyuduğunuz taktirde bu sorun çözülür. En sağlıklı uyku pozisyonu da bu şekildedir.

Bununla birlikte dilinizle geniz kısmını kurcalamayın. Bu oynamalar tükürük kanallarının yapısını ve dengesini bozar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz