Birlikte Tüketilmesi Gereken Baharatlar Nelerdir?

0
24556

Yemeklerin vazgeçilmezi ve lezzet sırrı olan baharatların faydaları da lezzeti kadar fazladır. Bu yüzden her yemekte mutlaka baharatları da tüketmemiz faydalı olacaktır. Aynı şekilde bazı baharatlar var ki birbiri ile karışınca çok daha faydalı bir hale gelmektedir. Faydalı etkileri kat kat artmaktadır. Şimdi bu karışımlara göz atalım:

REKLAM

1: Zerdeçal ve Yumurta Karışımı

REKLAM
X

Kulağa farklı gelecek olsa da zerdeçalı yumurta ile beraber tüketmek daha faydalıdır. Özellikle kahvaltılarda yapacağınız omlete az da olsa toz zerdeçal ekleyebilirsiniz. Bir çok hastalığa karşı şifa olacaktır.

2: Et ve Kekik

Et proteinlerinin daha iyi emilebilmesi ve vücuda daha faydalı hale gelmesi için yeşil gıdalar şart. İşte burada kekik size yardımcı olacak. Ette bulunan vitamin ve minerallerin emilimini arttıracaktır. Aynı zamanda etin lezzetini de ciddi oranda arttırmaktadır. Bu yüzde et yemeklerinde kekiği eksik etmeyin.

3: Yoğurt Kimyon Karışımı

Özellikle zayıflamak isteyenler ve yağ yakmak isteyenler için yoğurt ve kimyon karışımı çok etkili olmaktadır. metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır.

4: Pul Biber ve Sumak

Rengi ve yapısı ile birbirine benzeyen bu iki baharatı birbiri ile karıştırarak çok daha faydalı bir karışım elde edeceksiniz. Sumakta bulunan değerli besin maddeleri ile acı biberde bulunan kapsaisin maddesi hem zayıflamanızı yardımcı olacak hem de vitamin eksikliğine karşı faydalı etkileri olacaktır.

Tavsiye:

Özellikle evlerde yemek yaparken baharatları bolca kullanmaktayız. Bu esnada bütün çeşitlerden faydalanmak doğru olur. Bu yüzden aldığınız baharatları bir kavanoz içine koyun ve güzelce karıştırın. Artık yemeklerinizde bu karışımı kullanabilir ve bütün baharatların faydalarından istifade edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz