Evde Kolonya Nasıl Yapılır Malzemeler ve Tarifi

0
12978

Mevcut korona virüs sorunundan dolayı ülkemizde kolonya ihtiyacı bir hayli yükseldi. Fırsatçılar ise daha çok para peşinde olduğu için fiyatlar aşırı şekilde yükseldi. işte bu sebepten dolayı doğal kolonya tarifini sizler için ekleyeceğiz. BU şekilde evinizde kolay bir şekilde kendi doğal kolonyanızı yapabileceksiniz.

Bu konuda öncelikle malzemeleri tedarik edeceğiz. Ortalama 1 litrelik bir kolonya için sizlere tarif edeceğiz. Dilerseniz malzemeleri 5 e katlayarak da 5 litre civarında kolonya yapabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 1 litre 96 saflığında alkol
  • 100 mL su
  • 10 damla limon yağı. Burada istediğiniz esansiyel yağı kullanabilirsiniz. Lavanta, tütün, çay vs… gibi hangi esansiyel yağı kullanırsanız kolonya o ismi alacak ve o kokuyu verecektir.

Yapımı oldukça basit. 1 litre saf alkolün içine 100 mililitre saf suyu ekleyin ve karıştırın. Sonrasında istediğiniz aromaya göre 10 damla limon yağı katın. Bunlara ek olarak bir kaç adet karanfil ekleyebilirsiniz. Hem kokusu güzel olacak hem de etkisi artacaktır.

Daha fazla kolonya eldesi için su miktarını 150 veya 200 mililitreye yükseltebilirsiniz. Ancak 200 den fazla eklemeyin, çünkü %70 altında kolonya istemiyoruz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Alkol uçucu bir sıvıdır. BU yüzden mutlaka ağzı kapalı olmasına dikkat edin.
  • Çocukların ulaşamayacağı yerde muhafaza edin.
  • Koku vermek için kullanılan yağların orjinal olmasına özen gösterin. Sadece koku veren aroma yerine yağın kendisini kullanın

Alkolün saflığı arttıkça elde kuruluk hissi bırakabilir. Çünkü alkolün yağ çözücü etkisi vardır ve eldeki yağı yok edip el kuruluğuna sebep olabilir. Bu yüzden dezenfekte işleminden doları çabuk emilen nemendirici krem kullanabilir veya kolonyayı yaparken 3-5 damla zeytinyağı damlatabilirsiniz.

Ayrıca doğal dezenfektan tarifi için TIKLAYIN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO