Saracoglu Çörekotu Yağı Nedir?Faydaları Nelerdir?

4
72387

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımda ‘ölüm hariç her derde devası var ‘ diye adlandırılan çörekotundan , çörekotu yağından ve faydalarından bahsedeceğim.

REKLAM

Son dönemlerde sağlık sorunlarının artmasıyla insanlar bu hastalıklara farklı çözüm yolları aramaya başlamışlardır. Bu yöntemlerdir biri de çörekotu olmuştur ve bu konuda çeşitli birçok araştırma yapılmıştır. Günümüzde pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de çörekotu yağı sık sık kullanılmaya başlanmıştır. Çörekotu yağı birçok ülkede yaşam kalitesi arttırma ve tedavi amaçlı halen kullanılmaktadır. Çörekotunu diğer bitkilerden bu kadar bağımsız ve önemli kılan şey ise; içerisinde bulundurduğu vitaminler, etken maddeler ve elzem yağ asitleridir.

REKLAM
X

Çörekotu yağının birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığından bahsetmiştik. Bunlardan bazıları ise; diş ağrılarını geçirmesi, kolesterolü düşürmesi, mide bulantılarına iyi gelmesi, zayıflama kürü olarak kullanılmasıdır. Özellikle son zamanlarda sıklıkla zayıflama kürü olarak kullanılmaktadır.

Çörekotunun faydaları nelerdir?

1-Toksinlere karşı koruyucudur:

Son zamanlarda üzerinde birçok araştırma yapılmış olan çörekotunun yapılan araştırmalar sonucunda vücudu toksinlere karşı koruduğunu ve diğer zararlı etkilere karşı koruduğunu göstermiştir.

2-Zayıflatıcı etkisi vardır:

Çörekotu, kan şekerinizi kontrol altında tutarak iştahınızın kapanmasına ve acıkmanıza engel olur. Toksinlerin vücuttan atılmasıyla beraber yağların yakılmasına ve kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca çörekotu açlığı bastırdığı için uzun süre tokluk hissi verir bu sayede hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

3-Saçlarınıza iyi gelir:

Çörekotu saçlarınızı güçlendirerek daha az dökülmesine ve hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Ayrıca deri yaraları, egzama ve dermatolojik gibi hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir.

4- Bağışıklık sisteminizi korur:

Bağışıklık sisteminizi korur ve grip, nezle ve soğuk algınlıklarına karşı direncinizi arttırır.

5-Kanser ve diyabete iyi gelir:

İçerdiği anti-oksidan anti-bakteriyel ve anti- inflamatuar bileşenler sayesinde kansere karşı savaşır ve vücudunuzun sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca yapılan araştırmalar ve deneyler sonucunda diyabet gelişiminin önlendiği belirlenmiştir.

6-Mide bulantılarına iyi gelir:

Hamile kadınların mide bulantıları sıklıkla olmaktadır. Bu durumda 1 çay kaşığı çörekotu yağı tüketmek mide bulantılarınızı daha azaltmaktadır. Diğer olabilecek mide bulantılarına karşı da tüketilebilir.

Önemli not:

Çörekotu yağının fazla tüketilmesi halinde yararı yerine zararları ortaya çıkmaktadır. Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları olan kişilerin doktorunuza danışarak tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Fazla tüketildiği zaman allerjik ve kaşıntılara neden olabilmektedir.,

Çörekotu yağı nasıl tüketilmeli?

Renkli bir şişede serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı çörekotunu bir bardak ılık su ile tüketmek yeterli olacaktır.

Sağlıklı günler dileriim..

4 YORUMLAR

  1. ben epilepsi hastasiyim tuketim ilaclar gerdiriyor hatta 6 aylik hamile gibi gorunuyor gerilme sismeyi nasil dururum sinir bozuklugu oluyor cozumu varmi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz