Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Geçer Sebepleri ve Doğal Tedavisi

2
61236

Ayak ve tırnak mantarı günümüzde özellikle ilerleyen yaşlarda sık olmak üzere genç yaşlarda dahi görülen sorunlardan biridir. En büyük etken olarak göstereceğimiz sebep ortak kullanım alanlarıdır. Yazımızda bu hastalığın sebepleri ve doğal tedavi yöntemlerini yer vereceğiz.

Ayak Tırnak Mantarının Sebepleri Nedir?

Tırnak mantarı genel olarak 3 farklı çeşidi vardır:

Distal Subungual Onikomikoz:  Genel olarak tırnak ucundan başlayan, uçların sarımsı renge dönüşmesi olayıdır. Mantarın başlangıç seviyesi olarak gösterilebilir. En yaygın olarak görülen mantar türüdür.

Beyaz Onikomikoz: Tırnağın orta noktalarında beyaz beneklerin çıkmasıdır. 

gibi etkenler ayak mantarına sebep olabilir. Bu maddelere dikkat ettikten sonra ayak mantarına yakalanma riskiniz daha düşük olacaktır. 

Ayak Tırnak Mantarı İlaçsız Doğal Tedavi Çözüm Yöntemleri Nelerdir?

1: Ayçiçeği Yağı:  Kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz ay çiçeği yağı ile ayak mantarına doğal ilaç olarak kullanabilirsiniz. Anti septik özelliği ile mantarın ortamda üremesini engeller. Var olan mantarın da uzaklaşmasına yardımcı olur. Akşam veya sabah yağı pamuk yardımcı ile ayağınız kuru iken sürebilirsiniz. 1-2 saat kadar kaldıktan sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

2: Çay Ağacı Yağı: Bu yağda beta- pinen adlı özel bir bileşen ile ayak mantarına karşı etkili bir ilaç olacaktır. Genel olarak eczanede satılan mantar ilaçlarının da ham maddesi bu yağdır. Bu yüzden haftada 1 kez bile kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer kısa sürede geçmezse kullanımı biraz daha arttırabilirsiniz. Yine pamuk yardımıyla kolayca uygulayabilirsiniz.

4: Sirke: Asetik asit içeriği ile sirke de mantarın atılması için kullanabilecek doğal bir sıvıdır. Yapılan araştırmalarda % 80 üzerinde bir tedavi yüzdesi vardır. Pamuk yardımıyla ayağınıza sürebilir veya sirkeli suya ayağınızı daldırabilirsiniz. Her akşam bunu yaparak kısa sürede mantarlardan kurtulabileceksiniz. 

Dikkat Etmeniz Gerekenler!

  • 4 adet verdiğimiz doğal ilaç sizlere alerjiye sebep olabilir. Bu yüzden önce az miktarda deneyin eğer sorun çıkmazsa kullanmaya devam edebilirsiniz.
  • Her uygulama sonrasında eski çorabınızı giymeyin. Ayakkabınızı makinede yıkayın ve temiz olarak giyin.
  • Deri üzerindekiler daha kolay çıkar ancak tırnak mantarı daha zor tedavi edilir. Tırnak yapısı sert olduğu için içeri nüfus etmesi zorlaşır. Bu yüzden sabırlı olmanız gerekir. 

2 YORUMLAR

  1. Hocam çok teşekkür ederim miktarı söyler misiniz elma sirkesi ile uygulayacağım.bir de içerisine karbonat koysak daha yararlı olur mu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock