Fermente ve Isıl İşlem Görmüş Sucuk Ne Demektir? Farkı Nelerdir?

0
3426

Merhaba sevgili okurlarımız. Market raflarında sıkça rastladığımız bir konu üzerinde duracağız. Sucuk reyonlarında yer alan fermente sucuk ve ısıl işlem görmüş sucuk ibarelerine dikkat etmişsinizdir. Peki ne demektir, arasındaki farklar nelerdir, hangisini neden tercih etmeliyiz bu konuda üzerine duracağız.

REKLAM

Fermente Sucuk Nedir?

REKLAM
X

Yağlı etin kıyılması ve özel baharatlar ile karıştırıldıktan sonra elde edilen ürünün özellikle laktik asit bakterilerini kullanarak nem oranını % 40 altına düşürülmesi ile ortaya çıkan üründür. Bu ürün yapay veya doğal kılıflara konulduktan sonra 1 – 2 ay gibi süre ile fermantasyona bırakılır. Bu esnada et baharat ve faydalı bakterilerin yardımcı ile olgunlaşmış olur.

Isıl İşlem Görmüş Sucuk Nedir?

Yine aynı şekilde yağlı etin kıyılarak özel baharatlar ile karıştırıldıktan sonra kılıflara konulup kuruması beklenir. İşte bu esnada bakteri veya baharatların yardımı beklenmeden ısıl işlem yani sıcaklık uygulanır. Bu durumda da ısıl işlem görmüş sucuk elde edilmiş olur.

Fermente Sucuk İle Isıl İşlem Görmüş Sucuk Arasındaki Fark Nedir?

İçindeki et ve baharat oranları neredeyse aynı sayılsa da fermente sucukta biraz daha fazladır. Fermente sucukta ısıl işlem uygulanmaz, bakteri ve baharatların etin olgunlaşması için kullanılır. Bu yüzden fermente sucuğun oluşma süresi daha uzundur. Bakterilerin fermantasyon yapması beklenir. Ancak ısıl işlem görmüş sucukta sıcaklık ile et piştiği için uzun süre gerekmez.

Fermente sucuk maddi olarak daha pahalıdır. Çünkü ürünler bekletilmesi için yer tahsis edilir, bulunduğu ortamın nem ve sıcaklığı kontrol edilmesi gerekir ve uzun bir zaman gerektiği için fiyatı neredeyse 2 kat daha pahalıdır.

Lezzet açısından değerlendirmek gerekirse fermente sucuk daha aromalı ve lezzetli bir yapıya sahiptir. Ülkemize ait olan sucuk ürününün temeli fermente sucuktur. Bu yüzden kalite ve lezzet açısından fermente sucuk çok daha öndedir.

Hangisini Tercih Etmeliyiz? Hangisi Faydalıdır?

Doğal bir şekilde işlenin fermente sucukta faydalı bakteriler yer almaktadır. Bu özelliği ile faydalıdır. Ancak fermente sucukta ısıl işlem uygulanmadığı için zararlı bakterilerin ürememesi için nitrit – nitrat ilavesi yapılmaktadır. Bu maddenin özellikle sindirim sağlığı açısından olumsuz etkisi olduğu bilinmekte ve kullanım sınırı bulunmaktadır. Bu yüzden iki farklı sucuğun da üstün özellikleri bulunur.

Tavsiyelerimiz:

  • Fermente sucuğa ısıl işlem uygulanmaz. Yani kızartacak ya da mangal yapacaksanız fermente sucuk kullanmayın. Çünkü nitrit nitrat maddesi sıcaklıkta kanserojenik eti yaratabilir.
  • Fermente sucuğu pişirmeden çiğ tüketin.
  • Isıl işlem sucuk ile mangal veya tavada kızartma yapabilirsiniz.
  • Lezzet arıyorsanız fermente, biraz daha sağlıklı istiyorsanız ısıl işlem görmüş sucuk tercih edilebilir.

Mutlu ve Sağlıklı günler dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz