Diş taşı neden oluşur, diş taşı evde doğal yollarla nasıl temizlenir?

0
2246

Diş taşı temizliği nasıl yapılır? sorusuna cevap arayacağımız bu yazımızda, sizler de diş taşı temizliği hakkında detaylı bilgiler edilebilirsiniz. Genel olarak bakıldığında diş eti sorunları hem diş üzerinde hem de çevresinde biriken plaklar nedeniyle meydana gelir.

Oluşan plakların uzaklaştırılması için ilk olarak yapılması gereken dişleri günde en az 2 kez fırçalamaktır. Ancak her gün dişleri 2 defa fırçalamak çoğu zaman yeterli olmaz ve diş üzerinde ya da çevresinde diş taşı adı verilen plaklar oluşur.

Diş taşı temizliği öncesinde ilk olarak dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de diş taşının varlığından haberdar olmaktır. Yani kişi dişlerinde plak oluşumunun farkına varmalı ve bir an önce plakları dişlerden uzaklaştırmak için girişimde bulunmalıdır. Böyle bir durumda ise ilk olarak karşımıza diş taşı nasıl anlaşılır? sorusu çıkar.

Diş Taşı Nasıl Anlaşılır?

 

Diş taşı konusunda öncelikle belirtmeniz gereken “diş taşı” ve “plak” sözcüklerinin birbirine karıştırılması olmaktadır. Çünkü bu terimler farklı anlamlar içerir. Plak, dişlerde oluşan boşluk ve çürümelere bağlı olarak ortaya çıkan bakterilerdir. Diş taşı ise tükürük, leke, kir, yiyecek gibi durumlarda oluşan birikimler olarak tanımlanır.

Diş taşı temizliğinde genel olarak diş ipi kullanılması tavsiye edilir. Dişleri fırçaladıktan sonra diş ipi kullanarak dişler arasında biriken plakları çıkarmak mümkün olur. Ancak diş ipi kullanımı sırasında da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Şimdi, bunların neler olduklarına daha yakından bakalım.

 • Diş ipi kullanımında ilk olarak ip orta parmaklara sarılır ve diş ipinin ortalama 30cm olması gerekir.
 • Baş parmak ve işaret parmakları arasında gergin bir şekilde tutulan diş ipi hafif bir şekilde dişler arasına geçirilir.
 • Dişlerin arsına geçirilen diş ipi “C” harfine benzer bir şekilde tutulur.

 • Ayrıca diş ipi ileri ve geri olarak gergin bir şekilde çekilirken aşağı ve yukarı yönlü hareketler yapılması gerekir. Ancak bu hareketler sırasında diş ipini kırmamaya ve dişleri aşırı bir şekilde zorlamamaya dikkat edilmesi önemlidir.
 • Diş ipi ile dişler arasında yapılan bu ilme tüm dişler için tekrarlanmalıdır.

Diğer yandan diş taşının temizliği alanında uzman diş hekimleri tarafından yapılması tavsiye edilir. Diş taşının temizlenmesi süresince ilk olarak dişlerde meydana gelen diş taşları kazınır. Genellikle ultrasonlu cihazlardan yardım alınarak temizleme işlemi tamamlanır.

Diş Taşı Temizliği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Diş taşı temizliği sonrasında her hasta belirli noktalara özen göstermeli ve dikkat etmelidir. Yapılan işlemin başarılı sonuçlar doğurması adına uzman hekim tarafından verilen tavsiyelere uymak öncelikli koşullar arasında yer alır. Şimdi, diş taşı temizliği sonrasında hasta nelere dikkat etmelidir? Daha yakından bakalım.

 • Hasta diş taşı temizliği sonrasında en az 2 saat boyunca herhangi bir şey yememeli ya da içmemelidir.
 • İşlem sonrası özellikle ilk 24 saat sıcak ya da soğuk içecek ya da yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Diş taşı temizliği sonrasında diş etleri üzerinde sızıntı gibi durumlar oluşması ve bunun yanında 2 – 3 gün kadar sıcak soğuk hassasiyeti meydana gelmesi mümkündür.
 • Dişlerde oluşan şişlikleri gidermek adına buz torbası ile diş etlerine uygulama yapılabilir.
 • Eğer işlem sonrası ağrı hissedilirse ağrı kesici kullanılabilir.

 • Diş taşı temizliği ardından daha hızlı ve etkin bir iyileşme süreci için ılık su içerisine biraz tuz ekleyerek gargara yapılabilir.
 • Tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlarda biri diş temizliğine kalındığı yerden devam edilmesi olmaktadır. Yani dişlerin her gün düzenli bir şekilde fırçalanması ve yukarıda açıklamaya çalıştığımız şekilde diş ipi kullanımına devam edilmesi önemlidir.
 • Diğer yandan diş taşı temizliği sonrasında en az 6 ayda bir olacak şekilde diş hekimine kontrole gidilmesi gerekir. Bu kontrollerde diş eti gözlendiği sırada iltihaplanmalar devam ediyorsa temizlik işlemi tekrarlanabilir.
 • Diş taşı temizliği ardından hasta ağız temizliğine dikkat ettiği gibi bu süreci diş hekiminin takibinde geçirmelidir.

Diş taşları genel olarak çirkin bir görüntü oluşturması nedeniyle tedavi edilmesi gereken sorunlar arasında yer alır. Her ne kadar dişler her gün düzenli olarak fırçalansa da diş taşı oluşumunu engellemek için bu yeterli olmayabilir.

Hatta diş ipi kullanımı bile zaman zaman yetersiz kalabilir. Böyle bir durumda ise uzman bir diş hekimi kontrolünde diş taşı temizliğinin yapılması ve ağız sağlığının ihmal edilmemesi gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock