Dizden Kemik Çıtırdama Sesi Neden Gelir?

0
68393

Genç yaşlarda olduğu gibi ilerleyen yaşlarda da dizlerden bazı kemik çıtırdama sesleri gelebilmektedir. Bu sesler özellikle hareket esnasında, ani durumlarda gelmektedir. Bazı ilerleyen durumlarda ise uzun süreli bu sesler gelebilir. Yazımızda bu seslerin sebebi ve çözüm önerilerine yer vereceğiz.

Dizden Gelen Kemik Çıtırdama Sesi Sebepleri Nedir?

  • İlk belirtisi kireçlenmedir. Bazı hareketlerin sık yapılmaması, uzun süre hareketsiz kalma, spor yapmama gibi sebeplerden dolayı kireçlenme meydana gelir ve bu da kemikte seslere sebep olabilir.
  • Yağsız beslenme de bu seslere sebep olmaktadır. Zeytinyağı, tereyağı gibi yağların da bir faydası budur. Kemikler arasında sürtünmeyi engeller veya en aza indirir. Nasıl ki arabaya motor yağı katıyorsak insanın yağı da tereyağı ve zeytinyağı olmalıdır.
  • Kemiklerin veya eklemleri güçsüz olması, kalsiyum seviyesi düşük gıdaların tüketilmesi de kemiklerin yapısının bozulmasına sebep olur ve bu durumlar meydana gelebilir.

Neler Yapılmalıdır?

REKLAM

İlk olarak bu sesleri sık sık duyuyorsanız doktora danışmalısınız. Göz ardı edip önlem almazsanız daha da artacak, bacakta ağrılara sebep olabilecektir. Yaşlılık zamanların da ise yürüme zorluğuna kadar ilerleyebilir. Röntgen çekilip doktor yorumu ile gerekenlerin yapılması önerilir.

REKLAM
X

Beslenmenize dikkat edin. Protein içerikli gıdaları bol bol tüketin. Kalsiyum oranı yüksek gıdaları, yeşil sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin.

Ayak bandajı, diz bandajı gibi ürünler tercih edebilirsiniz. Bu ürünler dizde meydana gelen baskıyı tüm ayağa yayar. Bu şekilde kemiğe olan baskı azalır. Bu sayede dizden gelen sesleri de azaltabilirsiniz.

Son olarak en son tercih olarak ameliyata başvurun. Tek bir doktorun demesi ile değil bir kaç doktora danıştıktan sonra son çare olarak ameliyat önerilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz