Bağışıklık Sistemini Zirveye Çıkaran Bitki

0
8827

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını milyonlar insanın ölümüne sebep olurken her gün bu sayı daha artıyor. Koronavirüs salgını karşısında çaresiz kalan insanoğlu ne yapacağını şaşırmış durumda. Henüz bir ilacı bulunamayan salgın hızla yayılıyor.

REKLAM

Doktorlar koronavirüs salgınına karşı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine sürekli vurgu ya parken virüse karşı kendini korumak isteyenler bitkisel beslenmeye akın etti. Çin ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde 5 bin yıldır tedavi amaçlı kullanılan ‘ginseng’, güçlü antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini destekliyor. Toz halinde kilosu bin 800, kök halinde ise 2 bin TL’den satılan ginsenge pandemi döneminde talep arttı.

REKLAM
X

Özellikle Çin ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde 5 bin yıldır tedavi amaçlı olarak kulla nıldığı bilinen ginseng, güçlü antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemi için büyük önem taşıyor. Aynı zamanda hastalıklara karşı vücuda destek oluyor.

Ginseng, vücutta dengeleyici bir etki yaratarak kişiyi sinir ve stresten de koruyor. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde grip, nezle gibi basit hastalıkların dışında kanser gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltıyor. Ginsengin vücuda faydası kadar fiyatı da dikkat çekiyor. Toz halinde kilosu bin 800, kök halinde ise 2 bin TL’den satılan ginseng, altınla yarışıyor.

KOLESTEROLÜ DE DÜŞÜRÜYOR Sivas Medicana Hastanesi Diyetisyeni Eda Ünal, gin sengin faydaları hakkında bilgi verdi. Ginsengin Uzak Doğu ülkelerinde alternatif tıpta kulla nıldığını söyleyen Ünal, “Normalde ‘ginseng’ tedavi anlamına geliyor. Yıllardır bağışıklığı güçlendirici ve kolesterol düşürücü etkisinden dolayı takviyelerde ve bitkisel çaylarda sıkla kullanılıyor.

Ayrıca stresin düşürülmesi ve hafızanın güçlendirilmesinde oldukça etkili olan bir takviyedir. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalar var. Meme kanseri, yumurtalık kanseri, diyabet ve uykusuzluk problemi çeken hastalara bunu kesinlikle önermiyoruz. Ginseng içerdiği madde ler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve ayrıca soğuk algınlıklarından korunmada da etkisi olan bir bitkidir” dedi.

‘PANDEMİDE TALEP ARTTI’ Aktar Orhun Özfidancı ise salgın döneminde ginsenge talebin arttığını belirterek, “Pandemi sürecinde bağışıklık sistemi ile alakalı olan ürünlerin kullanılmasıyla ve duyulmasıyla ginsenge olan talep arttı.

Ginseng kök halinde kilosu 2 bin TL, tozu da bin 800 TL civarında seyrediyor. Ginseng bağı şıklık sistemini, vücut direncine, unutkanlığa ve kan basıncının artmasına fayda vericidir. Müşterinin talepleri oluyor ama pahalı olmasından dolayı müşteriler 100 gram değil de 10 gram şeklinde alabiliyor. Ginsengin en kolay kullanımı da macun şeklinde balla karıştırılıp tüketmektir. Kapsül şeklinde olanı da mevcut, bunların fiyat aralığı da 35-40 TL civarında” diye konuştu.

  • * Asya ginsenginin sinir sistemini uyardığı ve bilişsel performansı artırdığı düşünülmektedir. Ön araştırmalar nörodejeneratif hastalıklar, kanser ve inme gibi rahatsızlıklarda yardımcı ola bileceğini düşündürmektedir.
  • * Ginseng, iştahı baskılama ve metabolizmayı artırma yeteneği sayesinde kilo vermeye yardımcı olabilir.
  • * Ginseng, sinir sistemini hem uyarmak hem de gev şetmek için kullanılmıştır. Beyindeki kılcal dolaşımı artırır ve stresin etkilerini azaltır. * Asya ginsengi, diğer herhangi bir ginseng türünde bulunmayan antioksidanlar ve insülin benzeri maddeler gibi yaşlanma karşıtı maddeler içerir.
  • * Ginseng bitkisinin en çok bilinen özelliliği, özellikle erkeklerde cinsel isteği artırıcı afrodizyak etkisidir.
  • * Ginseng yaşlanma karşıtıdır. Cildinizde biriken serbest radikalleri uzaklaştırarak zararlı etkilerini yok eder.
  • Ayrıca, kolajen üretimini destekleyerek cildinizi güzelleştirir. Antioksidan özelliği sayesinde ciltteki ölü hücre lerin atılmasına yardımcı olur. Parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.
  • ÖNEMLİ NOT: Ginseng bazı durumlarda yan etkilere neden olabilir. Bunlar baş ağrısı, sindi rim ve uyku problemlerini içerir. Hamile veya emziren kadınlar, herhangi bir bitkisel ilaç alma dan önce sağlık uzmanına danışmalıdır. Düşük kan şekeri, yüksek tansiyon veya kalp prob lemleri gibi sağlık sorunları olanlar ginseng kullanmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz