Bağışıklık Sistemini Zayıflatan Etkiler Nelerdir?

0
2028

Dönemsel olarak vücudunuzda görebileceğiniz bazı etkiler vardır bunun sebebi ise bağışıklık sistemimizin zayıflamasından kaynaklanan gözlemleyebileceğiniz hafif tepkiler vardır. Bağışıklık sisteminin zayıflama sebepleri çoktur ama özellikle mevsim geçişlerinde çok dikkat edilmesi gerekmektedir kişisel korumalara dikkat edilmeli kişinin sağlıklıksız beslenmesi ve strese maruz kalması da bağışıklığın zayıflamasına neden olur.

Bu zayıflık, hastalıklara karşı savunmasız kalmanıza neden olan en büyük sorundur bağışıklık sistemi insan vücudunda adeta koruyucu asker görevi görür bağışıklık sisteminin zayıflaması vücudun çöküşüne yol açar.Mevsimsel geçişlerde bağışıklık sistemi zayıflar ve mevsim griplerine çok fazla yakalanmanıza neden olabilmektedir. Neyse ki, insan vücudu bağışıklık sistemindeki bu zayıflık ciddi boyutlara ulaşmadan tepki vermekte ve önlem alınmasını talep edebilmektedir.

Bağışıklık Sisteminiz Zayıfladıysa Nasıl Hissederiz!

Bağışıklık düşmesinde yorgunluk hissi ,halsizlik sıklıkla gözlenmektedir. Efor sarf ettiğinizde yorulmanız gereken miktardan daha çok sadece otururken hissediyorsanız bu bağışıklık sisteminin çöküşünden kaynaklıdır, doktora görünmeniz gerekebilir. Özellikle güne başlangıç bitkin ve yorgun başlamak, uyanırken yorgun kalkmak, istirahat ederken de yorgunluğun geçmemesi gibi belirtiler, bağışıklık sisteminizde ufak problemler olduğuna işaret eder. bu problem, demir ve vitamin depolarınızın tükenmeye başladığını da göstermektedir.

Sıklıkla Uçuk Çıkarıyorsanız Dikkat!

Uçuk çıkmasının birçok nedeni vardır ama tekrarlanmasından bağışıklık sisteminin zayıflığının etkisi çok büyüktür.Ağız ve dudakların çevresinde görülen uçuk yılda eğer 4 seferden fazla görülüyorsa bağışıklık sisteminizin takviyeye ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Özellikle uçuğun geçmesine yakın tekrarlaması veya geçmeye yakın yayılma ve uzun süre ağız çevresinde konaklama durumlarında bağışıklık sistemi destekleri alınmaya başlanmalıdır.Bağışıklık sistemi zayıfladığının göstergesidir

Bağışıklık Sisteminin Enfeksiyonların Tekrarlanması Üzerinde Etkisi!

Tekrarlayan enfeksiyonlar normalden uzun süren hastalık haline yol açar, ishal, yorgunluk, idrar yolu ve genital bölge iltihapları ve mantar enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar bağışıklık sisteminin desteğe ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Böyle durumların varlığında hastalığın ciddiye alınmaması durumunda ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun yanında sadece belirtilere odaklanarak vücudun verdiği uyarıları geçiştirmeye çalışmak ise sadece sorunun geçici bir süreliğine üzerini örtmekten başka hiç bir şeye yol açmaz. Bu nedenle bağışıklık sistemine ilişkin testlerin ve kontrollerin sık sık hastalanan kişiler için yapılması gerekmektedir.

Vücudunuzda Nedensiz Yaralar Bağışıklık Sistemi İle İlgisi!

Vücutta nedensiz yere yaraların bağışıklık durumundan kaynaklanmaktadır. Kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirerek bu yaralardan çok rahatlıkla kurtulabileceğini gösterir. Cilt yanıklarının, tahrişlerin ya da hafif çiziklerin iyileşmemesi hatta olması gerekenden çok sonra iyileşmesi ya da gereksiz iz bırakması tamamıyla bağışıklık sistemine dikkat çekmektedir dikkat edilmesi gerektiğini gösterir. Özellikle basit görünen,önemsenmeyen sivilceler, ayak mantarları, kasık bölgesinde kızarıklık ve kabarma, saç derisinin pullanarak dökülmesi gibi belirtiler bağışıklık sisteminin zayıfladığını gösteren en belirgin işaretleri olabilmektedir.

Geç kapanan yaralarda doktora gidilerek bağışıklık sisteminin kontrol edilmesini ve gerekli takviyelerin alınmasını gerektirmektedir. Ayrıca saç dökülmeleri, tırnak diplerinde et kalkmaları, tırnakların kırılması ve şekilsiz uzaması gibi belirtilere de dikkat edilmelidir. Ağız ve yüzde sivilcelenme ve yağ bezesi oluşumda da bağışıklık sistemindeki zayıflamanın etkisi bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO