Faydaları Say Say Bitmeyen Şifalı Bitki

0
504

REKLAM

Yüksek lif içeriği vasıtası ile eksperler doğrultusundan sindirim sorunları amacıyla tavsiye edilir. ilaveten kan şekerini dengede tutmak da faydalıdır. bu şekilde içerdiği diyet lifi vasıtası ile bilhassa şeker hastaları amacıyla tavsiye edilir. Hem de kilo kayıbı amacıyla kullanıldığında aslında faydalı bir besindir.Ayrıntılar Haberin Devamındadır.

REKLAM
X

Keten tohumu, aşağı yukarı 2 metre büyüyen eşdeğer bir isim bitkisinden elde edilir. Keten tohumu, lif ve bitkisel protein kaynağı olarak anlaşılmaktadır.

Omega-3 karboksilik asit ve omega-3 yağ asidi yönünden da çok zengindir. B6 vitamini, kalsiyum ve potasyum sahibi olan keten tohumu ilaveten manganez, magnezyum, demir ve sodyum kaynağı olarak adlandırılır.

Keten Tohumunun Avantajları Nelerdir? Yüksek lif içeriği vasıtası ile eksperler doğrultusundan sindirim sorunları amacıyla tavsiye edilir. ilaveten kan şekerini dengede tutmak da faydalıdır. bu şekilde içerdiği diyet lifi vasıtası ile bilhassa şeker hastaları amacıyla tavsiye edilir.

Hem de kilo kayıbı amacıyla kullanıldığında aslında faydalı bir besindir. Araştırmalar öğütülmüş keten tohumunun daha kolay olduğunu ve kanser riski ile mücadele ettiğini göstermiştir. omega-3 yağ asitleri nedeniyle kötü kolesterolle savaşır ve kalp sağlığını korur.

Vücuttaki iltihaplanma ve ciltteki sivilceli iltihaplanma iyi gelişir ve sıhhatli bir oluşumu destekler. Kullanımı Keten tohumunun avantajlarından yararlanmak amacıyla öğütülmelidir.

Öğütülmemişse, kabukta Omega-3 ve Lutein gibi yağ asitleri kullanmak imkansızdır. bir harç esnasında 2-3 kaşık keten tohumu ezeceğiz ve bunları detaylı şekillerde kullanacağız. Yoğurt eklemek, ekmeğe eklemek ve direk su ile tüketmek gibi detaylı yollar vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz