Aşırı Kolonya ve Dezenfektan Kullanımı Sonrası Elde Çatlamalar

0
7208

Koronavirüs sorunları sonucunda kolonya, dezenfektan ve diğer bazı alkol içerikli ürünler kullanımı yükseldi. Bazı durumlarda abartılı şekilde kullanımı devam ediyor. Temizlik ve hijyen için bunlar gerekli ancak dikkat etmek gerekiyor. Çünkü aşırı kullanım elde çatlamalar , deri kuruması,ellerde egzamaya sebep olabilir.

Egzama genel olarak derinin tahribi sonucu ortaya çıkmaktadır. Kolonya ve dezenfektanlarda bulunan alkol derideki yağ tabakasını parçalar. Bunun sonucunda da deri nem kaybeder. Sürekli alkol ile temas sonucunda da deride soyulma, parçalanma, kuruma gibi etkileri görülmektedir. Bunun ilerleyen sürelerde egzamaya kadar ilerleyebilmektedir.

Islak Mendillere Dikkat

Islak mendil kullanımı konusunda bilinçsizlik mevcut. Islak mendillerde genel olarak alkol bulunmaz. Virüs veya bakterilere karşı bir etkisi yoktur. Su ve parfüm içerikli olan bu ürünler bilinçsiz şekilde kullanılıyor. Yapılan çalışmalarda zararlı mikroorganizmaları öldürmek yerine çoğalttığı bile tespit edildi. Bu yüzden ıslak mendil kullanımına gerek yoktur.

Egzamadan Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

  • Kolonya ve deznefektan gibi alkollü ürünler yerine su ve sabun kullanın.
  • Aşırı ve gereksiz kullanımdan uzak durun.
  • Islak mendil kullanmayın.

  • Kolonya kullanımı sonrasında nemlendirici krem kullanın.
  • Aşırı sıcak ve soğuk su kullanmayın.
  • Bez havlu yerine kağıt havlu kullanın.
  • Ortak kullanım ürünleri yerine kişisel ürünlere özen gösterin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.