Ekmek Yemekten Nasıl Kurtulurum? Ekmeği Nasıl Bırakırım?

0
37048

Merhaba sevgili okurlarımız. Son zamanlarda sayfamıza gelen mesajlar sonrası ekmeği bırakamıyorum, ekmek yemekten yapamıyorum,nasıl bırakabilirim? gibi sorular fazlasıyla gelmeye başladığı için bu yazıyı yazma gereği duydum.Öncelikle ekmek yememek için bir kaç sebebi sonrasında ise nasıl bırakacağınızdan bahsedeceğiz.Ekmek derken genel olarak bahsetsek de  öncelikle beyaz ekmekten yola çıkacağız.Tam tahıllı ürünler beyaz ekmeğe nispeten daha sağlıklıdır.İçeriğinde lif oranı ile bağırsak sağlığı açısından faydaları vardır. Ayrıca vitamin ve mineral emilimini azalttığı söylenmektedir.

Günümüzde ekmek ekmekte bulunan fitik asit maddesi tahıllı ekmeklere katılan fitaz enzimi ile bu asit parçalanmakta ve vitamin ve mineral emiliminin olumsuz özelliği ortadan kalkmaktadır.Fitit asit maddesi demir,magnezyum gibi maddeleri bağlar ancak tahıllı ürünlere katılan mayadaki fitaz enzimi ile fitik asit parçalanmaktadır.Bunu bilmenizi istiyoruz.

Ekmeğin faydalarından çok zararları daha fazla.Çünkü ülkemizde kilo alma sorunu yok,kilo verme sorunu vardır.Obezite daha büyük bir sorun haline gelmektedir.Bu yüzden tahıllı ekmeklerde dahil ekmek kullanımını bırakmalı veya azaltmalısınız.Beyaz ekmeği temelli bırakmalı ekmek yiyecekseniz en azından tahıllı ekmek tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Neden Ekmek Tüketmemeliyim? ( Özellikle Beyaz)

  • Kan şekeri ani ve hızlı bir oranda yükseltip aynı şekilde düşürmektedir.Bu şeker hastalığının ana sebeplerinden biridir.
  • Bağırsakta uzun süre kalarak özelikle kolon kanserine sebep olabilir.
  • Sindirim yavaşlatır.
  • Fazla karbonhidrat alınır ve yediğimiz diğer yağlar vücutta yağ olarak depolanır.
  • Faydalı diğer besinlerin tüketimi azalır.

  • Midemizin genişlemesine sebep olur.
  • Beyaz ekmek beynimizdeki hormonlara etki ederek bağımlılık yapar.
  • Özet olarak faydasından çok zararı vardır. Bu yüzden öncelikle hafif bile olsa kilo sorunu olanlar tahıllı ekmek dahil ekmek tüketmesini tavsiye etmiyoruz.Enerji ihtiyacımızı günlük aldığımız besinlerden karşılamakta ve bizim için yeterlidir.

Ekmek Bağımlığından Nasıl Kurtulurum? Ekmeği Nasıl Bırakırım?

  • Bol su içmeniz çok önemlidir. Her aklınıza geldiğinizde mutlaka su için. Yanınızda sürekli bu bulunsun ki susanmasanız bile su içebilirsiniz.
  • Suyunuza limon damlatarak tatlandırabilir ve erkenden acıkmayı önleyebilirsiniz.

Son olarak bu iş tamamen sizde bitiyor.başta belirttiğimiz gibi size zarar veren bir gıdayı neden tüketmek isteyesiniz ki değil mi? Sağlık para ile alamayacağınız bir şeydir. Bu yüzden vücudunuza iyi bakın.Ekmeği bırakarak en başta şeker hastalığı riskini azaltmaktasınız.Bu size az bir şey gibi gelirse bir şeker hastası ile muhabbet etmenizi rica ediyoruz…

Kaynak: https://gidakurleri.com/ekmek-yemekten-nasil-kurtulurum-ekmegi-nasil-birakirim/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock