En Çok Dolar Alan İller Belli Oldu

0
263

En Çok Dolar Alan İller Belli Oldu…

REKLAM

Kur korumalı TL mevduat sistemi vatandaşın yatırımları üzerinde nasıl etkilere yol açacak? En çok döviz alan iller hangisi oldu? Herkesin aklında ki soruların yanıtı ve konu ile ilgili tüm detayları sizin için haberimizde derledik.

REKLAM
X

BDDK verilerine bakıldığında vatandaşın yatırım hakkında ki tasarruflarının yüzde 71’i hala döviz mevduat hesaplarında bulunuyor. Vatandaşların yeni uygulamaya geçilmiş olan ‘kur korumalı TL vadeli mevduat’ sistemine geçişi hiçte kolay olmazken, dövizi en fazla tercih eden illerin ise İç Anadolu Bölgesi’nde çok yoğun olduğu görülüyor.

AKSARAY BİR NUMARADA

Aksaray, toplam tasarruf mevduatı hacmi içinde yüzde 70.2′ oranında bir pay alan döviz birikimi ile dolarizasyonda ilk sırada yer bulurken, Aksaray’ı sırası ile Nevşehir, Yozgat, Kayseri ve Kütahya seyrediyor. Döviz mevduatların toplam mevduattaki payının %64’e yükselmiş olduğu bu dönemde devreye alınmış olan kur korumalı mevduat ürünlerinin dolarizasyonu azaltması ve yeni dolar talebinin önüne geçmesi öngörülüyor. Yüksek enflasyon, negatif reel faiz ve TL’nin değerinin hızla düşüşe geçmesi ile birlikte son 2 yıldır giderek yükselen dolarizasyon eğiliminin illere yansıması da farklı bir tabloyu gözler önüne seriyor.

İÇ ANADOLU DOLARİZASYONDA İLK SIRADA YER ALIYOR 

Dövizi en fazla tercih eden illerin İç Anadolu Bölgesinde yoğunlaştığı görülüyor. Aksaray, toplam tasarruf mevduatı hacmi içinde yüzde 70.2 oranınında bir pay alan döviz birikimi ile dolarizasyonda ilk sırada yer buluyor.

AKSARAY’I SIRASIYLA NEVŞEHİR, YOZGAT VE KAYSERİ İZLİYOR

Yabancı para tasarruflarının toplam tasarruflara oranı Nevşehir’de yüzde 67.7 olurken Yozgat’ta yüzde 67.5, Kayseri’de yüzde 64.8, Kütahya’da yüzde 62.6, Kırşehir’de ise yüzde 61.9’ı buluyor.

BDDK verilerine göre, eylül sonu itibarı ile Türkiye’nin 40 ilinde tasarruflardaki dolarizasyon oranı yüzde 50’yi aşıyor

BANKALARDAKİ TOPLAM MEVDUATIN 162 MİLYAR DOLARLIK KISMI DÖVİZ OLARAK TUTULUYOR

BDDK’nın yayınlamış olduğu günlük bülten verilerine bakıldığında, 17 Aralık 2021 tarihi itibarıyla gerçek kişilerin yani vatandaşın tasarruflarının %71′ lik kısmı döviz mevduat hesaplarında bulunuyor. Vatandaşın bankalardaki toplam mevduatının 162 milyar dolarlık kısmı döviz şeklinde tutuluyor.

Sözcü’nün haberine göre bankalardaki toplam yabancı para mevduatın toplam mevduat içindeki payı ise aynı tarihte %64’ü geçerken, vadeli TL mevduatın payı %26’nın altında bir düşüş yaşadı. 2011’DE DİP YAPMIŞTI Mevduatlardaki yabancı para oranı 2003 yılında yüzde 56.2 ile zirveye ulaşmış, hemen ardından ise ülkeye döviz girişiyle birlikte, TL’ye olan güvenin artması sonucu bu oran 2011 yılında yüzde 27.6 ile en düşük seviyesine ulaşmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz