DENİZ BAYKAL MAALESEF KAYBETTİK!

0
4587

Son Dakika | Son zamanlarda adı sıkça gündeme gelen eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal.. Deniz Baykal Malesef Kaybettik.. Ayrıntılar Haberin Devamındadır …

REKLAM

REKLAM
X

Bu dönemde adı sıklıkla gündeme gelen Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Mv. Baykal, Sertaç Eş’e konuştu. Çarpıcı açıklamalarda yapan Baykal, “Yüz sene evvelce tüm dünyayı karşımıza alarak kurduk bu devleti. Devletimizi maalesef kaybettik. Onu tekrar inşa etmemiz lazım” dedi.

Sertaç Eş’in “Baykal: Devletimizi kaybettik” temalı yazısının ilğili alanı şöyle:

Hakkında tekrar gündeme gelen iddiaları yanıtlaması için Deniz Baykal ile görüştüğümüzde siyasetle ilğili çözümlemelerini de merak ettik ve sorduk. Kamuoyu yönünden mühim bulunduğunu değerlendirdiğimiz konulardaki tespitlerini aktaracağız.

Bir Antalyalı olarak İtalya’nın Avrupa şampiyonluğuna sevindiğini ifade etti ve ekledi: Akdeniz’in adı “Mare Nostrum”dur. Yani Bizim Deniz. Bu yüzden İtalya’yı kutluyorum. Mevcut siyasal hale dair sansasyonel değerlendirme yaptı: Yüz sene evvelce tüm dünyayı karşımıza alarak kurduk bu devleti. Devletimizi maalesef kaybettik. Onu tekrar inşa etmemiz lazım.

Sonra endişelarını dile getirdi ve uyarılarını sıraladı. Baykal’a göre birinci endişe noktası kayıp s-lahlar. İddiaların doğru olma ihtimalini ve sivil yurttaşlara yansımış olma ihtimalini korkutucu buluyor. Diğer endişe duyduğu noktayı ise Afganistan olarak açıklıyor. “Kâbil’in savunulması hususu bir tehdit. Çok ciddi bir yankısı olabilir. Suriye’den daha büyük bir hata olabilir. Evlatlarımızı ateşe atacağız. Türkiye’ye yönelik bir göç tırmanışı olabilir. Ülkenin demokrasi alanı yönünden çok vahim bir hata olacak” diyor.

Bir noktada daha uyarısı var Baykal’ın… Hükümetin OHAL uygulamalarını sürdürmek amacıyla çıkarmak istediği torba yasa. Yasa, seçim dönemini de kapsayacak şekilde çıkarılıyor. Baykal düzenlemelerin, “yürütmeye verilebilecek ytesirler nedeniyle seçime de tesir edebileceğini” düşünüyor.Baykal’a Millet İttifakı’nın çabalarını nasıl değerlendirdiğini sorduk. Gayet olumlu buluyor. “Çok yerinde bir girişim. Yalnız yeni gözdağlarına karşı da donatılması lazım” diye ekliyor. Baykal, Kılıçdaroğlu’nun, CHP’nin eski başkanlarına yönelik iddialara gösterdiği ilgiden de memnun. “Genel Başkan’ın gösterdiği reaksiyon çok değerlidir. Fakat kayıp silahlar hususu, sokakta da bir tedirginlik yaratmış durumda.

Karşılaştığımız birtakım tanıdıklar, “tekrar bir çatışma ortamının yaratılmak istendiği hususunda” tedirginliklerini aktardı. Bu mevzuya sorumlular net bir şekilde açıklık getirmeli. Kayıp bulunduğu iddia edilen silahların adedi çok fazla… İktidar partisinde bundan sonra iyiden iyiye seçmen kayıpları hissedilmeye başlanmış. Erdoğan, her birleşimde , her partiliye, “çalışın” diye sesleniyor .

Diğer taraftan aynı tedirginliği yaşam sürdüren gazeteciler, Millet İttifakı içersinde, olmadı CHP içersinde bir ayrılık arıyor, istiyor ve yazıyorlar. Her siyasetçinin hedefinin olması kadar natural bir şey yoktur. CHP’li siyasetçilerin de bu tür planlamaları kesinlikle olmalı, vardır. Bizim ilgi çekmek istediğimiz nokta ise şu: İktidar bloku, acilen CHP içersinden bir “şeytan” çıkarmak ve bunun üzerinden muhalefeti zayıflatmak istiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz