Biontech’in Kurucuları Her Şeyi Tek Tek Anlattı

0
49714

Aşıdaki Çirkin Oyun Deşifre Oldu…
Biontech’in Kurucuları Her Şeyi Tek Tek Anlattı …Ayrıntılar Haberin
Detayındadır…

REKLAM

REKLAM
X

Bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in ilerlettiği ve Pfizer ile beraber pazarasürdüğü korona aşısıyla alakalı yeni bulgular gelmeye devam ediyor.

Şimdilik pazara sürülmeyen kitabın tanıtımı amacıyla çoğu medya kuruluşuna konuşan Türeci veŞahin, Avrupa Birliği’nin Pfizer/BioNTech aşısına karşı lobi yaptığını ve lobicilerin “BirAvrupalı şirkete 1 euro verirsek o 1 euro Avrupa’da kalmış olur. Ancak şayet 1 euroyuBioNTech’e verirsek bunun 50 centi ABD’ye gidecek” dediğini aktardı.

Almanya’da BioNTech’i kuran bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, aşının geliştirilmesürecinin anlatıldığı kitaplarında yeni verileri paylaşmaya devam ediyor.

Şimdilik pazarasürülmeyen kitabın tanıtımı amacıyla çoğu medya kuruluşuna konuşan Türeci ve Şahin,yaşadıkları zorlu sürecin yalnızca bilimsel anlamda değil politik anlamda da zorlayıcıolduğunu vurguladı.

“AVRUPA BİRLİĞİ AŞIYA KARŞI LOBİ YAPTI”

İngiliz Telegraph gazetesi, kitapla alakalı yeni verileri okurlarıyla paylaşırken, Avrupa Birliği’ninPfizer/BioNTech aşısına karşı lobi yaptığını aktardı. Kitapta yer alan bilgiye göre ABiçerisinde çoğu teşkilat ve lobici, Pfizer ve BioNTech’in ilerlettiği koronavirüs aşısıComirnaty’nin “yeteri kadar Avrupalı” olmadığını iddia etti.

“EĞER BIONTECH’E PARA VERİRSEK 50 CENTİ ABD’YE GİDECEK”

Bu aşıya karşı kampanya yürüten ve Brüksel’de lobi yapan politikacıler, bu aşıdan Avrupa’nınbir kazanç elde edemeyeceğini de dile getirdi. BioNTech, Avrupa’dan bir ilaç şirketiyle ortaklıkyapmak yerine Abd odaklı Pfizer’ı tercih etmesinin AB içerisinde rahatsızlık oluşturduğu belirtildi.

Kitapta, “Lobiciler Pfizer’ı soğuk kapitalizmin soğuk örneği” olarak tanımlarken, lobicilerin“Eğer CureVac ya da Sanofi ya da rastgele bir Avrupalı şirkete 1 euro verirsek o 1 euroAvrupa’da kalmış olur.

Ancak şayet 1 euroyu BioNTech’e verirsek bunun 50 centi ABD’yegidecek” savı üzerinden bir itiraz tekniği ilerlettiği kaydedildi.

AVRUPA BİRLİĞİ AŞIYI KASIM AYINDA SİPARİŞ VERMİŞTİ

Bu lobi dolayısıyla, Avrupa Birliği’nin Pfizer/BioNTech aşısını ABD ve Birleşik Krallık’tan çokdaha geç bir tarihte sipariş verilen de hatırlatıldı. Avrupa Birliği, Pfizer/BioNTech aşısını,aşının etkililik neticeleri meydana çıktıktan sonra Kasım ayında sipariş vermişti.

Bu da ABD veBirleşik Krallık’tanyaklaşık 5 ay sonraya denk geliyor.Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin desteği sayesinde yayınlanan kitapta, Brüksel’in BioNTech yerine,Fransız şirket Sanofi ve Alman şirket CureVac’ın koronavirüs aşılarını tercih ettiği de iddiaedildi.

Her iki şirketin koronavirüs aşıları şimdilik geliştirilme adımında ve şimdilik pazarasürülmedMACRON BASKI YAPMIŞKitapta Türeci ve Şahin, “AB’den o dönemde çok az destek aldık. İşletmemiz kendi başımızaolduğunu hissetti” açıklamasını da yaptı.

Almanya’nın geride bıraktığımız senenin Eylül ayında 375 milyoneuroluk destek sağladığını ancak o vakte kadar şirketin hammadde ve üretim sistemlerineyüz milyonlarca euroluk harcama yaptığını dile getiren Şahin ve Türeci, Avrupa’nın ilk Covid-19aşı üretim merkezini de AB’nin desteğini almadan yaptıklarının altını çizdi.

Öte yandan AB’nin aşıya başka ülkelerden daha geç onay verilen de belirtildi. Bu senenin başındaFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un AB’nin daha çok Pfizer/BioNTech aşısısipariş vermemesini istediği iddiası meydana atılmıştı.

Macron’un Fransız aşı üreticilerinin depazardan pay alması amacıyla bu yola gittiği ön görü edilmişti.Alman politikacı Karl Lauterbach da o dönemde, “Fransızlar BioNTech/Pfizer dozlarınınsayısını sınırlamak istedi. Sanofi dozlarından çok daha çok olmamasını istediler amaSanofi şimdilik hazır olmaktan çok uzak” açıklamasını yapmıştı.

Fransa’nın Avrupa İlişkilerinden Sorumlu Bakanı Clement Beaune ise bu iddiaları yalanladı.Beaune, “Bu iddialar kabul edilemez ve yanlış” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz