Bu yöntemlerle ağız ve diş problemleri ortadan kalkıyor! Sarımsakla masaj yaparak…

0
246

Mucizevi bir bitki olan sarımsağın vücudumuza faydaları saymakla bitmez. Bağışıklık sistemini güçlendiren, kan şekeri seviyesini düşüren, kansere yakalanma riskini azaltan, kabızlığı önleyen ve vücuttaki kolesterol düzeyini düşüren sarımsağın aynı zamanda ağız ve diş sağlığına da birçok faydası bulunur.

REKLAM

Hayatımızı çoğu zaman olumsuz etkileyen diş ağrılarından kurtulmanın en etkili ve doğal yöntemlerinden biri olan sarımsaklı antibiyotiğin nasıl hazırlanacağını biliyor musunuz? Sarımsağın ağız ve diş sağlığına faydaları ve sarımsağa dair bilmedikleriniz yazımızda!

REKLAM
X

DOĞAL ANTİBİYOTİK

Eğer diş sağlığınızla ilgili bir problem yaşıyorsanız diş eti iltihabı, diş apsesi ya da başka ağız enfeksiyonlarınız varsa aslında ilk olarak alanında uzman bir doktora görünmelisiniz. Ama eğer dişçiden korkuyorsanız veya doktora görünecek vaktiniz yoksa ve yaşadığınız acı dayanılmazsa size çok etkili olacağından emin olduğumuz bir çözüm önerimiz var; sarımsak! Evde bitkisel çözüm olarak oldukça yaygın biçimde kullanılan sarımsağın, ağızda kötü bir kokuya neden olsa da diş ve ağız problemlerine etkisi büyüktür. İçeriğinde bulunan allisin sayesinde enfeksiyonlara iyi gelerek yaşadığınız rahatsızlığı kısa zamanda minimuma indirecek, eskisi gibi rahat etmenizi sağlayacaktır.

SARIMSAĞI ÇİĞNEYİN

Ağzınıza yerleştirdiğiniz bir diş sarımsağı dişlerinizle ağrınız azalıncaya kadar çiğneyebilirsiniz. Sonrasında tükürün ve ağzınızı çalkalayın. Bu uygulamayı günde 3-4 kez tekrarlamanız halinde diş ağrınızın yok olduğunu fark edeceksiniz. Sarımsağın ağzınızda bıraktığı kötü kokuyu engellemek için ise bir bardak ılık suya birkaç damla karanfil yağı ekleyerek ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

SARIMSAK MASAJI

İçeriğindeki doğal iltihap önleyici özelliği ile sarımsak var olan diş ağrılarınızı hafifletir. Sarımsak ile diş etlerinize masaj yaparak bitmek bilmeyen ağrılardan kurtulabilirsiniz. Bunun için ilk olarak dört diş taze sarımsağa bir çay kaşığı su ekleyin ve bir havanın içerisinde döverek iyice ezilmesini sağlayın. Ağzınızda enfeksiyon bulunan bölgeye hazırlamış olduğunuz bu karışımı yumuşak hareketlerle masaj yaparak sürün ve yarım saat boyunca burada bekletin. Yarım saatin sonunda sarımsak diş etlerinizi uyuşturarak ağrınızı azaltacaktır. Sonrasında ağzınızı ılık suyla çalkalayabilirsiniz.

SARIMSAK YAĞI

İçerisinde sarımsak özü barındıran sarımsak yağı da diş ve diş eti rahatsızlıklarınızı tedavi edici özelliklere sahiptir. Bunun için ağzınızdaki iltihaplı dişin üzerine gece yatmadan önce bir miktar sarımsak yağı uygulayabilirsiniz. Sarımsak yağı o bölgenin uyuşmasını sağlayarak sizi rahatlatacaktır.

Bu yöntemleri uygulayarak diş ağrılarınızdan ve ağız sağlığınızla ilgili yaşadığınız diğer sorunlardan kısa süreli de olsa kurtulabilirsiniz. Fakat dişlerinizle ilgili herhangi bir problem yaşıyorsanız ağız hijyeninize daha çok özen göstermeli ve en kısa zamanda diş hekiminize bu konuyu danışmalısınız. Sonunda dişlerinizden olmak istemezsiniz, değil mi?

  • Sarımsağın Saçlara Faydaları

Soğanlı bitki türlerinden biri olan sarımsağın saça faydaları oldukça fazladır. Zengin vitamin ve mineral içeriği ile saçların güçlenmesine, daha parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur. Buna ek olarak kan dolaşımını hızlandırması ve saç köklerini güçlendirmesi gibi nedenlerle saç dökülmesinin önlenmesi üzerinde de oldukça etkilidir. Taze olarak veya yemeklerle birlikte tüketilmesinin yanı sıra sarımsak, saçlara bakım yapmak için de oldukça uygundur. Çoğu kişi kokusundan dolayı sarımsak ile saçlara bakım yapma fikrinden hoşlanmayabilir. Fakat özellikle yıpranmış saçları olan veya saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerde bu şikayetlerin azaltılabilmesi konusunda önemli etkilere sahip olan sarımsak, bakım sonrası saçların birkaç kez şampuanlanmasının ardından saçta koku bırakmayacaktır. Sarımsakta bulunan kalsiyum, sülfür, E vitamini, selenyum, B grubu vitaminleri ve C vitamini saçlarda nem dengesinin korunması, koparak dökülmelerin önlenmesi, saçların yapısal anlamda güçlendirilmesi ve kepek gibi saç derisi sorunlarının azaltılabilmesi üzerinde etkilidir. Tüm bu olumlu etkilerin elde edilebilmesi için haftada bir veya iki kez dövülmüş sarımsak ve zeytinyağı, argan yağı gibi sağlıklı yağlar karıştırılarak hazırlanmış bir karışımı saçınızda 10-15 dakika bekleterek bakım yapabilirsiniz.

Cinsiyet hormonlarının düzenli bir şekilde salgılanması ve cinsel sağlığın korunmasında E vitamini çok önemli etkilere sahiptir. Sarımsakta bol miktarda bulunan E vitamini sayesinde kadınlarda östrojen ve progesteron gibi cinsiyet hormonlarının dengesi korunur, yumurtlama düzeni sağlıklı bir şekilde devam eder. Kan dolaşımını hızlandırması sayesinde düzenli olarak sarımsak tüketen erkeklerde cinsel organlara ulaşan kan miktarı artar ve cinsel güç arttırılır. Buna ek olarak sperm sayısı ve kalitesi de arttırıldığından bebek planlayan çiftlerin düzenli olarak sarımsak tüketmesi önerilmektedir. Aynı zamanda tüp bebek tedavisi ve aşılama gibi yöntemlerle bebek sahibi olmayı planlayan çiftlerin de sarımsak tüketimine özen göstermesinde fayda vardır.

  • Sarımsağın Kilo Vermeye Faydaları

Sarımsağın sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden bir diğeri ise iştah kontrolünün sağlanmasına ve tokluk hissi elde edilmesine yardımcı olmasıdır. Aynı zamanda yağ yakımını da hızlandıran sarımsak, zayıflama diyeti uygulayan bireylerin düzenli olarak tüketmesi gereken besinlerden bir tanesidir. Günde bir diş taze olarak tüketilebileceği gibi sarımsak çayı şeklinde de tercih edilebilir. Aynı zamanda sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını desteklemesi nedeniyle kabızlık, şişkinlik gibi sorunları önlemeye de yardımcı olur. Tüm bu olumlu etkilerinin yanı sıra sarımsağın kalori içeriği oldukça düşüktür. 100 gramı yalnızca 149 kilo kalori enerji içerir. Bu nedenle gün içerisinde tüketebileceğiniz bir porsiyon sarımsağın yaklaşık olarak 15 kaloriye denk geleceği söylenebilir. Dolayısıyla vücuda kalori katmadan olumlu etkiler sağlaması da özellikle kilo vermek isteyen bireyler için oldukça değerli bir özelliktir. Ancak herhangi bir mide hastalığınızın bulunması halinde sarımsağı aç karnına tüketmemeye özen göstermelisiniz. Bu gibi bir hastalığınız söz konusu ise sarımsak tüketmenizde herhangi bir sakınca olup olmadığı konusunda hekiminize danışabilirsiniz. Sarımsağı çay şeklinde tüketmek isteyen fakat kokusundan rahatsız olanlar hazırladıkları çayın içerisine zencefil, limon gibi sağlıklı besin alternatiflerini de ekleyerek daha hoş bir kokuya sahip olmasını sağlayabilir.

  • Sarımsağın Kansere Faydaları

Hücrelerin kansere karşı korunmasında en önemli rol, besinlerle alınan antioksidanlara aittir. En önemli antioksidanlar arasında yer alan C ve E vitaminleri ile selenyum minerali sarımsakta bol miktarda yer alır. Hassas bir vitamin türü olan C vitamini metal ile temas etmesi halinde etkisini kaybeder. Bu nedenle taze olarak tüketilen sarımsağın metal bıçakla kesilmemesi ve metal ürünlerle temas ettirilmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda kükürtlü bileşenler içermesi sebebiyle sarımsak, çok güçlü bir antioksidandır. Düzenli olarak sarımsak tüketmenin beyin tümörleri, kolon kanseri, özofagus kanseri, mide kanseri, prostat kanseri, cilt kanseri ve tiroid kanserine karşı koruma sağladığı yapılan bilimsel araştırmalarla birlikte öne sürülmektedir. Mevcut kanser hastalarında ise yüksek antioksidan içeriğine sahip olan sarımsak, tedavi başarısının arttırılmasına ve sağlıklı hücrelerin tedaviden olumsuz yönde etkilenmesinin önlenmesine katkıda bulunur. Bu nedenle kanserle mücadele eden ve kanserden korunmak isteyen tüm bireyler düzenli olarak sarımsak tüketmelidir.

  • Sarımsağın Kronik Hastalıklara Faydaları

Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen sarımsak, kronik hastalıklardan korunmak için de mucize bir besindir. Adinopektin adlı hormonun kandaki seviyesini artırmaya yardımcı olan sarımsak kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olarak Tip 2 diyabete karşı koruma sağlarken aynı zamanda diyabet hastalarındaki glukoz regülasyonunu sağlamaya da yardımcı olur. İnsülin direncinin azaltılması üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Kan şekerinin istenen seviyelerde tutulmasına yardımcı olması ile diyabetin sık görülen nöropati, retinopati ve nefropati gibi komplikasyonlarının önlenmesine yardımcı olur. Damar duvarlarında aterom plaklarının oluşmasını önleyen sarımsak, kalp krizi ve diğer tüm kalp ve damar hastalıklarına karşı korunmanızı sağlar. Bu alandaki faydalarından bir diğeri ise kandaki total kolesterol düzeylerinin düşürülmesine katkı sağlamasıdır. Dolayısıyla kalp dostu besinler arasında yer alan sarımsağı günde en az bir diş taze olarak tükerek kronik hastalıklara karşı önleminizi alabilirsiniz.

Tüm olumlu etkilerinin yanı sıra bakteri, virüs ve mantar gibi mikrobiyolojik ajanlara karşı bir kalkan gibi görev yapan sarımsak; enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi ve hızlı bir şekilde iyileştirilmesine yardımcı olur. Dolayısıyla nezle ve gripten idrar yolu enfeksiyonu ve ayak mantarına kadar her türlü hastalıktan korunmak ve bu hastalıkların iyileşmesine yardımcı olmak adına yemeklerinizde sarımsağa bol miktarda yer verebilir, buna ek olarak taze sarımsak tüketimine özen gösterebilirsiniz. Eğer sarımsak tüketmenizin önünde engel teşkil edecek bir sağlık sorununuz yok ise siz de sarımsağı beslenme planınızın bir parçası haline getirerek sağlığınızı koruyabilir, gelecekte karşılaşabileceğiniz pek çok hastalığa karşı önleminizi alabilirsiniz.