Brüksel Lahanasının Faydaların Nelerdir?

0
1712

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımda genellikle kışın tüketilen ve bu nedenle kış ayı sebzesi olarak bilinen brüksel lahanasının faydalarından bahsedeceğim.

Brüksel lahanası yöreye göre farklı şekillerde adlandırılsa da, genelde beyaz veya yeşil, iç içe geçmiş yapraklı, baş kısmı küçük veya büyük olan yumru şeklinde olan bir sebzedir.Birçok çeşidi yapılarak tüketilen brüksel lahanasının faydaları es geçilemeyecek düzeydedir. Diğer sebzelere oranla yüksek miktarda protein içermektedir. Ayrıca 100 gram tüketilmesi halinde günlük almamız gereken folat,potasyum, B vitaminleri, manganez ve C vitamini ihtiyacımızı karşılamış olur. Son dönemlerde birçok hastalığın tedavi edilmesinde de sıkça kullanılmaktadır. Yüksek miktarda antioksidan bulundurup düşük kaloride olduğundan dolayı özellikle kanser hastalarının tüketmesi tavsiye edilmektedir. Sadece kanser hastalarının değil; diyabet hastaları, kalp hastaları ve obezite hastalarının da tüketmeleri tavsiye edilir.

Brüksel lahanasının faydaları:

1- Kansere karşı korunmanıza yardımcı olur:

Yüksek miktarda antioksidan bulundurduğundan dolayı ve DNA bünyesine direnç kazandırdığından dolayı kansere karşı savaşır. Yapılan birçok araştırmada özellikle klon kanserine karşı vücudu dirençli tuttuğu ortaya konulmuştur. Ayrıca brüksel lahanası kanser olan kişilerde ise kanserin ilerlemesini engellediği ortaya konmuştur.

2-Kemik yapısını korumaya yardımcı olur:

Kemik yapısını koruyan ve destekleyen K vitaminin büyük bir çoğunluğunu sağlamaktadır(%270). Sebzeler içerisinde brüksel lahanası kadar K vitamini yapısında bulunduran hiçbir sebze bulunmamaktadır.K vitamini vücutta kemik iskeletini koruma da sorumlu vitamindir. Bu yüzden vücut için önemli bir vitamindir. Brüksel lahanasının kemik kireçlenmesi,kan pıhtılaşması ve iltihap önleyici gibi etkileri de bulunmaktadır.K vitamini yağda çözünen bir yağ olduğundan dolayı vücutta yağda emilir. Bu yüzden sağlıklı bir yağ kaynağı ile tüketilmesi daha doğru bir etki yaratacaktır.

3-Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Yapılan araştırmalara göre, turpgiller kalp rahatsızlığı riskini azaltmaktadır. K vitamini, C vitamini, çeşitli antioksidanlar ve eser miktarda omega-3 bulunduran brüksel lahanası, kalp hastalıklarına karşı savaşır.

5-Sindirim sisteminizi düzene koyar:

Bağırsak florasında kötü huylu bakterilerin oluşumu ve gelişimini engelleyerek sindirim sindirim sistemine yardımcı olur.Ayrıca sindirim sağlığını korumak için gerekli lifleri bünyesinde barındırır.

6-Kilo vermenize yardımcı olur:

Sindirim sisteminizi sağlıklı bir şekilde koruduğundan dolayı kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca kabızlık ve ishali de önler.

Önemli not:

Brüksel lahanasının içerisinde guatrojenik maddesi bulunmasından dolayı troid bezlerinin yavaş çalışmasına neden olabilmektedir. Ayrıca guatr hastalığına da sebep olabilmektedir. Bu yüzden aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock