Online Terapinin Avantajları

0

Online Terapinin Avantajları:

Teknolojinin gelişimiyle birlikte, online terapi giderek daha popüler hale gelmiştir. İşte online terapinin sunduğu avantajlar:

a) Erişilebilirlik: Online terapi, coğrafi konumun veya hareketlilik sınırlamalarının bir engel oluşturmadığı bir şekilde terapiye erişimi kolaylaştırır. Bireyler, evlerinden veya istedikleri herhangi bir yerden online olarak terapi seanslarına katılabilir.

b) Gizlilik ve Rahatlık: Ev ortamında terapi seanslarına katılmak, bireylere daha rahat ve güvende hissetmelerini sağlar. Gizlilik, bireylerin terapiye daha açık ve dürüst bir şekilde katılmalarını teşvik eder.

c) Zaman ve Masraf Tasarrufu: Online terapi, seyahat zamanı ve masraflarını azaltır. Terapi seansları için fiziksel bir mekana gitmek yerine, bireyler video konferans veya mesajlaşma aracılığıyla terapistle iletişim kurabilir.

d) Çeşitli İletişim Yöntemleri: Online terapi, video konferans, telefon görüşmesi, anlık mesajlaşma veya e-posta gibi çeşitli iletişim yöntemlerini kullanır. Bireyler, tercih ettikleri iletişim yöntemini seçerek terapiye katılabilirler.

Online Terapi Kimler İçin Uygun?

Online terapi, birçok kişi için uygun bir seçenektir. Özellikle aşağıdaki durumlarda online terapi faydalı olabilir:

a) Coğrafi Engeller: Uzak yaşayan veya ulaşım imkanı sınırlı olan kişiler için online terapi, terapiye erişimi kolaylaştırır. Özellikle kırsal bölgelerde yaşayan veya yurtdışında bulunan kişiler, online terapi ile destek alabilirler.

b) Hareketlilik Sorunları: Fiziksel engeller veya hareketlilik sorunları olan kişiler, evlerinden çıkmadan online terapi seanslarına katılabilirler. Bu, yaşlı bireyler veya engelli kişiler için büyük bir avantajdır.

c) Yoğun İş Programı: Yoğun iş programı olan bireyler, online terapi sayesinde daha esnek bir şekilde terapi seanslarına katılabilirler. İşten ayrılmadan veya seyahat etmeden terapiye erişebilirler.

d) Sosyal Anksiyete: Sosyal anksiyetesi olan bireyler, ev ortamında online terapi ile tedavi almayı kolay bulurlar.

En İyi Online Psikolog Nasıl Seçilir

Online terapiyi düşünen bireyler, en iyi online psikologu bulmak konusunda biraz araştırma yapabilirler. İşte bazı kriterler ve dikkate almanız gereken faktörler:

a) Lisans ve Deneyim: En iyi online psikologlar, ilgili lisanslara ve yetkinliklere sahip lisanslı terapistlerdir. Ayrıca, geniş bir deneyime sahip olmaları ve çeşitli psikolojik durumlarla çalışmış olmaları önemlidir.

b) Uzmanlık Alanları: Terapistlerin uzmanlık alanları da göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin, anksiyete, depresyon, ilişki sorunları veya bağımlılık gibi belirli bir konuda uzmanlaşmış bir terapist bulmak isteyebilirsiniz.

c) İyi İletişim ve Empati: Online terapide, iyi iletişim ve empatik bir ilişki kurabilen bir psikolog seçmek önemlidir. Terapistle iyi bir bağ kurmak, terapinin etkinliğini artırabilir.

d) Müşteri Yorumları ve Referanslar: Online psikologların müşteri yorumlarını ve referanslarını okumak, terapistin geçmiş performansını değerlendirmede yardımcı olabilir. Diğer bireylerin deneyimlerini incelemek, terapist seçiminde önemli bir faktördür.

Nora Psikoloji’nin Online Terapi Çalışmaları ve Online Psikologları:

İzmir’de bulunan bir psikolojik danışmanlık merkezi olan Nora Psikoloji, yüz yüze terapiler haricinde online terapi konusunda uzmanlaşmış bir kuruluştur ve müşterilere çevrimiçi terapi hizmeti sunmaktadır. Nora Psikoloji’nin online terapi çalışmaları şunları içerir:

a) Yetkin ve Lisanslı Psikologlar: Nora Psikoloji, deneyimli ve lisanslı psikologlardan oluşan bir ekibe sahiptir. Her terapist, ilgili eğitimi almış ve online terapi konusunda uzmanlaşmıştır.

b) Geniş Uzmanlık Alanları: Nora Psikoloji’nin online terapi hizmetleri, çeşitli psikolojik durumları kapsar. Anksiyete, depresyon, stres yönetimi, ilişki sorunları, özgüven eksikliği ve daha pek çok konuda destek sunarlar.

c) Esneklik ve Gizlilik: Nora Psikoloji, online terapi seanslarında esneklik ve gizlilik sağlar. Bireyler, istedikleri zaman ve yerden terapi seanslarına katılabilir ve terapi sürecini kendi ihtiyaçlarına göre yönetebilirler.

d) İyi İletişim ve Destek: Nora Psikoloji’nin online terapi hizmetleri, güçlü bir iletişim ve destek sunmayı hedefler. Terapistler, bireylerle güvenli bir ortamda iletişim kurar, duygusal destek sağlar ve terapötik tekniklerle bireylerin sorunlarını ele alır.

Sonuç olarak, online terapi birçok avantaj sunan etkili bir terapi seçeneğidir. En iyi online psikoloğu bulmak için lisans, deneyim, uzmanlık alanları ve müşteri yorumları gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız önemlidir. Nora Psikoloji’nin online terapi çalışmaları ve uzman psikologları da bireylere çevrimiçi terapi hizmeti sunan güvenilir bir seçenektir. Bu konuda daha fazla bilgi için Nora Psikoloji’nin en iyi online psikolog kadrosunu inceleyebilir ve danışan yorumlarını okuyarak sizin için en iyi online psikoloğu seçebilirsiniz.

Cildi Sıkılaştıran ve Gençleştiren Kür Tarifi

0

Yaş ilerledikçe cilt ve deride kırışıklıklar meydana gelmektedir. Doğal bir süreç olsa da her zaman bu süreci en yavaş şekilde geçirmek isteriz. Bu süreci en doğal yöntemlerle yok etmek için bazı tavsiyelerden bahsedeceğiz.

Aslında doğal kozmetik tedaviler geleneksel ürünlere kıyasla çok daha iyidir. Bu harika gerdirici özelliklere sahip ve dikkate değer yüz maskesini denemenizi öneriyoruz. Kırışıkların oluşumunu engellediği gibi mevcut olanları da adeta bir silgi gibi silip, atacaktır.

Hemen aşağıda kırışıklık karşıtı ev yapımı yüz maskesinin tarifini bulabilirsiniz. Yaşlanma belirtilerinden kurtulmak için deneyebileceğiniz en etkili doğal çözümlerden biri olduğuna emin olabilirsiniz.

Bu doğal malzemelerin mükemmel kombinasyonu kendini bırakmış cildinizi gerecek, besleyecek ve ihtiyacı olan nemi karşılayacak ve aynı zamanda size genç ve sağlıklı bir görünüm kazandıracaktır. Bu tarifi hazırlamak oldukça kolay ancak en iyi yanı ise kozmetik ürünlere kıyasla çok ucuzdur.

Bu tedaviyi uyguladıktan sonra yüzünüz size minnettar olacak.

Malzemeler

 • 1 yumurta akı (orta boy yumurtanın)
 • Yarım çay kaşığı limon suyu

Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak yumurtanın akını, sarısından ayırın. Daha sonra yumurtanın akını bir kabın içerisine alın ve köpürene kadar karıştırmaya devam edin. Ardından limon suyunu ekleyin. Güzel ve homojen bir karışım elde edene kadar birkaç dakika daha karıştırmaya devam edin.

Nasıl Kullanılır?

İlk yapmanız gereken yüzünüzü iyice temizlemektir. Aynı zamanda boynunuzu da temizlemeyi unutmayın.

Daha sonra parmak uçlarınızın da yardımıyla karışımı alın ve nazik ve dairesel hareketler ile maskeyi uygulamaya başlatın. Bir süre sonra maske kendiliğinden kurumaya başlayacaktır.

Maske kuruduktan sonra 5 – 10 dakika kadar bekleyin ve da sonra tercihinize bağlı olarak ılık veya soğuk su kullanarak maskeyi çıkartın. Bu uygulamadan sonra yüzünüze nemlendirici uygulayın.

En iyi sonuçları elde etmek için bu maskeyi haftada 3 veya 4 sefer uygulamanızı öneriyoruz.

Eğer genç görünmek istiyorsanız, rahatlamalı ve sizi strese sokan her şeyden kaçınmalısınız. Etrafınızda sadece olumlu enerjisi olan insanları barındırmalı ve asla gülmekten kaçınmamalısınız. Sağlıklı beslenin ve bunun için taze ve organik gıdalar tüketin ve bol miktarda da su için. Uyku da önemlidir, bu yüzden her gece ara vermeden en az 7-8 saat uyumaya çalışın.

Saracoglu Kemikleri Güçlendiren Doğal Gıdalar Nelerdir?

0

Osteoporoz hastalığı halk dilinde kemik erimesi olarak bilinmektedir. 35 li yaşlardan sonra daha sık görülmektedir. Bu rahatsızlıkta sadece kemikler değil erken yaşlarda diş kaybı da söz konusudur. Kemik sorunları kadınlarda görülme oranı 2 kat daha yüksektir. Özellikle doğum sebebiyle belli yaşlardan sonra kemik erimesi rahatsızlığı görülmektedir. Osteoporoz kemik arasında boşluk anlamına gelir. Bu da kemikleri güçsüz hale getirmektedir.

Kemik kaybı yaş ilerledikçe doğal olarak oluşmaktadır. Amacımız bu kaybı en aza indirebilmektir. Beslenmenizde yapacağınız ufak değişikler ve saracoglu hocamızın tavsiyeleri ile bu sorunu kökünden çözebilirsiniz.

Şimdi kemikleri güçlendiren ve kemik sağlığını koruyan en etkili doğal gıdaları sizler için sıraladık.

Süt Ürünleri:

Süt ve süt ürünleri, kemikler için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar ve gerekli kalsiyum ihtiyacını kaşılamaktadır.

Günde üç porsiyon süt yemeyi hedefleyin. Yetişkinler için önerilen kalsiyum miktarı günde 1.000 miligramdır ve 50 yaşın üzerindeki kadınlar ve 70 yaşın üzerindeki erkekler için günde 1.200 mg’a yükselir. Bu yüzden küçük büyük demeden süt tüketilmesi gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta süt ürünleri yemeklerden sonra tüketilmemelidir. Et, balık, tavuk gibi yemeklerden sonra süt ürünleri tüketilmemesi gerekiyor. Bu yüzden ilerleyen yaşlarda bu konuda daha çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Yeşil sebzeler:

Yemeklerinize yeşil sebzeleri daha çok tüketin. Kemikleriniz için hiçbir şey kalsiyumdan daha iyi değildir. Tabii ki süt ürünleri de satın alabilirsiniz, ancak kalsiyumun birçok sebzede de bulunduğunu biliyor muydunuz? Lahana, kara lahana ve şalgam gibi koyu yapraklı yeşillikler kalsiyum açısından zengindir. Bir fincan pişmiş şalgam yeşillikleri yaklaşık 200 mg kalsiyum içerir (günlük hedefinizin% 20’si). Koyu yeşillikler ayrıca osteoporoz riskinizi azaltabilecek K vitamini içerir. Bu yüzen her yemekte mutlaka az da olsa yeşillik tüketmek gerekmektedir.

Patates:

Patatesin içerisinde magnezyum ve potasyum vardır. Bu besinleri alabilmek için düzenli olarak tatlı patates tüketmeniz gerekir. Aşırı tüketimden korunmak şartıyla kararınca patates tüketilebilir. Ayrıca patatesi kızartma olarak değil, haşlama yoluyla sıcak yemekler ile tüketilmesi gerekir.

Narenciye:

Güne başlamak için greyfurt veya portakal gibi turunçgiller ekleyin. Kemik kaybını önlemeye yardımcı olmak için tat alma duyunuzu uyandırın ve diyetinize C vitamini ekleyin. Bütün bir greyfurt, yaklaşık 88 mg C vitamini içerir, bu da size tüm gün boyunca ihtiyacınız olan miktarı verir.

İncir:

İncir, kalsiyum, potasyum ve magnezyum içeren süper kemik güçlendirici meyvelerdir. Taze incir genellikle yaz ve sonbaharda bulunur, ancak onları tüm yıl kuru bulabilirsiniz. Yarım bardak kuru incir 121 mg kalsiyum içerir.

Somon:

Somon ve diğer yağlı balık türleri kemik güçlendirici gıdalardır. Vücudunuzun kalsiyum kullanmasına yardımcı olan D vitamini ve kemiklere yardımcı olan omega-3 yağ asitleri içerirler.

Badem:

Bademler, diğer bazı kuruyemişler ve tohumlar gibi, güçlü ve sağlıklı kemikler için gerekli olan kalsiyum, magnezyum ve protein ile yüklenir. Günde bir avuç fındık yiyin. Antep fıstığı ve ayçekirdeğinin benzer faydaları vardır.

Soya peyniri:

Tofu gibi vejetaryen proteinler beslenme merkezleridir ve 860 mg’dan fazla kalsiyum içerebilir. Araştırmalar, tofunun başka kemik yapıcı faydaları olduğunu gösteriyor. Tofu, izoflavonlar içerdiğinden, menopoz sonrası kadınları kemik hastalıklarından korumada faydalı olabilir.

Tavsiyeler:

 • Çayı mutlaka limonlu için
 • Sigara veya alkol kullanıyorsanız hemen bırakın.
 • Kola gibi asitli gıdalardan uzak durun.
 • Her gün mutlaka yürüyüş yapın.
 • Güneş ışığından mümkün olduğunca faydalanın.

Bu basit maddelere dikkat ettikten sonra daha sağlıklı ve rahat bir yaşlılık evresini geçirmiş olacaksınız.

Saracoglu Kara Mürver Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

0

Kara Mürver bitkisi çok ciddi yüksek oranda antioksidan içeriğine sahiptir. Bu yüzden faydaları da oldukça fazladır. Genel olarak Dere, bağ, bahçe gibi yerlerde kendiliğinden yetişir. Ülkemizde daha çok Ege, Karadeniz ve Anadolu bölgelerinde daha sık doğal şekilde yetişmektedir. İlkbaharda zamanlarında çiçek verir ve bitkiyi sonbahara doğru toplarız. Genel olarak kendiniz toplayabileceğiniz gibi aktarlarda da kolayca bulabilirsiniz. Bu yüzden fazla zorlanmadan bu bitkiye ulaşabilirsiniz.

Bu çalı için klinik bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Mürver bitkisinin faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Güçlü mor pigmentler yüksek antioksidan içerir. Bu nedenle kullanım alanları çok geniştir. İlaç endüstrisinde olduğu kadar kozmetik endüstrisinde de kullanılmaktadır. Antioksidan içeriği kansere karşı koruyan ve yaşlılığı engelleyen en etkili maddedir. Vücuttan serbest radikalleri atan maddeler antioksidanlardır. Saracoglu hocamızdan kara mürver bitkisinin faydalarını sizler için paylaşacağız.

Mürver Bağışıklığı Güçlendirir Vücudu Korur

Mürver bitkisinin yaprakları, çiçekleri, kabuğu ve meyvesi dahil olmak üzere tamamı değerlendirilir. Sağlık açısından oldukça değerli olan bu bitki beyaz kan hücrelerini arttırmaktadır. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriği zengin olan mürverin besin değerleri vücudu zırh gibi korur. Bu nedenle mevsim geçişlerinin vazgeçilmez bitkileri arasındadır.

100 gram mürver bitkisi 73 kalori ve 35 gram C vitamini içerir. Besin değerleri, bağışıklık ve sindirim sistemini destekleyen diyet lifi içerir. 100 gram mürver 7 gram lif içerir. Folik asit, magnezyum, potasyum, demir, A ve B vitaminleri açısından zengin besin değerlerine sahiptir.

Kara mürver sürprizinin faydaları

Mürver bitkisinin faydaları da sizi şaşırtacak gibi görünüyor. Okuyarak geçmemelisin. Bakalım faydaları nelerdir?

 • Kirli kanı temizler toksinleri atar.
 • Kanser ve tümör hücrelerinin oluşum ve gelişimini engeller.
 • Kış hastalıklarına karşı olumlu etkileri vardır.
 • Boğazı temizler, balgamı yok eder.

 • Besin değerleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Mide ağrısını tedavi etmek için kullanılır.
 • Romatizma hastaları için kullanılır.
 • Adet düzensizlikleri ve ağrıları için kullanılır.
 • Ateşli hastalıklarda ateş düşürücüdür. Seni terletiyor.
 • Cilt kanseri ve hemoroid tedavisinde kullanılır.
 • Emziren kadınlarda sütü artırır.
 • Kolesterolü düşürür, tansiyonu dengeler.
 • Vücudu koronavirüs salgınına karşı korur.
 • Cildi ölü hücrelerden temizler.

Kara Mürver tamamen farklı seçenekler sunuyor

Kabuğundan çay yapın:

Kabuğunda bile değerli olan siyah mürver 1 litre suda kaynatılır. 10 dakika demlenmesi yeterlidir. Bu çay genellikle kabızlık sorunu için tercih edilmektedir.

Çiçekten çay yapın:

Bir tutam kurutulmuş mürver çiçeği 1 litre suda kaynatılır. Ortalama 6 dakika demlenmesi bekleniyor. İsteğe göre bal ilave edilerek tüketilir.

Masanızda reçel var:

1 litre elma sirkesinde 30 mürver yemeyi bir gecede ıslatın. Ertesi gün bu suyu bir tencereye süzün. Sonra 1 kilo şeker ve 2 limon suyu ekleyip kaynatın. İstediğiniz kıvama geldiğinde altını kapatın.

Yaprakları böcek kovucu olarak kullanın:

Mürver bitkisinin yaprakları böcekleri rahatsız eder. Uzun süre kalmaya zorlanan böcekler bir süre sonra yok olacaktır.

Suyunuzu tonik olarak kullanın:

Siyah mürver çayının bir kısmı buzdolabında saklanıp tonik olarak kullanılabilir.

Saracoglu Öksürük ve Gribe Karşı Doğal Çay Tarifi

0

Kış ayları geldi çattı ve soğuklar artık kapımıza kadar geldi. Ancak bilmeliyiz ki soğuklar daha da artacak ve akabinde ise hastalıklarda hızla artmaya başlayacaktır. Özellikle bu salgın döneminde hastalıklara karşı çok daha dikkat etmemiz gerekmektedir. Hastalandıktan sonra değil hastalanmadan önce dikkat ederek zorlu kış dönemini kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Yazımızda

Öksürük Çayı Malzemeleri:

 • İki dilim taze zencefil
 • 1 tatlı kaşığı kakule
 • 1 adet çubuk tarçın
 • Yarım elma
 • 1 çay kaşığı tane karabiber
 • 2 su bardağı su
 • Bir tutam hatmi çiçeği
 • Birkaç dilim limon
 • Bal

Hazırlanışı:

Bir cezveye zencefil, kakule, dilimlenmiş yarım elma, 3-4 adet tane karabiber, çubuk tarçın ve suyu alıp kaynatın.

Öksürük ve Grip İçin Bitki Çayı

Öksürük çayı malzemeleri:

 • İki dilim taze zencefil
 • 1 tatlı kaşığı kakule
 • 1 adet çubuk tarçın
 • Yarım elma
 • 1 çay kaşığı tane karabiber
 • 2 su bardağı su
 • Bir tutam hatmi çiçeği
 • Birkaç dilim limon
 • Bal

Hazırlanışı:

Bir cezveye zencefil, kakule, dilimlenmiş yarım elma, tane karabiber, çubuk tarçın ve suyu alıp kaynatın.

1 dakika kaynattıktan sonra hatmi çiçeğini ilave edip altını kapatın.

5 dakika dinlendirip bal ve limon ile servis edin. Şifa olsun.

Grip ve soğuk algınlığı çayı malzemeleri:

 • İki çorba kaşığı ekinezya
 • Bir tutam ıhlamur
 • Bir tutam adaçayı
 • Bir adet kök havlıcan
 • 2 su bardağı su
 • Bir tutam taze nane
 • Birkaç dilim limon
 • Bal

Hazırlanışı:

Bir cezvede su ve kök havlıcanı iki taşım kaynatın.

Üzerine ekinezya, ıhlamur, adaçayı, taze nane ve limon dilimlerini ilave edip demlemeye bırakın.

5 dakika sonra bal ile servis edin. Şifa olsun.

Saracoglu Sirkeli Sarımsak Turşusu Kürü Tarifi

0

Hem zayıflamaya yardımcı hem de dünya üzerindeki en etkili antimikrobiyal etkili doğal gıdalar arasında yer alır. Bu etkisi ile özellikle kış hastalıklarına karşı koruyan doğal bir kür halini almaktadır. Hareketin azaldığı kış aylarında metabolizmayı hızlandıran bu doğal turşuyu bol bol tüketmenizi öneriyoruz.

otel, otel kirala,antalya otelleri, hotels,yazlık otel, erken otel fırsatları, yaz tatili otel,erken rezervasyon,tatil,haftalık otel,seyahat,konaklama,ucuz otel,pansiyon,bungalov,otel fiyatları,lüks otel harika oteller 5 yıldız otel konforlu oda otel,otel,trivago,otels,hotel,kredi başvuru banka kredisi kefilsiz kredisi araç kredisi araba kredi kredi kartı başvuru ihtiyaç kredisi düşük faizli kredi akbank finansbank enpara ziraat bankası vakıf bank halkbank yapı kredi bankası ev kredisi başvurusu,iş bankası, albaraka mücehver satın al elmas satın al,denizbank,AKBANK,DENİZBANK,FİNANSBANK QNB, İŞ BANKASI, HALKBANK,VAKIF KATILIM

Tarifi

Organik sirkeyi tamamen ezilmiş sarımsaklarla karıştırın ve sırça kavanoza aktarın. Sirkeli sarımsağın ağzını sıkıca kapatın ve koyu renkli bez torba içinde, karanlık bir bölgede 15 gün zamanınca bekletin. Kolay bulunabilir ve etkili bu malzemeler yeterli olacaktır. Ayrıca yemeklerin yanında da çok lezzetli bir turşu da elde etmiş olacaksınız.

otel, otel kirala,antalya otelleri, hotels,yazlık otel, erken otel fırsatları, yaz tatili otel,erken rezervasyon,tatil,haftalık otel,seyahat,konaklama,ucuz otel,pansiyon,bungalov,otel fiyatları,lüks otel harika oteller 5 yıldız otel konforlu oda otel,otel,trivago,otels,hotel,kredi başvuru banka kredisi kefilsiz kredisi araç kredisi araba kredi kredi kartı başvuru ihtiyaç kredisi düşük faizli kredi akbank finansbank enpara ziraat bankası vakıf bank halkbank yapı kredi bankası ev kredisi başvurusu,iş bankası, albaraka mücehver satın al elmas satın al,denizbank,AKBANK,DENİZBANK,FİNANSBANK QNB, İŞ BANKASI, HALKBANK,VAKIF KATILIM

Nasıl Kullanılır?

15 gün beklettikten sonra turşunuz kullanıma hazır hale geldi. Artık her öğünde yemek yemeden yarım saat evvel 1 tatlı kaşığı içebilirsiniz.

Bu süreçte yediklerinize de dikkat faktörüz önemli. Karbonhidrat miktarını azaltmaya dikkat edin ve günlük tasarılarınıza en az 30 dakika yürüyüşü dahil edin. Yağ yakmanızı hızlandıran kürle 3 ay içinde aşırılıklarınızdan kurtulmanız mümkün.

Kimler Tüketmemeli?

Anne adayları, emziren anneler, mide sorunları yaşayanlar ve tansiyon problemi olanlar bu kürden uzak durmalı.

Bağışıklık Sistemini Zayıflatan Etkiler Nelerdir?

0

Dönemsel olarak vücudunuzda görebileceğiniz bazı etkiler vardır bunun sebebi ise bağışıklık sistemimizin zayıflamasından kaynaklanan gözlemleyebileceğiniz hafif tepkiler vardır. Bağışıklık sisteminin zayıflama sebepleri çoktur ama özellikle mevsim geçişlerinde çok dikkat edilmesi gerekmektedir kişisel korumalara dikkat edilmeli kişinin sağlıklıksız beslenmesi ve strese maruz kalması da bağışıklığın zayıflamasına neden olur.

Bu zayıflık, hastalıklara karşı savunmasız kalmanıza neden olan en büyük sorundur bağışıklık sistemi insan vücudunda adeta koruyucu asker görevi görür bağışıklık sisteminin zayıflaması vücudun çöküşüne yol açar.Mevsimsel geçişlerde bağışıklık sistemi zayıflar ve mevsim griplerine çok fazla yakalanmanıza neden olabilmektedir. Neyse ki, insan vücudu bağışıklık sistemindeki bu zayıflık ciddi boyutlara ulaşmadan tepki vermekte ve önlem alınmasını talep edebilmektedir.

Bağışıklık Sisteminiz Zayıfladıysa Nasıl Hissederiz!

Bağışıklık düşmesinde yorgunluk hissi ,halsizlik sıklıkla gözlenmektedir. Efor sarf ettiğinizde yorulmanız gereken miktardan daha çok sadece otururken hissediyorsanız bu bağışıklık sisteminin çöküşünden kaynaklıdır, doktora görünmeniz gerekebilir. Özellikle güne başlangıç bitkin ve yorgun başlamak, uyanırken yorgun kalkmak, istirahat ederken de yorgunluğun geçmemesi gibi belirtiler, bağışıklık sisteminizde ufak problemler olduğuna işaret eder. bu problem, demir ve vitamin depolarınızın tükenmeye başladığını da göstermektedir.

Sıklıkla Uçuk Çıkarıyorsanız Dikkat!

Uçuk çıkmasının birçok nedeni vardır ama tekrarlanmasından bağışıklık sisteminin zayıflığının etkisi çok büyüktür.Ağız ve dudakların çevresinde görülen uçuk yılda eğer 4 seferden fazla görülüyorsa bağışıklık sisteminizin takviyeye ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Özellikle uçuğun geçmesine yakın tekrarlaması veya geçmeye yakın yayılma ve uzun süre ağız çevresinde konaklama durumlarında bağışıklık sistemi destekleri alınmaya başlanmalıdır.Bağışıklık sistemi zayıfladığının göstergesidir

Bağışıklık Sisteminin Enfeksiyonların Tekrarlanması Üzerinde Etkisi!

Enfeksiyonların sıklıkla yaşamak bağışıklık sisteminin düştüğünün belirtilerinden birtansidir. Vücuda girerken herhan gibi bir zorlanmaya ve vücutta herhangi bir önlemi bulamayan virüsler,mikroplar ve mikroorganizmalar enfeksiyon olarak uzun süre vücuda yertutar. Vücutta bağışıklığı sağlayan beyaz kan hücreleri bulunmaktadır beyaz kan hücrelerinin yeterli düzeyde çalışmaması durumunda enfeksiyonlara daha kolay yakalanmamıza yol açar.

Tekrarlayan enfeksiyonlar normalden uzun süren hastalık haline yol açar, ishal, yorgunluk, idrar yolu ve genital bölge iltihapları ve mantar enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar bağışıklık sisteminin desteğe ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Böyle durumların varlığında hastalığın ciddiye alınmaması durumunda ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun yanında sadece belirtilere odaklanarak vücudun verdiği uyarıları geçiştirmeye çalışmak ise sadece sorunun geçici bir süreliğine üzerini örtmekten başka hiç bir şeye yol açmaz. Bu nedenle bağışıklık sistemine ilişkin testlerin ve kontrollerin sık sık hastalanan kişiler için yapılması gerekmektedir.

Vücudunuzda Nedensiz Yaralar Bağışıklık Sistemi İle İlgisi!

Vücutta nedensiz yere yaraların bağışıklık durumundan kaynaklanmaktadır. Kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirerek bu yaralardan çok rahatlıkla kurtulabileceğini gösterir. Cilt yanıklarının, tahrişlerin ya da hafif çiziklerin iyileşmemesi hatta olması gerekenden çok sonra iyileşmesi ya da gereksiz iz bırakması tamamıyla bağışıklık sistemine dikkat çekmektedir dikkat edilmesi gerektiğini gösterir. Özellikle basit görünen,önemsenmeyen sivilceler, ayak mantarları, kasık bölgesinde kızarıklık ve kabarma, saç derisinin pullanarak dökülmesi gibi belirtiler bağışıklık sisteminin zayıfladığını gösteren en belirgin işaretleri olabilmektedir.

Geç kapanan yaralarda doktora gidilerek bağışıklık sisteminin kontrol edilmesini ve gerekli takviyelerin alınmasını gerektirmektedir. Ayrıca saç dökülmeleri, tırnak diplerinde et kalkmaları, tırnakların kırılması ve şekilsiz uzaması gibi belirtilere de dikkat edilmelidir. Ağız ve yüzde sivilcelenme ve yağ bezesi oluşumda da bağışıklık sistemindeki zayıflamanın etkisi bulunmaktadır.

Bıldırcın Yumurtası Faydaları Nelerdir?

0

Değerli okurlarımız bu yazımızda hepizin bildiği küçük ama etkili olan bıldırcın yumurtasından bahsedicez.Bıldırcın yumurtasının yararları içeriğinde bulunan A,D ve K vitaminlerinden kaynaklanmaktadır. Bıldırcın yumurtası, hepimizin bilidiği gibi sese iyi gelir sadece sesle kalmıyor küçük bıldırcın yumurtası yüksek protein değeri bulunan bir besindir.Bıldırcın yumurtası kemik gelişiminde etkili olmakta ve kas ağrılarını azaltmaktadır. Eski çağlara bakıldığında bıldırcın yumurtasını ağrı yapan bölgeye kabuğu ile birlikte masaj yapılarak, kemik ağrılarını azaltma etkisini olduğu için sıkça kullanılmıştır. Çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebilen bıldırcı yumurtası, yüksek vitamin ve protein değerine sahiptir.

Bıldırcın Yumurtasının Yararları Nelerdir?

Bıldırcın yumurtası tüketmenin faydaları şu şekilde sıralayabiliriz :

 • Gelişime çağlarında bulunan çocukların kas ve kemik gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur.Hayatımızda sürekli kullandığımız sabit hareketler için önemli olan kas ve eklemlerin sağlam bir şekilde büyümesini sağlar. Ayrıca ince hareketler denen yani parmak hareketlerini yapmayı sağlayan küçük eklemlerin gelişiminde etkilidir. Kemik erimesi ve çocuklukta meydana gelen kemik kırılmalarında kemiklerin hızlı onarımını sağlar.
 • Kemik ve eklemlerinde oluşan iltihaplanmaları engeller ve daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • Doğada bulunan en küçük besin olabilir ama en büyük D vitamini kaynağıdır. Özellikle D vitamini açısından zengin olan bıldırcın yumurtası kansızlık problemi olanların tüketmesi gereken bir besindir kaynağıdır.
 • Göz vücüdun en önemli organlarından bir tanesidir Gözün sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu A vitaminini içermektedir. Günde 1 bıldırcın yumurtası tüketmek, günlük A vitamini ihtiyacının tamamına yakınını karşılamaktadır.
 • Cilt tabakasının iyileşmesini ve iyi görünmesine ve organ duvarlarının tamiratını sağlar.
 • Dışarıdan gelen mikroplara ve bakterilere karşı adeta bir savaş içerisinde olan bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hastalıklara karşı metabolizma içinde önlem almakta ve özellikle mevsim değişikliklerinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Bıldırcın yumurtasının İçeriğinde bulunan kalsiyum ile kemik gelişimini sağlamaktadır.
 • Vücutta ödem ve iltihaplanma oluşmasını engeller.
 • Gün içerisinde insan vücudunda biriken ağır metallerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bu sayede dikkat dağınıklığı ya da negatif enerji gibi durumların ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Bıldırcın Yumurtası Tüketmek Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Bıldırcın yumurtasının kullanılması gereken hastalıklar,özellikle deri hastalıkları ve saç dökülmeleridir. Kansızlık ve demir bağlanmaması gibi hastalıklarda bıldırcın yumurtası kullanılabilir kullanımı ise özellikle çiğ şekilde tüketilerek yapılmalıdır. Aç karnına bıldırcın yumurtası içmek kansızlık problemini çözmektedir ve ses tellerine de iyi gelmektedir. Kişilerin egzama yaşaması durumunda, egzamalı bölgeye bıldırcın yumurtasının sarısı sürülerek bekletilmelidir. Kuruduktan sonra yıkanan bölge, bu şekilde egzamalı deriyi atacaktır. Ayrıca saç dökülmelerinde banyo sonrası bıldırcın yumurtasını saçlara sürmek, saçların parlamasına ve yeni saç oluşumuna yardımcı olmaktadır.

Bıldırcın Yumurtası Kürleri Nasıl Yapılır?

Bıldırcın yumurtası ile hazırlanabilecek kürler, yoğurt ve süt ile yapılmalıdır. Protein kaynağını katlayan bu kürler, içilerek ya da sürülerek kullanılabilir. Yoğurtlu zeytin yağlı bıldırcın yumurtası kürü, saçlara sürüldüğünde saçların parlaklığını arttırmaktadır. Haşlanmış bıldırcın yumurtası tüketilmesi, kahvaltı için oldukça verimli bir menü olacaktır. ayrıca haşlanmış bıldırcın yumurtasının sarısı ile salatalığın robotta çekilerek yüze sürülmesi ciltde oluşan sivilce ve akne oluşumunu azaltır. Cildin daha pürüzsüz bir hale gelmesini sağlayan bu kür, basen ve kalça çevresinede uygulanabilir buda selülitleri azaltır. Kahve telvesi ile bıldırcın yumurtasının karıştırılması ile elde edilen kürün bacalarda kullanılması, tüy diplerinin belirgin olmasını engeller, batıkları azaltır.

Saracoglu Zayıflatan Maydanoz Çayı Tarifi

0

Salataların vazgeçilmezi maydanoz faydaları açısından en sağlıklı sebzeler arasında yerini almaktadır. Yüksek C vitamini içeriği bağışıklığı güçlendirir hem de zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda da yağ yakıcı etkiye sahiptir. Normalde şartlarda maydanozu çiğ olarak tüketebileceğimiz gibi yazımızda maydanoz çayının faydalarına yer vereceğiz.

Maydanoz Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Yüksek C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendirir.
 • Yağ yakıcı etkiye sahiptir.
 • İçeriğindeki A vitamini ile göz sağlığını korur.
 • Kış hastalıklarına karşı korur.

 • Cildin yaşlanmasını engeller.
 • Yapısındaki kalsiyum ile kas ve kemik sağlığını korur.
 • Karaciğerden toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Maydanoz Çayı Nasıl Hazırlanır?

Maydanoz çayını taze ya da kurutulmuş maydanoz ile yapmak mümkündür. Bir cezve içinde su kaynatılır. İki tatlı kaşığı kıyılmış ya da kurutulmuş maydanoz kaynamış suya eklenir. Ağzı kapatılarak 5 dakika demlenir. İçilmeye hazır hale gelmiş olur. Arzu edilirse limon eklenerek içilebilir. Günde en fazla iki bardak içilebilir. Fazlası yan etkilere sebep olabilir.

Maydanoz Çayının Sağlığa Faydaları

İyi bir idrar sökücü olan maydanoz, şişkinliği alır ve karaciğeri temizler. Bunun yanında böbrekli temizleyen maydanoz çayı böbrek taşlarının düşürülmesine de yardımcı olur. Yüksek oranda C vitamini içerdiği için vücudu hastalıklara karşı korur ve zindelik verir. Vücudun su tutmasını engeller ve ödemin atılmasında oldukça etkilidir. Regl dönemi ağrılarına iyi gelir. Vitamin ve demir eksikliğine iyi gelir. Romatizma ağrılarını hafifletir. Sindirimi kolaylaştırdığı için kilo vermeye yardımcı olur. Diyabet ve başta kolon kanseri olmak üzere birçok kansere karşı koruma sağlar. Sinüslerin açılmasında etkili olan maydanoz öksürüğe de iyi gelir. Cilde sürüldüğünde ve içilmeye devam edildiğinde cildi temizler, sivilce oluşumunu engeller.

Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Özellikle kahvaltıdan 1 saat önce içeceğiniz 1 çay bardağı maydanoz ayı ile çok hızlı bir şekilde yağ yakabilirsiniz. Bu karışımı gece uyumadan önce de içebilirsiniz. Sabah kahvaltıdan önce içmek toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca günün erken saatlerinden itibaren metabolizmanın hızlanmasında etkili olacaktır. Bu yüzden zayıflamak isteyenlerin bu doğal ve sağlıklı kürü sık sık tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

Saracoglu Antibiyotik Etkili Gıdalar Nelerdir?

0

Mevsim değişikliği ve salgınlardan dolayı hastalıklar her gün artmaktadır. Bu yüzden bağışıklık sistemini her an güçlü tutmak zorundayız. Hastalık zamanlarında antibiyotikleri çözüm olarak görebiliriz. Antibiyotikler doktor tavsiyesi ile kullanılması doğrudur. Ancak her durumda antibiyotiklerin vücudumuza bazı zararları vardır. Bizlerde bu zararlardan korunmak için doğal antibiyotik etkili gıdaları sizler için sıraladık.

Sarımsak ve Soğan

Zararlı bakterilerin çoğalmasını önleyen soğan ve sarımsağın tüketimi her daim olması gereklidir. Doğal antibiyotik etkili bu gıdalar hastalıklara karşı oldukça etkilidir. Sarımsak dünya üzerinde antimikrobiyal etkisi en yüksek gıda olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden her yemekte sarımsak ve soğanı bol bol ekleyin .

Kefir

Doğal probiyotik kaynağı kefir akciğer sorunlarına karşı da etkilidir. Bronşit gibi sorunlarda da kefir tavsiye edilmektedir. Bağışıklık sistemindeki önemli etkileri besin maddelerinin vücuda alınmasına destek olmaktadır. Bu yüzden haftada en aza 2-3 kez kefir içmekte büyük fayda bulunmaktadır.

Ispanak

Ispanak bol miktarda E, C, B ve A vitamini barındırmaktadır. Ayrıca ciddi bir magnezyum ve kalsiyum deposu olan ıspanak, antibiyotik etkisi gösteren besinler arasında yerini almıştır. Bağışıklığı güçlendirdiği gibi enfeksiyonları önleyen ıspanak da folik asit de bulunduğu için yaşlandırıcı bir etkisi olduğu bilinir.

Kalp dostu olan ıspanak beyin yaşlanmasını geciktirici etkiye de sahip. Sağlık vadeden ve tam da mevsimi olan doğanın bu mucizevi besinini bol bol tüketin.

Pırasa

İçeriğindeki bileşikler sayesinde kalp sağlığını koruyan pırasanın da antibiyotik etkisi olduğu bilinir. Pek çok kanser türüne karşı koruyucu olan pırasanın sindirim sistemi yaşayanlar tarafından belirli oranlarda tüketilmesi önemlidir.

Zencefil

Kolesterolü düşüren ve kan pıhtılaşmasını engelleyen zencefil, üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da koruyucudur. Tavsiye edilen miktarda tüketilmesi gereken zencefil mide bulantısına da iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırıp zayıflamaya da önemli etkileri olan zencefil vücutta tam bir antibiyotik etkisi görmektedir.

Kırmızı Biber

C vitamini bakımından zengin olan kırmızı biber iltihap çözücü ve ağrı kesici özelliğiyle bilinir. Mikrop öldürücü olduğu için doğal olarak vücuda antibiyotik etkisi yapar.

Turp

Bol miktarda C vitamini ile beraber yüksek diyet lifi içeren turp bitkisi, boşaltım ve sindirim sistemini desteklemektedir. Kış aylarında bolca tüketilen turp özellikle de 2 yaş ve üzerindeki çocuklar için faydalıdır. Elbette yetişkinler de antibiyotik etkisi gösteren besinler arasında turp tüketimi yaparak soğuk algınlığına karşı önlem alabilir. Karatay hocamızın da dediği gibi ‘Turp yiyin, turp gibi olun’ cümlesini de en sonda eklemekte fayda vardır.

Sonuç olarak kış hastalıklarından korunmak ve bağışıklığı güçlendirmek için bu doğal antibiyotik etkili gıdaları bol bol tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.