Doğurganlığı Artırıyor ! Kısırlığa Birebir

0
623

Diyetisyen Bahtınur Yılmaz, doğru beslenmenin kısırlıktan korunma noktasında etki olduğunu açıkladı. Gebe kalma sürecini olumlu etkileyen besinleri ele alan Yılmaz, folik asit içeren yiyeceklerden sözetti.

REKLAM

Halk arasında kısırlık olarak bilinen infertilite, ‘En az 1 yıl süreyle korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik sağlanamaması durumu’ olarak tanımlanıyor. Hem kadın hem de erkekten kaynaklanan bir sorun olabilen kısırlığın çiftlerin yaklaşık yüzde 15’ini etkilediğini ve bu oranın gün geçtikçe arttığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Bahtınur Yılmaz, modern çağın bu önemli sorunundan korunmak için beslenme önerilerinde bulundu.

REKLAM
X

“2 MİLYON KİŞİ KISIRLIK SORUNU YAŞIYOR”
Türkiye’de yaklaşık 1.5-2 000 000 kişinin infertilite sorunu ile karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Diyetisyen Bahtınur Yılmaz, modern hayatın neticesi olarak gebelik yaşının ertelenmesi, obezite, elektromanyetik dalgalar, hormonlu ve genetiği değiştirilmiş gıdalar, stres, sigara ve alkol kullanımı, cinsel yolla bulaşan hastalıkların infertilite nedenleri arasında ilk sıralarda geldiğini söyledi.

“OBEZİTE ÇİFTLERİ TEHDİT EDİYOR”
Modern yaşamla beraber fast-food beslenmenin arttığını, insanların evlerinde bilgisayar başında daha az sosyal, hareketsiz bir hayat sürmeye başladığını anımsatan Dyt. Bahtınur Yılmaz, buna bağlı şekilde kısırlığın en önemli risk faktörleri arasında sayılan obezitenin de yaygınlaştığını vurguladı.

Obezitenin vücutta aşırı miktarda yağ dokusunun bulunması olarak tanımlandığını işaret eden Dyt. Bahtınur Yılmaz, “Beden kütle indeksi (bki) 25 kg/m2 ve üstünde olan bireyler, obezite için risk grupları olarak değerlendirilirler. Obez kadınlarda sık görülen problemler siklus bozuklukları, polikistik oversendromu, fertilitede azalma, libido ve potenste azalma olup bunlar hormonal dengelerdeki değişiklikler sonucu ortaya çıkmaktadır ve dolayısı ile infertiliteye neden olmaktadır. Obezite, kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de fertiliteyi azaltır. Erkeklerde obezite ile spermlerin sayısında ve kalitesinde azalma, spermlerde hareket ve fonksiyon bozukluğu, testosteron seviyesinde azalma gibi durumlar infertiliye neden olur” diye konuştu.

“GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ GIDALARA DİKKAT”
İnfertilitenin başka bir sebebinin de hormonlu ve genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) içeren gıdalar olduğunu dile getiren Dyt. Bahtınur Yılmaz, “Hormonlu gıdalardaki östrojen hormonu; erkeklerde meme büyümesine, cinsel güç kaybına, kadınlarda da ovulasyonun baskılanmasına neden olmaktadır. Büyükbaş hayvanların hızlı bir biçimde kilogram almalarını sağlamak amacıyla verilen hormonların etini yiyen kişilerde de yine fertilizasyonun azaldığı bildirilmektedir” dedi.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER GEBELİKTE ETKİLİ
Folik asitin progesteron seviyesini düzenlediğini ve düzenli yumurtlama için önemli olduğunu dile getiren Diyetisyen Bahtınur Yılmaz, ayrıca gebeliğe başlamadan anneye yapılan folik asit takviyesinin, bebekte meydana gelebilecek nörolojik kusurları da önlemeye yardımcı olduğunu da vurguladı. Beslenmenin kısırlıktan korunmada önemli bir yeri olduğuna dikkati çeken Diyetisyen Bahtınur Yılmaz, “Yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, yumurta, kuşkonmaz, brokoli, lahana, Brüksel lahanası, muz, avokado gibi besinler folik asit içerir. Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan demir, magnezyum, çinko ve kalsiyum içeriği de gebe kalma sürecine bir hayli olumlu etkileri saptanmıştır” ifadelerini kullandı.

KISIRLIKTAN KORUYACAK 10 ALTIN ÖNERİ
Diyetisyen Bahtınur Yılmaz, beslenmede genel itibari ile dikkat edilmesi gerekenleri ise 10 maddede şöyle sıraladı:

“Hayvansal protein yerine bitkisel protein ağırlıklı beslenilmeli. Doymuş yağları (hayvansal yağlar) kısıtlayıp, bitkisel yağların tüketimi artırılmalı. Kırmızı et ve işlenmiş et ürünleri (sucuk, salam, sosis gibi) kısıtlanmalı. Rafine ve basit karbonhidratlar yerine, tam tahıllı ürünlerin tüketimi artırılmalı. Sebze ve meyve tüketimi artırılmalı. Vitamin ve mineral eksiklikleri göz önünde bulundurulmalı, eğer eksiklik var ise takviye alınmalı. Alkol tüketimi kısıtlanmalı. Koruyucu ve katkı maddesi içeren hazır paketli gıda alımı sınırlandırılmalı. Omega-3 desteği alınmalı. Düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz yapılmalı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz