Dünyada Yasaklanan 10 Ürün!

0
8807

Dünyanın pek çok ülkesinde haklı sebeplerden satışı yasaklanan yiyecekleri ve ürünleri derledik.

REKLAM

Dünyada Yasaklanan 10 Ürün!. Dünyanın pek çok ülkesinde haklı sebeplerden satışı yasaklanan yiyecekleri ve ürünleri derledik. Bazıları ülkemizde tüketilmeye ve satılmaya devam ediliyor. Acaba bu ürünler göründükleri kadar masum değil mi? İşte karşınızda “Dünyada Yasaklanan 10 Popüler Ürün”

REKLAM
X

Dünyada Yasaklanan 10 Popüler Oyuncak

  1. Sihirli Tabanca

Silahlı oyuncalar çok hassas oyuncaklardır. Bu oyuncak siyah pinpon toplarını daha uzağa atabilmek için itici bir güç olması için suyla temas ettirildiğinde kimyasal tepkimeye girerek patlamaya neden olarak birçok çocuğa zarar verdi. Bu nedenle bu oyuncak kısa sürede piyasadan toplatıldı.

2. Su Notaları

Kanadalı bir oyuncak firması su ile temas ettirildiğinde kabarcıklara neden olan bir maddeyi piyasaya sürdü. Bu maddenin içinde sakinleştirici etki yapan bir etken madde bulunmaktaydı. Madde küçük toplar halinde piyasaya sürüldüğü için çocuklar bu maddeyi yuttu ve birçok çocuk bu nedenle tuhaf davranışlar sergileyip, hatta komaya dahi girenler oldu. Firmaya dava açılarak ürün piyasadan kaldırtıldı.

3. Irkçı Bebek

Amerika’da üretilen bu oyuncağın bir diğer versiyonunda panda ve beyaz bir bebek. Oldukça ırkçı bir tutumda bulunan firma yüklü bir tazminat ödeyerek oyuncaklar toplatıldı. Ayrıca oyuncakların başında bulunan şapkada bulunan maymun resmi büyük bir tepki topladı.

4. Lahana Bebek

Hemen herkesin yakından tanıdığı lahana bebek verilen her gıdayı içinde bulunduğu makine sayesinde öğütüyordu. Fakat makineyi durdurma tuşu yapılmadığı için çocuklar oyuncağın ağzına eline sokup yaralanmalara sebebiyet verdi. Bu durum nedeni ile firmaya davalar açılarak ürün piyasadan kaldırtıldı.

5. Mantar Tüfek

1970′ li yıllarda satışı yapılan bu oyuncağın namlusunda bulunan tıpa çıkartıldığında oldukça tehlikeli bir hal almaktaydı. Oyuncağın tıpası çıkartılmış halde iken 3,5 yaşında bir çocuk kendi yüzüne tutarak oyuncağı ateşlediğinde ciddi boyutlarda yaralandı ve bu nedenle şikayet edilerek oyuncak piyasadan kaldırtıldı.

6. Gökyüzü Dansçısı

Barbi bebek görünümüne sahip bu oyuncağın el bölgesinde pervane bulunmaktaydı. Oyuncak bu pervane sayesinde havada süzülebiliyordu. Pervanenin ucunda bulunan sert plastik birkaç çocuğun gözünde geçici körlüğe neden olmasından dolayı, oyuncak piyasadan kaldırtıldı.

7. Arkadaşım Cayla

Piyasada yaklaşık 1 milyonun üzerinde satış rakamlarına ulaşan bu oyuncak ses ve görüntü kaydı yapabilmekteydi. Almanya’da casusluk endişesi nedeni ile oyuncağın piyasadan kaldırtılması kararı çıkartıldı.

8. Saç Yiyen Bebek

Ağzı otomatik olarak açılan bu oyuncağın özelliği kendi saçını yemesiydi. Ancak bu oyuncağa saçını kaptıran ve ağızdaki bakteri ve benzeri birşeylerden dolayı çocukların saçları bitlendi. Hatta 3 yaşında bir kız çocuğu saçını kaptırdığı için kel kaldı.

9. Stres Çarkı

Son yılların en popüler oyuncaklarından olan stres çarkı okullarda çocukların dikkati dağıldığı için Amerika ve İngiltere, BAE gibi bazı ülkelerde bu oyuncak yasaklatıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz