Ciğer Yemenin Faydaları Nelerdir?

0
2074

Sevgili okurlarımız. Vücut için en sağlıklı besinlerden biri olan ciğer üzerine duracağız. Çünkü besin değeri en yüksek gıdalar arasında yer alıyor. Genel anlamda tadı da lezzetli bir gıdadır. Bu özellikleri ile hem yerken severek yiyecek eğer tadını beğenmiyorsanız bu yazımızdan sonra yiyeceğinizden eminiz.

Ciğerin Faydaları Nelerdir?

1: B12 Vitamini İçeriği

Dünya üzerindeki en yüksek B12 içeriğine sahip gıda olarak söylemek yanlış olmaz. B12 vitamini ülkemizde en sık eksikliği görülen vitaminlerin başında gelmektedir. Ciğer ise 100 gramı 1 kişinin günlük ihtiyacının neredeyse 10 katı kadar B12 içerir. Bu yüzden özellikle çocuklarınıza haftada en az 2 kere ciğer tükettirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

2: Protein

100 gram ciğerde ortalama 18 mg demir minerali bulunur. Bu da günlük ihtiyacı tamamıyla karşılar. Demir minerali kanda oksijen ve besinleri taşır. Yine B12 ye benzer olarak demir minerali de ülkemizde insanlarda eksikliği çok olan minerallerdendir. Çocuk yaştan itibaren ciğer tüketimi ile bu sorunu kolay bir şekilde aşabileceksiniz.

4: Potasyum Minerali 

100 gram ciğerde ortalama 150 mg potasyum bulunur. Potasyum özellikle kan pompalamada görevlidir. Yani tansiyonunu dengelenmesine sağlar. İlerleyen yaşlarda potasyum eksikliği tansiyon sorunlarına yol açabilir. Sodyumun kan basıncını yükselten etkisini dengelenmesi için potasyum görev almaktadır. Bu yüzden ciğer tüketimini artırarak potasyum değerlerini yükseltebilirsiniz.

5: Kalsiyum İçeriği

100 gram ciğerde ortalama 10 mg kadar kalsiyum bulunur. Kemik ve kas sisteminin sağlığı için kalsiyumun bir kısmını da ciğerden alabilirsiniz.

Et mi Ciğer  mi?

Cevap kısa ve net olarak ciğer daha faydalıdır. Çünkü ciğerin su ve diyet lifi oranı daha düşüktür. Bu sebeple de besin maddeleri daha yüksektir. Bu yüzden besin değeri ve faydaları açısından ciğer etten en az 3 kat daha faydalıdır. Bu yüzden imkanınız olduğu taktirde evinize ciğer sokun ve çocuklarınıza yedirmeye çalışın.

Son Olarak Ciğer Nasıl- Neden  Bu Kadar Faydalıdır?

Ciğer yani karaciğer değerli besin maddelerinin depo edildiği merkezdir. Yani canlının kana geçmesi gereken bu vitaminler ve mineraller karaciğerde depolanır ve vücuda geçer. Bu yüzden ciğer besin değeri diğer bütün organlardan daha yüksek değerlere sahiptir. Buna kendisini yöneten beyin de dahil :). Sağlıklı günler dilerim…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.