Bu İpuçları Sayesinde 40 Yaşından Sonra Kilo Vermek Artık Kolay!

0
6921

Hayatın boyunca egzersiz yaptınız ve her zaman formda kalmak adına adımlar attınız. Ancak 40 yaşını doldurduğunuzda, kilonun eskisi kadar korunamadığını görüyorsunuz. Hatta ve hatta bu hala eskisi kadar egzersiz yapıyor olsanız bile geçerli.

REKLAM

Birçoğumuz 40 yaşından sonra metabolizmamızın yavaşladığını duyduk, ama bunun bir gerçeği var mı? Ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

REKLAM
X

Kilo vermek neden daha zor?

Metabolizmanızın yaşlandıkça değiştiği doğru, ancak bunun olmasının iyi bir nedeni var.

40 yaşından sonra, metabolizmanız gerçekte biraz düşmeye başlıyor, ancak düşündüğünüz nedenle değil. Çünkü vücudumuzdaki kas kütlesini kaybediyoruz. Bu oran; 30 yaşından sonra her on yılda yüzde 3 ile yüzde 5 arasında değişiyor.

Kas kütlesi kaybı vücudunuzun kalori yakma yeteneğini etkiliyor. Bu nedenle, 40 yaşından sonra, bazı insanlar 20’li ve 30’lu yaşlarında olduğu gibi aynı egzersizi yapsalar da kilo aldıklarını görmeye başlıyorlar, ancak aynı sonuçları alamadıklarını dramatic şekilde fark ediyorlar.

Peki bir çare yok mu?

İyi haber şu ki, metabolizma düşüşünü yenmek mümkün…

Egzersiz rutininize, egzersiz bandı ile ağırlık ve biraz direnç antrenmanı ekleyerek, yaşlandıkça metabolizmanın düşüşte olan eğrisinin önünde kalabilirsiniz.

20’li veya 30’lu yaşlarınızda çok aktif değilseniz, hızlı yürüyüş veya merdiven çıkma gibi orta derecede bir egzersizle başlamanızı öneririz. Bu; kanın akışını sağlamak, kardiyovasküler hastalıkları ve diğer koşulları önlemeye yardımcı oluyor.

40’lı yaşlarda da kas kütlesi yaratabilir ve geri getirmeye devam edebilirsiniz, çünkü doğal olarak her on yılda bir kaybediyorsunuz. Ama bir şeyler yaparsanız, bu eksilmeyi en azından telafi edebilirsiniz. Hepimiz aynı yöne gidiyoruz ve bu çaba da böyle bir tabloda oldukça önemli…

Dengeli beslenmenin önemi

Beslenme her zaman kritik bir konu olmuştur. 40 yaşından sonra formda kalmak için de tabii ki  önemli bir rol oynar. Proteinleri, sağlıklı yağları, meyvelerden ve sebzelerden alınan az miktarda karbonhidrat ve mineralleri ve vitaminleri içeren dengeli bir diyeti size öneriyoruz.

Enerjinizi harcadığınızda, bu kalorileri geri aldığınızdan ve beslenmenin bu bileşenlerini vücudunuza en iyi şekilde yarar sağlayacak şekilde geri aldığınızdan emin olmak da önemli…

Son olarak;

*Yaşınız ne olursa olsun egzersiz yapmayı bırakmamalısınız.

*Egzersiz sırasında sakatlıklara dikkat etmeli ve eklemlerinizi korumalısınız.

*Denge ve esneme egzersizlerini atlamamalısınız.

*Kardiyovasküler egzersizleri antrenman temponuza eklemelisiniz,

*Ve ağırlık kaldırmaya devam etmelisiniz.

Bizce yapabilirsiniz. Sizce?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz