Beyaz Ekmeğin Zararları Nelerdir?

0
1119

Ülkemizde özellikle en çok tüketilen gıdaların başında ekmek yer alır. Hemen hemen her öğün sofralarımızda bulunan ekmek düşündüğümüz ve tükettiğimiz kadar sağlıklı değil. Ülkemizde kişi başı ekmek tüketimi 130 kg dır ve böyle bir istatistikle dünya genelinde ilk sıradayız. Kişi başı tüketimi oldukça büyük bir rakam olduğundan dolayı ekmek tüketimini azaltmamız gerekir.

REKLAM

Eğer ekmek tüketimini kesemiyorsanız beyaz ekmek tüketimini azaltmalısınız. Bunun yerine tahıl ve çavdar ekmeği tüketebilirsiniz. Çünkü beyaz un, vitamin, mineral ve ruşeym (buğday tohumu) kısmından uzaklaştırılmış halidir. Sadece renginin beyaz olması için yapılan bu işlemde ekmeğin içerisinde hiçbir faydalı bileşik kalmıyor. Sadece vitamin ve besin değerince az olan olan rafine beyaz un kalmaktadır. Beyaz ekmekte bu kalan beyaz undan yapılmaktadır. Besin değeri bakımından bu kadar noksan olan beyaz ekmeğin 100 gramı yaklaşık 250 kaloridir. Ülkemizde yapılan ekmekler ortalama 250 gram olduğuna göre bir ekmek tüketiminde sadece 1000 kalori almış oluyorsunuz.

REKLAM
X

Beyaz ekmek tüketiminin zararları:

1- Tahıllı ekmeklere göre kalorisi daha yüksektir:

Beyaz ekmeğin besin değeri bakımından oldukça zayıf olduğundan bahsetmiştik. İçerisinde vitamin, mineral ve ruşeym eser miktarda bulunduğundan dolayı tahıllı gıdalara göre kalorisi daha yüksektir. Kilo almanıza ve sindirim sorunları yaşamanıza neden olabilmektedir.

2- Şeker seviyesini yükseltir:

Glidemiks indeks olarak adlandırılan kan şekerinizin aniden yükselmesine neden olur. Beyaz ekmek lif açısından fakir olduğu için hızlıca kanda emilip şeker seviyesini yükseltir. Bu durum diyabet hastalığına davetiye çıkarmış olur.

3- Diyet lifi açısından fakirdir:

Sindirim sistemi için olmazsa olan diyet lifidir. Beyaz ekmek ise diyet lifi bakımından oldukça zayıftır. Diyet lifi sindirim sistemini kolaylaştırır ve kilo vermenize yardımcı olur.

4- Erken acıkmaya neden olur:

Fast-food günümüzde sıkça tüketilmektedir. Fast-food ve beyaz ekmek bir anda kan şekerinizi yükseltir ve kısa süre sonra tekrar acıkmamıza neden olur. Bu durum ise kilo almaya sebep olur.

5- Katkı maddeleri daha fazla içerir:

Undan besin içerikleri çekildiğinden dolayı daha kıvamlı elastik ve beyaz bir yapıda olması için içerisine çeşitli katkı maddeleri katılmaktadır.

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz