REKLAM
X

Diş Çürüklerini Ortadan Kaldıran Besinler

0
1066
REKLAM

Merhaba sevgili okurlarımız. Bugünkü yazımızda sizlere diş sağlığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Dişlerimizin sağlığı diğer organlarımızın sağlığı kadar önemlidir. Diş sağlığınız için en başta yediğimiz içtiğimiz besinlere dikkat etmeliyiz. Tükettiğimiz besinlerin dişlerimize olumsuz etkileri çürük veya sararma olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu olumsuz etkiler günlük hayatımızı bile etkilemekte. Peki bunlardan nasıl kurtulabiliriz. Hangi besinler diş sağlığını olumlu etkilemekte. Diş çürüklerini nasıl önleyebiliriz. İşte sizlere diş sağlığını korumaya yönelik değerli bilgiler.

REKLAM

Öncelikle dişlerimizin şüphesiz en önemli ve belirgin görevi beslenmedir. Tükettiğimiz bütün gıdalar önce ağzımızdan geçerek dişlerimiz sayesinde sindirilebilir hale getiriliyor. Bundan dolayı tükettiğimiz besinleri her bakımdan incelemeliyiz. Diş sağlığımızı olumsuz etkilemek istemiyorsak birazdan değineceğimiz besinleri mutlaka tüketmelisiniz.

Meyve ve Sebzeler:

Meyve ve sebzeler içerdikleri vitamin ve minerallerden dolayı dişlerimizi koruyucu besinler arasına girmektedir. Özellikle nar ve C vitamini içeren mandalina, portakal gibi meyveler diş eti sağlığı için vazgeçilmez besinlerdendir. Dişlerin beyazlanması için muz kabuğu önemli rol almaktadır. Fakat içerdiği fazla şekerden dolayı fazla tüketilmesi yararlı değildir.

Süt ve Süt Ürünleri:

Süt, peynir, yoğurt gibi süt ve süt ürünleri diş sağlığımız için 1. sırada yararlı besinler arasındadır. Süt ve süt ürünleri içerdikleri kalsiyum vitamini ve fosfat sayesinde dişleri korumakta aynı zamanda daha güçlü ve sağlam yapmakta. Peynirlerin yapısında bazik özellik gösterdiği için ağızdaki asidik ortamı nötürler ve dişlerin çürümesini engeller.

İçecekler:

Günlük hayatta tükettiğimiz içme suyu yeşil çay veya diğer bitkisel çayların yapısında bulunan aksioksidanlar ve antibakteriyel özellikleri sebebi ile diş ve diş eti sağlığı için vazgeçilmez besinlerdir. Asitli içecekler asidik özellik gösterdiğinden diş minesini öldürmekte ve aşındırıcı özellik taşıdığından diş ve diş eti sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. İçecekleri her zaman şekersiz tüketmeye özen gösterelim.

Karanfil: Yanınızda ufak bir kutuda karanfil taşıyarak diş çürüklerinin önüne ciddi anlamda geçebilirsiniz. Günün her anında ağzınıza atacağınız 1 adet karanfil diş çürüklerini önleyecek, diş eti sağlığını koruyacaktır. Dişlerde çürüğe sebep olacak bakterilerin önlenmesini sağlayacaktır.

REKLAM

Son olarak diş bakımımızı kesinlikle aksatmamalıyız. Diş ve diş etimize uygun diş fırçasını belirleyerek düzenli olarak her gün dişlerimizi fırçalamalıyız. Asitli, aşındırıcı özelliği olan yiyecek ve içeceklerden kaçınmalıyız.

Teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here