Balıkla yoğurt yenir mi?

0
2558

Merhaba sevgili okurlarım. En çok sorulan ve tartışılan konulardan biri olan ‘balıkla yoğurt beraber yenir mi’ değinelim istedik. Balığın bol olduğu ve sık sık tükettiğimiz şu günlerde konuya açıklık getirmeye çalışalım.

Balığın buğulama, kızartması,ızgarası ve tuzda pişirilmesi gibi pek çok şekilde tüketmekteyiz. İnsanların sadece doymasını değil günlük alması gereken ve dengeli bir şekilde beslenmesini sağlar. Balık insan bünyesinin dışardan almak zorunda olduğu ve vücut için gerekli olan esansiyel yağ asitleri, omega-3 yağ asitleri ,mineral ve vitaminleri bünyesinde barındırmaktadır. Haftada 2 kez tüketilmesi tavsiye edilen balık, süt ve süt ürünleriyle tüketildiği zaman zehirler mi?

Ülkemizde hızla yayılmış olan ve balık-yoğurt veya balık-ayran beraber tüketildiğinde zehirleniriz efsane mi yoksa gerçek mi? Aslında bir çok gıdayı birlikte tüketmekten çekinmiyoruz. Tavuğun yanına yoğurt , etin yanına ayranı rahatlıkla tüketirken balıkla bu ikiliyi tüketmeye çekiniriz.

Ürünler bazen doğru şekilde korunmaz ve bozulmasına sebebiyet verir. Balık ve yoğurt çabuk bozulabilen gıdalar olduğu için zehirlenmelere sebebiyet verebilmektedir. Bu sebepten ötürü beraber tüketilmesi zehirlenmelere neden olur denmesine yol açıyor. Ancak kesin olarak balık ve yoğurdun beraber tüketilmesi ‘zehirler’ diye kesin bir bilgi yok.

Balık ve yoğurt beraber tüketildiğinde bazı kimyasal maddeler ortaya çıkabilmektedir. Bu maddeler zehirleyici etki de olabilmektedir. Asidik bir ortam oluşturarak midenin bozulmasına neden olabilmektedir. Bu durum nadiren gerçekleşmektedir.

Yoğurt ve balık beraber tüketilirken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Balığın taze olduğundan emin olun.
  • Dondurulmuş balık alırken son kullanma tarihlerine dikkat edin.
  • Buzdolabında sakladığınız yoğurtların kapağının kapalı olmasına dikkat edin.
  • Taze olduğuna emin olmadığınız süt ve süt ürünlerini balıkla beraber tüketmeyin.
  • Balık seçerken balığın solungaçlarının ve gözlerinin canlı olmasına özen gösterin.

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.