Burun Karıştıranlar Bu Tehlikeyi Bilseniz Asla Yapmazdınız

0
233

REKLAM


Burun Karıştıranlar Bu Tehlikeyi Bilseniz Asla Yapmazdınız

REKLAM
X

Burun karıştırmanın; ‘parmakla veya bir nesneyle burundan mukus veya yabancı cisim çıkarma’ davranışı olduğunu belirten Türkiye Hastanesi KBB Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Yıldırım, bunun aşırı derecede yaygın bir davranış olduğunu vurguladı.

Yıldırım, “1995 yılında yapılan bir araştırma rastgele seçilmiş bin erişkinde 254 cevap bulmuş ve burun karıştırmayı ‘kurumuş burun akıntılarını dışarı çıkarmak için parmağı burun içine sokmak’ olarak tanımlanmıştır.

Cevap verenlerden yüzde 90’ı halen burun karıştırıcı olduklarını, yüzde 75’i herkesin buruş karıştırdığına inandığını ve ikisi günde yarım saat ile 2 saat arasında burun karıştırdıklarını ifade ettiler” diye konuştu.

Burun karıştırmanın bazı tıbbi mahzurları beraberinde getirdiğini ve çoğu doktor yapılmamasını ve mendili tavsiye ettiğini hatırlatan Opr. Dr. Ahmet Yıldırım, “Tehlikeler burun enfeksiyonları burun kanamaları (karıştıranların yüzde 25’inde) ve nadiren septum denilen burun ortası duvarının delinmesidir.

Burun karıştırmak koku hissine etki etmemelidir; zira koku hücreleri yukarıda kalmaktadır. Burun karıştırma toplu yerlerde artık azalmaktadır. Harvard’da yapılan yeni bir araştırmada, son 1 yıl içinde her yere kamera yerleştirilmesi sonucunda burun karıştırmanın yüzde 70 azaldığı tespit edilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz