Covid-19 (Koronavirüs) Hafif Atlattığımız Nasıl Anlaşılır?

0
1547

Merhaba sevgili okurlarımız. Çin’in Wuhan kentinde başlayıp tüm dünyaya yayılan koronavirüs (covid-19) ülkemizde ilk olarak Mart ayında görülmüştür. Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıktığı söylense de oldukça riskli ve ölümcül olan bu virüsün kolay kolay bitmeyeceği kolaylıkla yayıldığından dolayı hızla artarak yayılmaya devam etmektedir.

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada görülen koronavirüs ile ilgili tam anlamıyla aşı ve tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte ölü sayısındaki artışta her geçen gün artmaktadır. Koronavirüs en fazla kronik rahatsızlığı olan kişilerde ve 60 yaş üstü olanlar risk grubu altında. Toplumda covid-19 ‘u en yoğun geçirenler ise 18-55 yaş arasında olanlardır. Koronavirüse yakalananların bir kısmı ağır geçirirken bir kısmı hafif atlatabilmektedir.

Bunlar dışında herhangi bir belirti göstermeden de hastalığı atlatanlar var. Herhangi bir belirti göstermeden geçirenlerde 7 ile 10 gün sonrasında antikor çıkmaya başlar ve 2 hafta sonra tespit edilebiliyor. Belirtisiz geçirenler ancak evde başka covid-19 testi pozitif olan varsa test yapılarak tespit edilmeye çalışılır.

Koronavirüsü hafif geçirenlerde en önemli belirtiler; sırt ağrısı ve halsizlik başta olmak üzere ishal, öksürük, mide bulantısı ve üşüme daha sonra gözüken belirtilerdir. Hafif atlatanlarda hasar ise hemen hemen hiç kalmamaktadır.

Sağlıklı günler dilerim..

Kaynak:https://gidakurleri.com/covid-19-koronavirus-hafif-atlattigimiz-nasil-anlasilir/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.