Aşılama çalışmalarında Delta varyant paniği başladı: Etkisi her geçen gün azalıyor…

0
322

Delta ve bu tür varyantlar sırasında kullanılan BioNTech aşılarının etkinliği ile ilgili çarpıcı açıklamalar ön plana çıkmaya başladı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Uğur Şahin aşıların yaratmış olduğu bağışıklık oranlarının bir hayli düşük olduğuna dair ifadelere yer verdi.

REKLAM

REKLAM
X

Küresel bazlı bir şekilde baskın durumlara kadar gelmesi ön görülen Delta türü hala hızlı bir şekilde yayılması karşısında aşı etkinlikleri tartışmalara yol açmaya başladı.

BioNTech aşıları ile ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Uğur Şahin aşıların yaratmış olduğu bağışıklık oranlarının bir hayli düşük olduğuna dair ifadelere yer verdi. Üçüncü doz için de ülkelerin bu anlarda kendilerinin karar vermelerinin daha doğru olduğuna yer verdi.

Yeni varyantlar karşısında koruma oranı çok düşük…

Aşılama çalışmaları ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Uğur Şahin aşıların yaratmış olduğu bağışıklık oranlarının bir hayli düşük olduğuna dair ifadelere yer verdi.

Bir yandan da; “Antikor seviyelerinin düşmesi demek insanların hastalanması anlamına gelebilir. Fakat henüz hücrelerin bağışıklığının düştüğüne dair bir kanıt yok. Çünkü hastalık bulaşanlar, bu rahatsızlığı ağır atlatmıyor” ifadeleri ile ön plana çıktı.

İsrail sınırlarında geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan araştırmalara bakılacak olduğu zaman BioNTech aşılarının delta varyantlarına karşı oran ile çok daha düşük bir koruma sağladığının ortaya koyulması dikkatleri çekmişti.

Bir yandan da yapılan araştırmalara paralel olarak iki doz aşıların etkinlik oranlarının yüzde 39 civarında koruma sağladığı ön görülürken semptom göstermekte olan vaka riskleri yüzde 40 oranında azaltmaları ile ön olana çıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz