Bağırsak Sağlığı Kontrolü İçin Tükürük Testi

0
32274

Bağırsak sağlığı genel vücut sağlığımız için en önemli organlardan biridir. Çünkü sindirim sistemi ne kadar sağlıklı ise besinlerin vücuda alınması o kadar doğru olacaktır.

Tükürük salgısı sindirim sistemi ile doğrudur ilgilidir. Çünkü genel olarak karbonhidratlar ağızdan tükürük salgısı ile sindirim başlar. Bu yüzden bağırsak florası da tükürük ile bire bir ilgilidir. Aynı zamanda ağız sağlığı için de tükürük önemlidir. Bu etkenlere göre tükürük testi yaparak hem ağız sağlığı hem de bağırsak sağlığı hakkında bilgi edinmiş olacaksınız.

Tükürük Testi Nasıl Yapılır?

Bu testte sabah uyandığınızda yemek yemeden, dişinizi fırçalamadan önce bir su bardağına su ekleyip içine tükürün. Eğer sağlıklı bir floraya sahipseniz tükürük üst kısımda kalacaktır. Ancak bozuk bir bağırsak florası veya ağız içi sağlığına sahipseniz tükürük dibe çözer, suda karışık veya saçak gibi bir görüntü oluşacaktır. Bu durumda dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bağırsak florasının sağlıklı olması için;

  • Gereksiz antibiyotik tüketmeyin.
  • Gereksiz ilaç kullanımından uzak durun.
  • Kefir, yoğurt gibi fermente ürünleri tüketin. Bu ürünler bağırsaktaki faydalı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur.
  • Bol su için.
  • Unlu ve şekerli gıdalardan uzak durun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.