Saracoglu Beyaz Ekmeğin Zararları Nelerdir?

0
1294

Merhaba sevgili okurlarım. Günümüzde hiç şüphesiz her sofrada yer alan ekmektir. Hangi öğün olursa olsun beyaz ekmek tüketimini çok seviyoruz . Öyle ki kişi başına yılda 130 kg ekmek tüketerek beyaz ekmek tüketiminde ilk sırada yer almaktayız. Çok sık tüketilen beyaz ekmeğin faydasından çok zararı dokunmaktadır. Çünkü içerisindeki bütün maddeler çekilmektedir.

REKLAM

Eğer ekmek tüketmeden doyamıyorum diyorsanız beyaz ekmek yerine kepek ekmeği tüketmeye özen gösterin. Beyaz un içerisinden vitamin , mineral ve ruşeym uzaklaştırılmış olarak elde edilmektedir. Bunların uzaklaştırılmasıyla sadece unun beyaz olması istenir. Durum böyle olunca faydası yok denecek kadar az olmaktadır. Beyaz ekmek birçok hastalığa ve hastalıkların başlamasına neden olmaktadır. Şimdi beyaz ekmeğin zararları nelerdir bakalım.

REKLAM
X

Beyaz ekmeğin zararları nelerdir? Beyaz ekmek tüketimini neden azaltmamız gerekir?

1- Şeker hastalıklarına sebep olur:

Glisemik indeks olarak adlandırılan şeker oranının yükselmesine neden olmaktadır. Beyaz ekmek kan şekerinin bir anda yükselmesine neden olmaktadır. Çünkü, bağırsaklarda hızlıca emilir ve kan şekerinin yükselmesine sebebiyet verir. Bu durumda şeker ve diyabet hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Vücudun şeker düzeyini alt üst etmektedir.

2- Kilo almanıza sebep olur:

Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması için diyet lifi olmazsa olmazdır. Beyaz ekmek ise diyet lifi bakımından oldukça yetersizdir. Bu yüzden ekmek tüketimi olduğu zaman kilo almanız kaçınılmaz olmaktadır. Diyet lifinin eksik olması sindirim sistemini yavaşlatır, böylece günümüz sorunlarından olan ve gittikçe artan obeziteye neden olmaktadır. Beyaz ekmek tüketiminden vazgeçemiyorsanız 1-2 dilim kepek ekmek tüketebilirsiniz.

3- Kalori bakımından yüksektir:

Diğer tahıllı ekmeklere göre kalorisi daha yüksektir. 100 gr beyaz ekmekte 265 kalori almış olursunuz. Kalorisi bu kadar yüksek olunca kilo almanız ve hastalıklara yakalanma riskiniz kaçınılmaz olmaktadır.

4- Erken acıktırır:

Fast-food gibi kan şekerinizi ani yükseltir ve anlık doygunluk hissi verdirir. Ancak 1-2 saatten sonra tekrar açlık hissedersiniz. Çünkü beyaz ekmek kan şekerinizi ani olarak yükseltir ve daha sonra belli bir süre geçtikten sonra insülin seviyenizin düşmesine neden olur.

5- Katkı maddeleri daha fazla katılır:

İçerisindeki faydalı maddeler uzaklaştırılıp yerine kıvam ve tadını iyileştirici katkı maddeleri katılmaktadır.

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz