Diş Çürüklerini Ortadan Kaldıran Besinler

0
1376

Merhaba sevgili okurlarımız. Bugünkü yazımızda sizlere diş sağlığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Dişlerimizin sağlığı diğer organlarımızın sağlığı kadar önemlidir. Diş sağlığınız için en başta yediğimiz içtiğimiz besinlere dikkat etmeliyiz. Tükettiğimiz besinlerin dişlerimize olumsuz etkileri çürük veya sararma olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu olumsuz etkiler günlük hayatımızı bile etkilemekte. Peki bunlardan nasıl kurtulabiliriz. Hangi besinler diş sağlığını olumlu etkilemekte. Diş çürüklerini nasıl önleyebiliriz. İşte sizlere diş sağlığını korumaya yönelik değerli bilgiler.

Öncelikle dişlerimizin şüphesiz en önemli ve belirgin görevi beslenmedir. Tükettiğimiz bütün gıdalar önce ağzımızdan geçerek dişlerimiz sayesinde sindirilebilir hale getiriliyor. Bundan dolayı tükettiğimiz besinleri her bakımdan incelemeliyiz. Diş sağlığımızı olumsuz etkilemek istemiyorsak birazdan değineceğimiz besinleri mutlaka tüketmelisiniz.

Meyve ve Sebzeler:

Süt ve Süt Ürünleri:

Süt, peynir, yoğurt gibi süt ve süt ürünleri diş sağlığımız için 1. sırada yararlı besinler arasındadır. Süt ve süt ürünleri içerdikleri kalsiyum vitamini ve fosfat sayesinde dişleri korumakta aynı zamanda daha güçlü ve sağlam yapmakta. Peynirlerin yapısında bazik özellik gösterdiği için ağızdaki asidik ortamı nötürler ve dişlerin çürümesini engeller.

İçecekler:

Karanfil: Yanınızda ufak bir kutuda karanfil taşıyarak diş çürüklerinin önüne ciddi anlamda geçebilirsiniz. Günün her anında ağzınıza atacağınız 1 adet karanfil diş çürüklerini önleyecek, diş eti sağlığını koruyacaktır. Dişlerde çürüğe sebep olacak bakterilerin önlenmesini sağlayacaktır.

Son olarak diş bakımımızı kesinlikle aksatmamalıyız. Diş ve diş etimize uygun diş fırçasını belirleyerek düzenli olarak her gün dişlerimizi fırçalamalıyız. Asitli, aşındırıcı özelliği olan yiyecek ve içeceklerden kaçınmalıyız.

Teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock