Çalışmayan Kadınlara Devlet Yardımı İş Başı Eğitim Programı İle 2040 TL Maaş

0
797

ŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI NEDİR?

Hiç bir geliri olmayan annelere düzenli maaş imkanı sunan iş başı eğitim programı dahilinde ev hanımlarına düzenli maaş imkanı sunan program iş kur tarafından açıklandı. 2020 yılı için İş kurun sunmuş olduğu çalışmayan kadınlara yönelik hem eğitim hem maaş yardımı düzenlemesi ile yapılan aylık ödemeler çocuk bakımı yardımı ile birlikte 2420 TL bulmaktadır.

REKLAM

İş başı eğitim programı 2021 yılı içerisinde covid-19 hastalığı programı sekteye uğratmış olsa da devam etmektedir.  Peki Çalışmayan kadınlara devlet yardımı kapsamında maaş nasıl alınır?

REKLAM
X

İŞ BAŞI  EĞİTİM PROGRAMLARI BAŞVURU NEREYE YAPILIR?

İş başı eğitim programı için başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımız. 81 ile ve ilçelerde İŞKUR kurumuna başvuru yapabileceklerdir.

Çalışmayan Anneler ve Ev Kadınları İŞKUR İşbaşı Eğitim Programına Nasıl Başvuracak? Şartları Nelerdir?

Sosyal devlet sorumluluğu adı altında başlatılan çalışmayan kadınlara devlet desteği ve iş gücünü arttırma açısından başlatılan proje İŞKUR un desteği ile hayata geçirilmiştir. Yapılacak olan kurs eğitimleri için kursiyerlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Verilen kurslara bağlı olarak devlet günlük 20 TL ile 85 TL arasından harcırah vermektedir. Çalışmayan anneler (Kadınlar) başvuru yapmak için öncelikle en yakın İŞKUR kurumuna başvuru yapmaları ve gerekli olan belgeleri vermeleri yeterli olmaktadır.

Çalışamayan Annelere Çocuk Bakımı Yardımı Desteği Nasıl Alınır?

İş başı eğitimi adı altında yapılan çocuk yardımı ek olarak ödenmektedir. Sanayi sektöründen başlayan kadınlara ayrıca 400 TL çocuk bakım desteği verilmektedir. İş başı eğitim programına dahil olan çalışmayan annelere kurs süresi olan 6 ay boyunca verilen 2020 TL ek olarak 400 TL çocuk bakımı parası alabilmektedir böylelikle 2420 TL maaş desteği almış olmaktadır. Ayrıca genel sağlık sigortasından faydalanmaktadırlar.

Çalışmayan Anneler için İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Başvuru Şartları.

İş Başı Eğitimine Kimler Katılabilir?

 • 15 yaş ve üzeri olmak
 • Emekli maaşı almıyor olmak.
 • İş verenin yakın akrabası olmamak
 • İş başı programına başvuru öncesindeki 3 ay lık süre içerisinde iş başı programına başvuruda bulunan iş verenin firmasında çalışmamış olmak.
 • Başvurudan önceki 1 ay içerisinde sigortalı olmamak
 • İŞKUR iş başı programına dahil olmak için bu şartların sağlanması yeterlidir.

İş Başı Eğitimi Programı İçin Gerekli Belgeler 2020-2021

 • İş başvurusu ön talep formu
 • İş başı eğitimi için işveren tarafından verilen erken başvuru taahhütnamesi
 • İş başı eğitimi Başlangıç tarihini belirten işveren taahhütnamesi
 • İş başı eğitimi sözleşmesi.
 • Başvuru yapılan tarihe ait işveren taahhütnamesi.
 • Talep dilekçesi Formu

İşbaşı Eğitim Programlarının Süresi

İş başı eğitim programı ne kadar sürmektedir: İş başı eğitim programı süreleri haftalık olarak 45 saati geçmemesi şartı konmuştur. Çalışma süreleri günlük 5 veya 8 saat olarak haftanın 6 günü çalışma şartı vardır.

İş başı eğitim programının toplamda 6 ay yani 180 gün takvim süresi vardır. Bu süre içerisinde yeterlilik kazanan ve işverenin ihtiyacını karşılayabilecek personeller için nace kodu ve meslek koduna bakılarak karar verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz