Aşırı Stresin Belirtileri Nelerdir?

0
55475

Stres günlük yaşantımızın vazgeçilmezi olsa da mümkün olduğunca en aza indirmeye gayret etmemiz gerekir. Çünkü stres vücudumuza maddi ve manevi olarak hasarlara sebep olabilmektedir. Stres vücudun savunma mekanizmasının sistemini etkilemektedir. Aynı zamanda insan ilişkilerinde de olumsuz etkisi bulunur. Bunlara ek olarak fiziki etkileri de vardır. Örnek olarak saç dökülmesine sebep olduğu gibi…

Hayatımızın her anında stres olsa da bunun bir sınırları vardır. Bu yazımızda stresin belirtilerine yer vererek siz de stres oranınızı ortalama olarak kavrayabilirsiniz.

Aşırı Stresin Belirtileri:

1: Dermatolojik Sorunlar

Cilt üzerinde yağ birikimi, sivilce oluşumu, kızarmalar, sedef, cilt altında gizli sivilceler gibi etkiler stresin en sık belirtileridir. Stres durumunda vücut savunma olarak sivilce gibi yönteme başvurmaktadır.

Özellikle ani olarak zayıflama veya kilo alma gibi bir etkisi de vardır. Bu kişiye göre değişmektedir. Hormon dengesizliği sebebi ile yeme bozuklukları veya sindirim bozukluğu meydana gelebilir. Bunun sonucunda ise ya hızlı kilo alımı ya da hızlı zayıflama gibi etkileri görülmektedir.

3: Kış Hastalıkları

Stresli insanlar yapılan araştırmalara göre kış hastalıklarına daha sık yakalanmaktadır. Sizler de erken erken grip, nezle, burun tıkanıklığı yaşıyorsanız stresin bir etkisinden söz edilebilir.

Stresin ilk belirtilerinden biri mide ve sindirim sorunlarıdır. Stres durumunda mide ağrısı, mide krampları, sindirim bozuklukları hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir.

5: Dikkat Eksikliği

Dalgınlık, toparlanamama, odaklanmama gibi olumsuz etkileri stresin en ciddi belirtilerindendir.

6: Saç Dökülmesi

Özellikle banyo esnasında saç kayıpları hızlanmaktadır. Stres saç köklerinin güçsüzleşmesine sebep olmaktadır.

7: Uyku Düzensizliği

Stres durumunda uyku düzensizliği oluşur. Çok uyku veya uyku tutmaması, uykunun sık sık bölünmesi gibi etkileri vardır.

Bunlara ek olarak terleme, titreme, sık sık tuvalet ihtiyacı, dişlerin sıkılması, karar vermede zorluk, unutkanlık gibi bir çok olumsuz belirtileri de yer almaktadır.

Stres Belirtileri Varsa Ne Yapılmalıdır?

Unutmayın ki hiç bir şey sağlığınızdan önemli değildir. Başınıza gelenler ile mücadele edip başarmak zorundasınız ve buna inanmalısınız. Sorunları fazla düşünmek sizi çözüme ulaştırmak bu yüzden sürekli düşünüp stres oranını arttırmayın.

Buna ek olarak yasemin çayı veya yeşil çay sizi sakinleştirecektir. Aynı zamanda spor yapmak da olumlu etkileri olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock