Bıldırcın Yumurtası Faydaları Nelerdir?

0
6266

Değerli okurlarımız bu yazımızda hepizin bildiği küçük ama etkili olan bıldırcın yumurtasından bahsedicez.Bıldırcın yumurtasının yararları içeriğinde bulunan A,D ve K vitaminlerinden kaynaklanmaktadır. Bıldırcın yumurtası, hepimizin bilidiği gibi sese iyi gelir sadece sesle kalmıyor küçük bıldırcın yumurtası yüksek protein değeri bulunan bir besindir.Bıldırcın yumurtası kemik gelişiminde etkili olmakta ve kas ağrılarını azaltmaktadır. Eski çağlara bakıldığında bıldırcın yumurtasını ağrı yapan bölgeye kabuğu ile birlikte masaj yapılarak, kemik ağrılarını azaltma etkisini olduğu için sıkça kullanılmıştır. Çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebilen bıldırcı yumurtası, yüksek vitamin ve protein değerine sahiptir.

Bıldırcın Yumurtasının Yararları Nelerdir?

Bıldırcın yumurtası tüketmenin faydaları şu şekilde sıralayabiliriz :

  • Gelişime çağlarında bulunan çocukların kas ve kemik gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur.Hayatımızda sürekli kullandığımız sabit hareketler için önemli olan kas ve eklemlerin sağlam bir şekilde büyümesini sağlar. Ayrıca ince hareketler denen yani parmak hareketlerini yapmayı sağlayan küçük eklemlerin gelişiminde etkilidir. Kemik erimesi ve çocuklukta meydana gelen kemik kırılmalarında kemiklerin hızlı onarımını sağlar.
  • Kemik ve eklemlerinde oluşan iltihaplanmaları engeller ve daha sağlıklı olmasını sağlar.
  • Doğada bulunan en küçük besin olabilir ama en büyük D vitamini kaynağıdır. Özellikle D vitamini açısından zengin olan bıldırcın yumurtası kansızlık problemi olanların tüketmesi gereken bir besindir kaynağıdır.
  • Göz vücüdun en önemli organlarından bir tanesidir Gözün sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu A vitaminini içermektedir. Günde 1 bıldırcın yumurtası tüketmek, günlük A vitamini ihtiyacının tamamına yakınını karşılamaktadır.
  • Cilt tabakasının iyileşmesini ve iyi görünmesine ve organ duvarlarının tamiratını sağlar.
  • Dışarıdan gelen mikroplara ve bakterilere karşı adeta bir savaş içerisinde olan bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hastalıklara karşı metabolizma içinde önlem almakta ve özellikle mevsim değişikliklerinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Bıldırcın yumurtasının İçeriğinde bulunan kalsiyum ile kemik gelişimini sağlamaktadır.
  • Vücutta ödem ve iltihaplanma oluşmasını engeller.
  • Gün içerisinde insan vücudunda biriken ağır metallerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bu sayede dikkat dağınıklığı ya da negatif enerji gibi durumların ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Bıldırcın Yumurtası Tüketmek Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Bıldırcın yumurtasının kullanılması gereken hastalıklar,özellikle deri hastalıkları ve saç dökülmeleridir. Kansızlık ve demir bağlanmaması gibi hastalıklarda bıldırcın yumurtası kullanılabilir kullanımı ise özellikle çiğ şekilde tüketilerek yapılmalıdır. Aç karnına bıldırcın yumurtası içmek kansızlık problemini çözmektedir ve ses tellerine de iyi gelmektedir. Kişilerin egzama yaşaması durumunda, egzamalı bölgeye bıldırcın yumurtasının sarısı sürülerek bekletilmelidir. Kuruduktan sonra yıkanan bölge, bu şekilde egzamalı deriyi atacaktır. Ayrıca saç dökülmelerinde banyo sonrası bıldırcın yumurtasını saçlara sürmek, saçların parlamasına ve yeni saç oluşumuna yardımcı olmaktadır.

Bıldırcın Yumurtası Kürleri Nasıl Yapılır?

Bıldırcın yumurtası ile hazırlanabilecek kürler, yoğurt ve süt ile yapılmalıdır. Protein kaynağını katlayan bu kürler, içilerek ya da sürülerek kullanılabilir. Yoğurtlu zeytin yağlı bıldırcın yumurtası kürü, saçlara sürüldüğünde saçların parlaklığını arttırmaktadır. Haşlanmış bıldırcın yumurtası tüketilmesi, kahvaltı için oldukça verimli bir menü olacaktır. ayrıca haşlanmış bıldırcın yumurtasının sarısı ile salatalığın robotta çekilerek yüze sürülmesi ciltde oluşan sivilce ve akne oluşumunu azaltır. Cildin daha pürüzsüz bir hale gelmesini sağlayan bu kür, basen ve kalça çevresinede uygulanabilir buda selülitleri azaltır. Kahve telvesi ile bıldırcın yumurtasının karıştırılması ile elde edilen kürün bacalarda kullanılması, tüy diplerinin belirgin olmasını engeller, batıkları azaltır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.