Dilde Çatlama Beyazlama Kızarma Ne Anlama Gelmektedir?

0
50497

Hastalıkların bir çok farklı belirtisi bulunmaktadır. Hastalıklarda bu uyarıları hastalık başlamadan önce bu belirtiler başlar. Bu yüzden henüz hastalık oluşmadan önce önlem alarak korunabiriniz. Erken önlem almak için de belirtilere kulak vermemiz gerekiyor. Yazımızda hastalıklar daha tam olarak oluşmadan önce dilimizin gösterdiği bazı belirtilere yer vereceğiz.

REKLAM

1. Belirti

REKLAM
X

Dil üzeri kırmızı renk olarak kaplanmış ve üzerinde sarımsı bir çizgi oluşmussa bu genel olarak idrar yolu sorunlarına belirti olabilir. Sodyum atılımının yetersiz olması sebebiyle vücut ısısı artarak dil bu renge dönüşebilir.

2. Belirti

Dil üstünde beyazımsı tabaka oluşmuş ve şişiklik varsa dindirim sorunları, bağırsak sistemi sorunları veya stres belirtisi olabilmektedir.

3. Belirti

Dil üzerinde mor bir renk hakimse dolaşım sistemi problemlerinden şüphe edilebilir. Sigara içiyorsanız da böyle bir durum meydana gelebilir.

4. Belirti

Dilde çatlamalar varsa mantar sorunu veya susuz kalmaktan şüphe edilebilir. Ayrıca çok sıcak veya soğuk gıdaların tüketilmesi de bu etkiye sebep olabilir.

5. Belirti

Solgun veya renksiz bir dil yorgunluk, stres, B12 eksikliği veya demir eksikliğinin belirtisi olabilir. Kısa zamanda kan tahlili yapmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda vitamin ve mineral eksikliği de böyle bir etki meydana getirebilir.

Bunlara ek olarak;

  • Asidi yüksek gıdaları sık tüketmeyin.
  • Çok soğuk veya çok sıcak yemek tüketmeyin.
  • Meyveyi fazla değil kararında tüketin.