Böbrek Kanseri Riski Belirtileri Nelerdir?

0
2268

Merhaba sevgili okurlarım. Gelişen teknoloji ve zamanın hızla akmasıyla beraber hastalıklara yakalanma olasılığımız da artmıştır. Hastalıklardan kaçınmak çok kolay olmasa da erken teşhis etmek kendi elimizdedir. Uzmanlar 6 ayda bir check-UP yaptırılması gerektiğinin önemini sıklıkla dile getirmektedir ve bunların olası bir hastalık riski taşınıyorsa eğer erken teşhis edilmesi amaçlıdır. Kimileri bu hassasiyette davranıp düzenli bir şekilde check-UP yaptırırken maalesef çoğu insan yaptırmamaktadır. Son zamanlarda dünyada artan hastalıkların biri de böbrek kanseridir.

Hastalıkların bazıları sinsi olduğu için günlük hayattaki sürekli olan durumlar aklımıza hasta olabilme düşüncesini getirmiyor. Ancak uzun süre sık sık ve devamlı oluyorsa mutlaka doktora danışmanızda fayda var.

Böbrek rahatsızlıklarında tedavi cerrahi müdaheleler gerektirmektedir. Eğer böbrek kanseri varsa doktorunuzun karar vermesi ile bir tanesi alınabilmektedir.

Böbrek Kanseri Belirtileri:

Böbrek civarında veya böbreğin olduğu kısımlarda şişkinlik olabilmektedir. Yorgunluk, iştah kaybı , hızla kilo verme , ateşin sık sık yükselmesi ve terleme , eklem ve kaburgalarda ağrılar, kırmızı kan hücrelerinde azalma gibi böbrek kanseri belirtilerindendir.

Böbrek Kanseri Nedenleri:

Bütün hastalıkların sebebi olan aşırı kilo, böbrek kanseri hastalıklarına da neden olmaktadır. Günümüzde dünyada obezite sıralamasında ilk sıradayız. Bu yüzden hastalıklara yakalanma olasılığımızda yüksek olmaktadır. Aşırı kilolu olup olmadığınızı anlamak içinde vücut kitle endeksi denen bir ölçü birimi oluşturulmuştur. Vücut kitle endeksi; vücut ağırlığınızın boy uzunluğunuzun karesine oranı ile hesaplanır. Eğer bu oran 30 ‘dan büyük çıkıyorsa aşırı kilolusunuz demektir ve kilo vermeniz gerekmektedir.

2- Sigara:

Keyfi nedenlerden dolayı içilirken artık küçük yaşlardaki çocukların büyüklere özenmesiyle de sıklıkla günümüzde içilmektedir. Özellikle sigara tiryakilerinin böbrek kanseri olma olasılıkları %50 daha fazladır. Eğer günde bir paketten fazla içiyorsanız böbrek kanseri olma riskiniz fazladır.

3- Böbrek rahatsızlıkları:

Böbrek hastalıkları doğuştan gelen bir sağlık sorunu olabildiği gibi sonradan da genetik faktörlerden dolayı sizde de ortaya çıkabilmektedir. Ailenizde böbrek rahatsızlığı olan biri varsa eğer sizde olabilme durumu olabilir. Böbrek hastalıkları çeşitli olabilmektedir ve bunların bazısı böbrek kanserine zamanla dönüşebilmektedir.

4- Yüksek tansiyon:

Yüksek tansiyon böbrek kılcal damarlarındaki kan basıncının artışına sebep olur. Yüksek tansiyon fonksiyon kaybına neden olarak böbrek dokularında hasara yol açar. Eğer uzun süreli yüksek tansiyon hastasıysanız böbrek kontrolü için sık sık doktorunuza başvurunuz.

”Unutmayınız; erken teşhis hayat kurtarır.. ”

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock