Corona Virüsü Nedir Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir?

0
69982

Son günlerde gündeme oturan ve can almaya devam eden corona virüsü hakkında merak edilen sorulara yer vereceğiz. Çin’ de çıkan bu virüs için erken önlem alarak korunmak zorundayız. Çünkü ne zaman ve nasıl bulaşacağı henüz belli değildir.

İnsana bulaştıktan sonra insandan insana solunum yolu, tükürük ile bulaşabildiği düşünülmektedir.

Corona Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak gribe benzer olarak boğaz ağrısı, öksürme, solunum yolları sorunları ve ateş yükselmesi gibi gözükebilir. Başlangıç belirtileri bu olmakla birlikte ilerleyen seviyelerde ishal, kusma, şiddetli karın ağrısı, mide bulantısı gibi etkilere sebep olabilir.

Ciddi solunum yolu sorunları gibi kalıcı etkilere sebep olabilir. Aynı zamanda ciddi börek sorunlarına da sebep olabilir. Bununla birlikte zatüre gibi etkilere de sebep olabilir. Tüm bunlara ek olarak ilerleyen durumlarda ölüme kadar ilerleyebilir ki Çin’de 23 ocak itibari le 17 kişinin bu virüsten öldüğü kayıtlara geçmiştir.

Ülkemize Bulaşabilir Mi?

Evet ülkemizde tehlike altındadır. Bu yüzden evcil hayvanlara daha dikkat edilmeli, yabancı insanlarla da yakınlaşmalarda dikkat edilmelidir.

Öncelikle kalabalık ortamlardan fazla durmayın. Havasız ortamlardan uzak durun. İş yerinizde ve evinizde sürekli ortamı havalandırmaya dikkat edin. Kolonyayı bol bol kullanın. Belli aralıklarda mutlaka elinizi dezenfekte edin. Hapşırma, öksürme gibi durumlarda da elinizi yıkayın.

Evcil hayvanlarla temas durumunda mutlaka elinizi yıkayın. Kirli sokak hayvanlarına asla temas etmeyin. Yabancı uyruklu insanlarla mesafenizi koruyun. Çünkü bu hastalık ülkemize yabancı ülkelerden bulaşma ihtimali vardır.

Elinizie ağız ve göz gibi kısımlardan uzak tutun. Temas etmemeye özen gösterin.

Şu an corona virüsü ile ilgili yazacaklarımız bunlar. İlerleyen araştırmalarla çıkan sonuçlara göre bilgi vermeye devam edeceğiz. Çünkü bu virüsler sürekli şekil değiştirmekte ve çözümü kolay olmamaktadır. Bu yüzden öncelikle bu maddelere dikkat etmek korunmak için çok önemlidir.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO