Saracoglu Böbrek Taşına İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

0
12810

Merhaba sevgili okurlarım. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz böbrek taşları yediğimiz gıdalardan dolayı günümüzde artış göstermektedir. Böbrek taşı, idrarda bulunan ürik asit ve kalsiyumun zamanla birikmesi sonucu böbreklerde taş oluşumuna neden olmaktadır.

REKLAM

Böbreğin orta kısmında biriken bu taşlar boyut olarak küçük ise kendisi vücudu terkedebilmektedir. Ancak boyut olarak büyükse vücuttan atımı kolay olmayabiliyor. Kendisi düşerken mesane yoluna zarar verebilmektedir. Eğer doğal yoldan vücuttan atılması mümkün değilse ameliyat gerektirebilir. Genellikle 20-40 yaşları arasında daha sık görülmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülmektedir.

REKLAM
X

Böbrek taşına iyi gelen gıdalar:

1- Limon- zeytinyağı karışımı:

Safra kesesinde oluşan taşların düşürülmesinde daha sık tüketilen limon- zeytinyağı karışımı, böbrek taşlarının düşürülmesinde de sık sık kullanılmaktadır. Limonda bulunan sitrik asit kalsiyumdan kaynaklı böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. 4 çorba kaşığı zeytinyağı içerisine 4 yemek kaşığı limon suyu katın. Karışımı içmeden önce bolca su tüketin. Haftada 3 kez bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Ancak uygulamadan önce doktorunuza mutlaka danışın.

2- Elma sirkesi:

Hem kullanım amacı hem de sıkça kullanılan elma sirkesi böbrek taşının düşürülmesinde de önemli bir etkiye sahiptir. Böbrek taşlarının eritimine yardımcı olarak vücuttan atılmasına yardımcı olur. Eğer genetik olarak yoksa böbrek taşı oluşumunu önleyebilmektedir. 1 bardak suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi 1 çay kaşığı bal ekleyip karıştırın. Haftada 5 gün uyguladıktan sonra bir süre ara verin. Ayrıca karışımı hazırlarken elma sirkesi ve balın doğal olduğundan emin olun.

3- Fesleğen:

Salatalara konulabildiği gibi çay olarak tüketildiği zaman ise böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. İdrardan atılımı kolaylaştırır. Fesleğeni aynı miktarda bal ekleyip tüketebilirsiniz.

4- Isırgan otu:

Mesane iltihabını azaltır ve böbrek taşı olanlarda ise böbrek taşlarının küçültülmesine yardımcı olur. Büyük bir su bardağı olacak şekilde iki çay kaşığı ısırgan otu atın ve 10 dk kadar kaynatın. Bu karışımı 7-10 gün uyguladıktan sonra bir süre ara verin.

5- Nar:

Kış aylarında bolca bulunan nar, tam bir şifa kaynağıdır. İster nar suyu ister direkt nar olarak tüketildiği zaman böbrek taşına iyi gelmektedir. Her gün bir adet nar veya nar suyunu tüketebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz