REKLAM
X

Banyo Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0
42741

Haftada 2 veya 3 kere banyoya girmekteyiz. Aşırı nemli ve bol suyun bulunduğu bu ortamda bakteriler için ideal bir yerdir. Bu yüzden bazı konularda azami derecede dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü farkında olmadan bir çok hastalığı veya cilt sorunlarını burada kapıyoruz. Şimdi dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için listeleyeceğiz.

Banyo Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1: Bikini Bölgesine Dikkat

REKLAM

Özellikle bikini bölgesinin temizliğinde dikkat etmeliyiz. Hassa olan bu bölgemizde traş makinası ve bıçağı mutlaka kişisel olmalıdır. Aynı zamanda kullanmaya başlamadan önce temizlenmesi doğru olacaktır. Dikkatli şekilde temizlik işleminin yapılması gerekir. Cildin tahriş olması önlenmelidir.

Temizlik esnasında sabun kullanmayın. Yeterli nemi sağlamadığı için işlem esnasında cildinize zarar verir. Bunun için krem veya traş köpüğü kullanabilirsiniz.

2: Banyo Lifine Dikkat

Banyo lifleri hijyen için çok önemlidir. Mutlaka kullanmamız gerekir çünkü ölü hücrelerin alınması lif kullanmadan zordur. Ancak lifin kullanımında çok dikkat etmeliyiz. Uzun süreli kullanımda bakteri yuvası haline gelir. Bunun için;

  • Lifi kısa süreli olarak değiştirin.
  • Lifi kullandıktan sonra suyunu güzelce sıkıp kurulayın, banyoda bırakmayın, askılığa asın.
  • Kullanmadan önce kaynar sudan geçirmek iyi olacaktır.
  • İşiniz bittiğinde sabunla güzelce temizledikten sonra kurulayın.

3: Ulaşılmayan Bölgelere Dikkat

Çoğu zamanda duş alırken vücudumuzun bir çok bölgesine ulaşılmadığından kirli kalmaktadır. Sırt bölgesi, bel çevresini gibi kısımlar için fırça veya kese kullanmak şart. Etkili bir temizlik için önemlidir.

REKLAM

4: Banyoda Kişisel Eşyanızı Bulundurmayın

Banyo nemli ortamdır ve kimi zaman kirli olmaktadır. Bu yüzen diş fırçası, tarak, tırnak makası ve diğer kişisel eşyalarınızı banyoda bırakmayın. Hem bu eşyalardan banyo ortamına hem de banyo ortamından eşyanıza mikrop gelir. Bu konuya dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

5: Havluya Dikkat

Havlunuzu sık sık yıkayın. Bir havlu ile uzun süre duş almamalısınız. Havlunuzu kullandıktan sonra mutlaka asıp kurutun. Nemli bir şekilde bırakmamalısınız.

Aynı zamanda havlunuzu asla banyoya asmayın. Nemli ortam kurumasını geciktirir, bakteri üremesine sebep olur.

Bu maddelere dikkat ederek sağlıklı bir banyo yapmış olursunuz. basit gibi görünse de sivilce, akne, saç ve cilt sorunları gibi bir çok problemin kaynağı aslında banyodur, kişisel eşyalardır. Dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here