Emeklilerin Temmuz zammı belli oldu.

0
740

Emekliye Temmuz ayında yapılacak maaş zammı için geri sayım başladı. Türkiye’de her sene emekliler, Ocak ve Temmuz ayında maaşlarına zam alıyor. Yapılacak zam tutarlarında ise en mühim faktör enflasyon rakamları oluyor. Şu ana kadar 5 aylık enflasyon verisi açıklandı. Açıklanan enflasyon verileri doğrultusunda emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı yüzde 6.39 olarak belirlendi. Son olarak Temmuz ayı enflasyon zammının açıklanmasının sonrası emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı belli olacak. Buna göre, emekli maaşlarına ne kadar, kaç para zam yapılacak?

REKLAM

İşte SSK ve BAĞKUR emekli maaş zammı ile alakalı detaylar; Emekli maaşlarına ne kadar, kaç para zam yapılacak sorusu milyonlarca vatandaşın gündeminde yer alıyor. Bilindiği üzere, her yıl emeklilere Ocak ve Temmuz ayında zam yapılıyor. Yapılacak zam miktarında ise belirleyici faktör enflasyon rakamları oluyor. Şu ana kadar 5 aylık enflasyon verisi açıklanırken, yapılacak zam tutarı ise yüzde 6.39 olarak belirlendi. Son ayın enflasyon verisinin açıklanmasının sonrası yapılacak zam miktarı iyice netleşecek.

REKLAM
X

GÖZLER EMEKLİ MAAŞLARINA ÇEVRİLDİ

Emekli maaş zamları neredeyse netleşiyor. Şu ana kadar 5 aylık veri açıklandı. Açıklanan rakamlar doğrultusunda maaşlara 441 liraya kadar artış bekleniyor. Gerçekleşen enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gelirinde 441,44 liraya varan artış yaşanacak. En yüksek aylık net 6 bin 908 lira 35 kuruştan 7 bin 349 lira 79 kuruşa çıkacak. Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yer alan enflasyon tahminine göre ise ilk 6 aylık TÜFE yani SSK ve Bağ-Kur’luların zam oranı yüzde 7.67’yi bulabilecek. Bu durumda en yüksek maaş 529,87 lira artışla 7 bin 438 lira 22 kuruşa çıkacak.

Memur Emekli maaşı zammı, bugün 6 aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte belli olacak. Son 5 ayın enflasyon verilerine göre güncel hesaplamalar yapıldı.

EMEKLİ VE MEMURLARA YÜZDE 8.45 ZAM YAPILACAK

Türkiye İstatistik Kurumu Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon haziran ayında yüzde 1,94 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyon ise 17,53 oldu.6 aylık enflasyon yüzde 8,45 olarak belirlendi.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi’nde 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisi için 2021 yılında 3+3 zam kararı vermişti. Memurlar ve memur emeklileri Temmuz ayında maaşlarına yüzde 3’lük sözleşme zammına ek olarak yüzde 5,45 enflasyon farkı alacak. Yani Temmuz ayında zam oranı yüzde 8,45 olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı da yüzde 8,45 olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz